Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune

Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune jest szczepionką przeciw grypie ptasiej H5N1. Jest to szczepionka inaktywowana, co oznacza, że zawiera wirusa grypy H5N1, który został zabity, więc nie może powodować choroby. Szczepionka jest przeznaczona do użycia w sytuacji pandemii grypy ptasiej. Szczepionka jest dostępna na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania grypie w przypadku oficjalnego ogłoszenia pandemii. Jest przeznaczona do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 12 miesięcy do 18. roku życia.

Grypa pandemiczna jest odmianą grypy występującą w odstępach czasu od poniżej 10 lat do wielu dziesięcioleci. Szybko rozprzestrzenia się po całym świecie. Objawy grypy pandemicznej są podobne do objawów zwykłej grypy, ale mogą być poważniejsze.

W jaki sposób działa Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune

Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune jest podobna do szczepionki Fluenz Tetra (szczepionka przeciw grypie do nosa, zawierająca cztery szczepy) z jedną różnicą — szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune zapewnia ochronę przeciwko jednemu szczepowi wirusa grypy w przypadku oficjalnie ogłoszonej pandemii.

Po podaniu szczepionki układ odpornościowy (naturalny układ obrony organizmu) pacjenta wytworzy własną ochronę przeciw wirusowi grypy. Żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy.

Wirusy w szczepionce Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune są hodowane w jajach kurzych. Szczep stosowany do wytwarzania szczepionki przeciwko grypie pandemicznej jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Skład

Substancjami czynnymi szczepionki są:
Reasortant wirusa grypy* (żywy atenuowany) następującego szczepu**:
A/Vietnam/1203/2004 (H5N1), szczep
(A/Vietnam/1203/2004, MEDI 0141000136) 107,0±0,5 FFU***
………………………………………………………………………………………….na dawkę 0,2 ml
* namnażany w zapłodnionych jajach kurzych pochodzących od zdrowych stad kurzych.
** wytwarzane w komórkach VERO odwrotną techniką genetyczną Produkt ten zawiera
organizmy modyfikowane genetycznie (ang. genetically modified organisms, GMO).
*** jednostki ognisk fluorescencji
Szczepionka ta jest zgodna z zaleceniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i decyzją UE dotyczącą pandemii.

Ponadto lek zawiera: sacharozę, potasu fosforan dwuzasadowy, potasu fosforan jednozasadowy, żelatynę (wieprzową, typ A), argininy chlorowodorek, sodu glutaminian jednowodny i wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune zostanie podana pod nadzorem lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Szczepionkę Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune można stosować wyłącznie jako aerozol do nosa.

Szczepionki Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune nie wolno wstrzykiwać.

Szczepionkę Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune podaje się w postaci aerozolu do każdego nozdrza. Podczas otrzymywania szczepionki Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune można normalnie oddychać. Nie ma potrzeby aktywnego wdychania lub wciągania do nosa.

Dawkowanie
Zalecana dawka dla dzieci i młodzieży to 0,2 ml szczepionki Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune, podawana po 0,1 ml do każdego nozdrza. Wszystkie dzieci otrzymają drugą, kolejną dawkę po przerwie wynoszącej co najmniej 4 tygodnie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tej szczepionki, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

Szczepionka podawana przez wykwalifikownay personel medyczny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki. Decyzja, czy szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune jest odpowiednia dla pacjenta, zostanie podjęta przez lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę.

Nie zaleca się stosowania szczepionki Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune przez kobiety karmiące piersią.

Ulotka Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune (forum)

Stosujesz Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Szczepionka Pandemic influenza vaccine H5N1 MedImmune. Podziel się doświadczeniami na forum.