Konsultacja merytoryczna:

Oxymetazolin APTEO MED

Oxymetazolin APTEO MED należy do grupy leków nazywanych sympatykomimetykami, które działają miejscowo obkurczająco na naczynia krwionośne i udrażniają nos.
Lek wskazany jest w miejscowym i tymczasowym łagodzeniu obrzęku błony śluzowej nosa wywołanego zapaleniem błony śluzowej nosa.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po upływie 7 dni lub 3-5 dni u dzieci.

Jaki jest skład Oxymetazolin APTEO MED, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek 0,5 mg/ml.

– Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, disodu fosforan bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, glicyna, sorbitol ciekły, niekrystalizujący, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Oxymetazolin APTEO MED – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, maksymalnie dwa razy na dobę.
Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.
Jedna dawka leku do nosa przed snem powinna zapewnić drożność nosa na całą noc.

Stosowanie leku u dzieci
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dzieci mogą być szczególnie podatne na działania niepożądane.

Dokładna instrukcja prawidłowego stosowania leku zawarta jest poniższej ulotce (do poprania).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku stosowania zbyt dużych dawek lub w przypadku ciągłego stosowania, lub przypadkowego połknięcia leku Oxymetazolin APTEO MED, mogą wystąpić bóle głowy, drżenie, zaburzenia snu, nadmierne pocenie, kołatanie serca i nerwowość. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjent nie jest pewien, jaka jest prawidłowa dawka.

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego połknięcia, należy natychmiast poinformować lekarza, farmaceutę lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oxymetazolin APTEO MED – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oxymetazolin APTEO MED w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Oksymetazoliny nie należy stosować w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem, ponieważ lek może przenikać do mleka kobiecego.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Mimo, że nie oczekuje się wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli pacjent czuje senność lub zawroty głowy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oxymetazolin APTEO MED

Ulotka Oxymetazolin APTEO MED – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oxymetazolin APTEO MED 0,5 mg/ml aerozol do nosa, roztwór (Oxymetazolini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 398.66 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oxymetazolin APTEO MED m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oxymetazolin APTEO MED 0,5 mg/ml aerozol do nosa, roztwór (Oxymetazolini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 330.85 KB

Cena - ile kosztuje Oxymetazolin APTEO MED?

Cena Oxymetazolin APTEO MED i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Oxymetazolin APTEO MED.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oxymetazolin APTEO MED? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz