Konsultacja merytoryczna:

Efletua

Lek ten zawiera, jako substancję czynną, propionian flutykazonu, który należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Działanie leku Efletua polega na zmniejszaniu obrzęku i podrażnienia w płucach. Ponieważ lek jest wdychany bezpośrednio do płuc, wystarczająca jest bardzo niewielka ilość leku.

Lek ten jest przepisywany przez lekarza w celu leczenia:

  • astmy u dorosłych oraz u młodzieży w wieku powyżej 16 lat;
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) tylko u dorosłych i razem z innymi lekami (zwanymi długo działającymi beta-mimetykami, jak np. salmeterol) rozszerzającymi drogi oddechowe.

Lek Efletua należy stosować każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli u pacjenta nie występują żadne objawy. Zapewni to właściwe działanie tego leku w kontroli nad objawami astmy lub POChP.

Jaki jest skład Efletua, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest propionian flutykazonu. Jedna dawka odmierzona (dawka wydostająca się z zaworu) zawiera odpowiednio 125 mikrogramów albo 250 mikrogramów propionianu flutykazonu. Odpowiada to dawce dostarczonej (dawce wydostającej się z ustnika) wynoszącej odpowiednio 110 mikrogramów albo 227 mikrogramów propionianu flutykazonu.

Pozostały składnik to: norfluran (HFA 134a). .

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Efletua – jak stosować ten lek?

Lek Efletua dostępny jest w dwóch różnych mocach i przeznaczony jest do przyjmowania tylko drogą wziewną. Lekarz zdecyduje, którą moc pacjent powinien używać.

Sposób stosowania tego leku

  • Jeśli lekarz zalecił pacjentowi przyjmowanie wyższych dawek leku (powyżej 1000 mikrogramów na dobę), lek Efletua należy przyjmować przy użyciu komory inhalacyjnej Volumatic, aby zminimalizować działania niepożądane w obrębie jamy ustnej i gardła. Więcej informacji na ten temat udzieli pacjentowi lekarz lub farmaceuta.
  • Niektórzy pacjenci mają trudności z uwolnieniem dawki leku w momencie, kiedy zaczną robić wdech. Wówczas zaleca się stosowanie komory inhalacyjnej Volumatic. Więcej informacji na ten temat udzieli pacjentowi lekarz lub farmaceuta.
  • Działanie tego leku może ujawnić się dopiero po kilku dniach lub po kilku miesiącach jego stosowania, dlatego bardzo ważne jest jego regularne przyjmowanie.

Astma

Dorośli oraz młodzież w wieku powyżej 16 lat


Astma łagodna
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi do 250 mikrogramów dwa razy na dobę.

Astma umiarkowana
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 250 do 500 mikrogramów dwa razy na dobę.

Astma ciężka
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 500 do 1000 mikrogramów dwa razy na dobę.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)


Dorośli
500 mikrogramów dwa razy na dobę.
W leczeniu tzw. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lek Efletua jest stosowany razem z innym lekiem z grupy długo działających leków rozszerzających oskrzela.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Efletua jest zalecany do stosowania w leczeniu astmy u osób dorosłych oraz u młodzieży
w wieku powyżej 16 lat, a także w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) tylko u osób dorosłych.

Jeśli dawka leku zostanie zwiększona, lekarz może przepisać pacjentowi lek Efletua o mocy 250 mikrogramów.

Jeśli pacjent długotrwale przyjmuje wysokie dawki wziewnego steroidu, wówczas w pewnych sytuacjach będzie on wymagał przyjmowania dodatkowych steroidów, np. w stresujących okolicznościach, takich jak wypadek komunikacyjny czy okres przed zabiegiem operacyjnym. Lekarz w takich okresach może pacjentowi przepisać dodatkowe doustne dawki steroidów.

