Carboplatin Pfizer

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Carboplatin Pfizer to lek o potwierdzonej aktywności przeciwnowotworowej.

Lek Carboplatin Pfizer jest wskazany w leczeniu:
– zaawansowanego raka jajnika (w tym w leczeniu drugiego rzutu u pacjentek, które wcześniej otrzymywały schematy leczenia zawierające cisplatynę),
– drobnokomórkowego raka płuca.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest karboplatyna. 1 ml roztworu zawiera 10 mg karboplatyny (Carboplatinum).

Pozostałe składniki to: woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Carboplatin Pfizer można podawać w monoterapii (jako jedyny lek) lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dożylnego.

Zalecana dawka leku dla uprzednio nieleczonych dorosłych pacjentów (z prawidłową czynnością nerek) wynosi 400 mg/m2, w pojedynczym podaniu w formie wlewu dożylnego, trwającego 15 – 60 minut. Kolejne kursy leczenia nie powinny być podawane przed upływem czterech tygodni.

U pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak uprzednie leczenie o toksycznym wpływie na szpik lub zaawansowany wiek, zaleca się zredukowanie podstawowej dawki o 20–25%.

Dawkowanie powinno być modyfikowane w oparciu o cotygodniowe wyniki badań krwi, pozwalające ustalić czas wystąpienia największej supresji szpiku.

REKLAMA

Przedawkowanie

Nie jest znane antidotum jakie można zastosować po przedawkowaniu leku Carboplatin Pfizer. Ostre przedawkowanie leku Carboplatin Pfizer może spowodować nasilenie jego spodziewanych działań toksycznych (np. ciężką supresję szpiku, oporne na leczenie nudności i wymioty, ciężkie działania toksyczne na układ nerwowy i narządy zmysłów, niewydolność wątroby, niewydolność nerek itp.). W wyniku tych zaburzeń może nastąpić zgon. Hemodializa jest skuteczna jedynie w okresie do 3 godzin po podaniu leku ze względu na szybkie i znacznego stopnia wiązanie się platyny z białkami osocza.

Odpowiednia interwencja terapeutyczna może być konieczna w przypadku wystąpienia powikłań, takich jak szkodliwy wpływ leku na szpik oraz niewydolność nerek i wątroby. Może pojawić się biegunka i wypadanie włosów. Ponieważ stosowanie karboplatyny w dawkach wyższych niż zalecane zostało powiązane z utratą wzroku, dokładność przy obliczaniu dawkowania jest niezwykle istotna.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Carboplatin Pfizer nie wolno stosować u kobiet w ciąży ze względu na jego toksyczny wpływ na płód oraz wywoływanie zmian w strukturze materiału genetycznego komórki. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednie metody antykoncepcji w trakcie leczenia oraz odpowiednio długo po zakończeniu leczenia tym lekiem. Stosowanie leku Carboplatin Pfizer u kobiet ciężarnych lub jeśli ciąża rozpoczęła się w trakcie leczenia, może być związane z potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Ponieważ nie ustalono, czy lek Carboplatin Pfizer przenika do mleka matki, w czasie leczenia powinno się przerwać karmienie piersią.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.