Pacjentom, którzy od dłuższego czasu przyjmują wysokie dawki steroidów, w tym leku Efletua, nie wolno nagle przerywać stosowania tych leków bez uprzedniego skonsultowania się ze swoim lekarzem. Nagłe przerwanie przyjmowania tych leków może bowiem wywołać złe samopoczucie oraz takie objawy, jak wymioty, senność, nudności, ból głowy, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, spadek poziomu cukru we krwi oraz drgawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę leku niż zalecana, powinien jak najszybciej powiadomić o tym swojego lekarza. Bardzo ważne jest, aby pacjent przyjmował lek zgodnie z informacjami podanymi na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy zwiększać ani obniżać dawki bez konsultacji z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Efletua – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Efletua można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Efletua w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Efletua – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Efletua, 125 oraz 250 mikrogramów/dawkę inhalacyjną, aerozol inhalacyjny, zawiesina (Fluticasoni propionas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 216.96 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Efletua m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Efletua, 125 oraz 250 mikrogramów/dawkę inhalacyjną, aerozol inhalacyjny, zawiesina (Fluticasoni propionas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 229.30 KB

Cena - ile kosztuje Efletua?

Cena Efletua i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Efletua.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Efletua? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Tasectan Proszek do stosowania u dzieci (Opakowanie: 20 )Tasectan Proszek do stosowania u dzieci (Opakowanie: 20 ) to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania u dzieci cierpiących na biegunkę o różnym podłożu. Produkt nie przenika do krwi oraz nie zmienia swojej postaci chemicznej w żołądku, przez co bezpiecznie reguluje proces wypróżnień.Efekt działania Tasectan Proszek do stosowania u dzieci (Opakowanie: 20 )Tasectan Proszek do stosowania u…

27.99 

Zastosowanie Pure Encapsulations Magnesium Energy kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Pure Encapsulations Magnesium Energy kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) uzupełniają niedobór magnezu. Opracowany z myślą o sportowcach i miłośnikach aktywnego stylu życia.Efekt działania Pure Encapsulations Magnesium Energy kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Podczas regularnej aktywności sportowej intensyfikuje się aktywność mięśni, organizm potrzebuje wtedy większej ilości składników odżywczych.
Pure Encapsulations…

84.99 

Zastosowanie Zestaw Weleda z wyciągiem z granatów do twarzy (Opakowanie: 1 op.)Zestaw Weleda z wyciągiem z granatów do twarzy (Opakowanie: 1 op.) to optymalny program pielęgnacyjny dla skóry twarzy. Idealny do zastosowania na co dzień, jak również podarowania w formie kosmetycznego upominku dla bliskiej osoby.
W skład zestawu wchodzą:
Weleda krem napinający skórę z granatem na dzień, 30 ml
Weleda krem napinają…

206.99 

Zastosowanie VISCOPLAST Polovis rozm 5 m x 25 mm (Opakowanie: 1 )VISCOPLAST Polovis rozm 5 m x 25 mm (Opakowanie: 1 ) to przylepiec jedwabny, przeznaczony do zabezpieczania gazy i opatrunków oraz do stosowania jako alternatywa dla taśm sportowych, gdy konieczne jest zabezpieczenie nadgarstków i palców. Może być z powodzeniem stosowany, gdy wymagana jest duża siła chwytania, ponieważ jest elastyczny i trudno ulega rozerwaniu. Przylepiec przepuszcza powietrze, dzięki czemu…

7.45 

Zastosowanie Dolomit VIS tabletki (Opakowanie: 100 )Dolomit VIS tabletki (Opakowanie: 100 ) jest preparatem z wapniem i magnezem, który wyrównuje gospodarkę mineralną i zapobiega niedoborom tych składników. Może być stosowany także w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Efekt działania Dolomit VIS tabletki (Opakowanie: 100 )Tabletki Dolomit VIS zapobiegają niedoborom dwóch najważniejszych minerałów w organizmie: wapnia i magnezu. Niedobory wapnia mogą powodować problemy z…

15.49 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief