Asaris

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyPolfarmex S.A.
Kod ATCR03AK06
ProceduraNAR
SubstancjaSalmeterol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Asaris?

Lek Asaris jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: salmeterol i flutykazonu propionian.

Salmeterol należy do grupy leków nazywanych długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela (działanie utrzymuje się przynajmniej 12 godzin). Umożliwia on w drogach oddechowych łatwiejszy przepływ powietrza do płuc i z płuc.

Flutykazonu propionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk i podrażnienie płuc.

Lekarz przepisał ten lek pacjentowi w celu zapobiegania zaburzeniom w oddychaniu występującym w:
– astmie,
– przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Asaris w dawce: 500 µg + 50 µg, zmniejsza liczbę
zaostrzeń objawów POChP.

W celu zapewnienia prawidłowej kontroli astmy lub POChP Asaris musi być stosowany każdego dnia, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Lek nie działa w opanowaniu nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych, wtedy konieczne jest doraźne zastosowanie szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela.

Jaki jest skład Asaris, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: salmeterol (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i flutykazonu propionian.

Jedna dawka inhalacyjna zawiera 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i odpowiednio 100, 250 lub 500 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostały składnik to laktoza jednowodna, która zawiera białka mleka.

Dawkowanie preparatu Asaris – jak stosować ten lek?

Astma oskrzelowa:

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat:

Asaris, (100 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (250 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc:

Dorośli:

Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Jeżeli objawy astmy są dobrze kontrolowane podczas stosowania leku Asaris dwa razy na dobę, lekarz może zalecić zmniejszenie częstości stosowania leku Asaris do podania jeden raz na dobę. Dawka może być podawana:
– raz na dobę, wieczorem, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w nocy,
– raz na dobę, rano, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w ciągu dnia.

Bardzo ważne jest, aby lekarz poinstruował pacjenta, ile inhalacji i jak często należy stosować.

Jeśli pacjent stosuje lek w astmie lekarz będzie regularnie kontrolował objawy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie przypadkowego zastosowania dawki większej niż zalecana należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Po zastosowaniu dawki większej niż zalecana, mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak:
– przyspieszenie czynności serca,
– drżenia,
– ból głowy,
– osłabienie mięśni, bóle stawów.

W przypadku stosowania większych dawek przez długi okres należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady, ponieważ duże dawki leku mogą powodować zmniejszenie wytwarzania hormonów steroidowych przez nadnercza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asaris – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Asaris w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Asaris w tym okresie.

Ulotka Asaris – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Asaris przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Asaris - (500 mcg + 50 mcg)/dawkę inh., Proszek do inhalacji (Fluticasoni propionas + Salmeterolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Asaris m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Asaris - (500 mcg + 50 mcg)/dawkę inh., Proszek do inhalacji (Fluticasoni propionas + Salmeterolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Asaris w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Asaris - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

16 komentarzy do “Asaris”

  1. Od dłuższego czasu stosuję Asaris 250 w leczeniu astmy i muszę przyznać, że lek świetnie kontroluje moje objawy oddechowe – nie doświadczam duszności, a ogólne samopoczucie znacznie się poprawiło. Niestety, od pewnego czasu zaczęłam odczuwać niepokojące, kłujące bóle w okolicy żołądka. Po przestudiowaniu literatury dowiedziałam się, że może to być związane z obecnością steroidów w leku. Zastanawiam się, czy inni pacjenci długotrwale stosujący Asaris również doświadczają podobnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Byłabym wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami w tej kwestii.

    Odpowiedz
  2. Po dziesięciodniowej kuracji lekiem Asaris zauważyłem szereg niepokojących objawów zdrowotnych. Występowały u mnie zaburzenia rytmu serca w postaci arytmii, znaczące wahania ciśnienia tętniczego oraz uciążliwe duszności. Dodatkowo pojawiły się intensywne bóle w klatce piersiowej, uporczywe zawroty głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Moje doświadczenie z tym lekiem skłania mnie do podzielenia się ostrzeżeniem z innymi pacjentami. Zapoznałem się dokładnie z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania i ze zdziwieniem stwierdziłem, że doświadczyłem niemal wszystkich wymienionych tam działań niepożądanych. Moja reakcja na lek była na tyle silna, że zmuszony byłem przerwać terapię.

    Odpowiedz
  3. Czy ktoś może wyjaśnić mi przyczynę tak znacznego przyrostu masy ciała podczas terapii lekiem Asaris? Od momentu rozpoczęcia przyjmowania leku w formie dysku zaobserwowałam drastyczny wzrost wagi – przytyłam aż 15 kilogramów, co jest dla mnie bardzo niepokojące. Czy jest to typowy efekt uboczny tego leku, czy może są inne czynniki, które mogły przyczynić się do tak intensywnego wzrostu masy ciała?

    Odpowiedz
    • W przypadku leku Asaris mogę z całą pewnością wyjaśnić, że nie powoduje on przyrostu masy ciała. Wręcz przeciwnie – jako antagonista receptorów beta-adrenergicznych, Asaris wspomaga prawidłową przemianę materii. Wzrost wagi, który opisujesz, może być spowodowany innymi czynnikami lub przyjmowanymi równolegle lekami, które faktycznie mogą wpływać na masę ciała.

      Jako wieloletni pacjent z 34-letnim doświadczeniem w leczeniu astmy, chciałbym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z lekiem Asaris. Jest to zdecydowanie najbardziej skuteczny preparat, jakiego używałem w swojej historii choroby. Pracuję w wymagającym środowisku na budowie i wypróbowałem wiele innych leków, takich jak Berotec czy Foradil, jednak żaden z nich nie dorównuje skuteczności i bezpieczeństwu Asarisu. Szczególnie imponujący jest długi czas działania leku – czasami wystarczy mi jedna dawka na dwie doby.

      Z moich obserwacji wynika również, że klimat nadmorski, bogaty w jod, ma niezwykle korzystny wpływ na przebieg astmy. Podczas mojej pracy w krajach skandynawskich i w Anglii zauważyłem znaczącą poprawę – ataki nocne ustąpiły, a ogólny przebieg choroby jest łagodniejszy. To ogromna zmiana w porównaniu do wcześniejszych lat, gdy ataki astmy poważnie ograniczały moją aktywność. Choć astma jest chorobą przewlekłą i nie możemy mówić o całkowitym wyleczeniu, odpowiednie leczenie i warunki środowiskowe pozwalają na skuteczne kontrolowanie objawów i normalne funkcjonowanie.

      Odpowiedz
  4. Od dłuższego czasu zmagam się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami w obrębie jamy ustnej. Na moim języku pojawił się uporczywy, biały nalot, któremu towarzyszy intensywne swędzenie. Dodatkowo odczuwam nieprzyjemne szczypanie podczas spożywania praktycznie wszystkich potraw, co znacząco wpływa na mój komfort życia i przyjemność z jedzenia. Zastanawiam się nad zastosowaniem preparatu Asaris i byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami osób, które borykały się z podobnymi objawami. Szczególnie interesuje mnie skuteczność tego leku w zwalczaniu opisanych przeze mnie dolegliwości oraz ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas kuracji.

    Odpowiedz
  5. Mam problem z inhalatorem Asaris, którego używam od niedawna. Podczas pierwszych kilku inhalacji czuję, że wdycham aerozol o charakterystycznym smaku leku, co wydaje się prawidłowe. Jednak po pewnym czasie podczas inhalacji zaczyna się uwalniać widoczny proszek przypominający mąkę, co niepokoi mnie jako astmatyka. Czy wykonuję inhalację nieprawidłowo (mimo że kieruję ustnik zgodnie z instrukcją, może zbyt energicznie obracam dyskiem), czy może moje opakowania są wadliwe, a może to normalne zjawisko? Proszę o poradę, ponieważ do wizyty kontrolnej pozostało jeszcze kilka tygodni.

    Odpowiedz
    • Pragnę wyjaśnić zasadę działania tego leku – zawartość kapsułki stanowi specjalnie opracowany proszek inhalacyjny, który w momencie wdechu, po uprzednim przekłuciu kapsułki w inhalatorze, uwalnia się tworząc charakterystyczną chmurę aerozolową. Jest to całkowicie prawidłowe zjawisko podczas stosowania tego typu leków wziewnych. Wyczuwalne podczas inhalacji uczucie wdychania proszku oraz pojawiający się delikatny, słodkawy posmak w jamie ustnej są naturalnymi objawami świadczącymi o właściwym przyjęciu leku. Te odczucia potwierdzają, że substancja aktywna została prawidłowo podana i dociera do dróg oddechowych.

      Odpowiedz
      • Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź i podzielenie się swoimi doświadczeniami z inhalatorem Asaris. Odbyłam już konsultację z pulmonologiem, który wyjaśnił mi, że przy prawidłowym używaniu inhalatora proszek nie powinien się wydostawać w widocznej formie podczas inhalacji. Niemniej jednak, bazując na moich codziennych obserwacjach, jestem przekonana, że oprócz standardowej „chmury” inhalacyjnej czasami pojawiają się również większe, widoczne cząsteczki proszku. Zamierzam prowadzić dalszą, dokładną obserwację podczas kolejnych inhalacji, zwracając szczególną uwagę na technikę wykonywania wdechu i pozycję inhalatora. Być może uda mi się zidentyfikować przyczynę tego zjawiska. Doceniam wszystkie przekazane wskazówki i porady dotyczące prawidłowej techniki inhalacji. Pozdrawiam serdecznie!

        Odpowiedz
    • Stosuję ten lek od 6 dni i niestety nie jestem z niego zadowolona. Największym problemem jest duża ilość proszku pozostająca w jamie ustnej oraz uporczywa chrypka, która występuje mimo dokładnego płukania. Wcześniej przez wiele lat stosowałam Pulmicort i Oxis, przy których nie odczuwałam żadnego dyskomfortu podczas inhalacji. Rozważam powrót do poprzedniego schematu leczenia. Chciałam wypróbować nowocześniejszy preparat, ale zaczynam myśleć, że to nie była dobra decyzja.

      Odpowiedz
  6. Mam mieszane odczucia dotyczące działania tego leku – obserwuję u siebie nasilenie kaszlu oraz nieprzyjemny, nietypowy posmak w ustach. Czy inni pacjenci również doświadczają podobnych skutków ubocznych podczas stosowania tego preparatu? Chciałabym porównać swoje doświadczenia z obserwacjami innych osób przyjmujących ten lek, aby lepiej zrozumieć, czy te objawy są typową reakcją na terapię.

    Odpowiedz
    • Potwierdzam istotną informację dotyczącą inhalacji – odczucie słodkawego posmaku laktozy w jamie ustnej podczas lub po inhalacji jest faktycznie dobrym wskaźnikiem prawidłowego przyjęcia leku wziewnego. Ten charakterystyczny smak świadczy o tym, że substancja lecznicza dotarła do właściwego miejsca w drogach oddechowych. To bardzo pomocna wskazówka dla pacjentów, pozwalająca upewnić się, że technika inhalacji jest prawidłowa i lek został przyjęty we właściwy sposób.

      Odpowiedz
  7. Stosuję inhalator Asaris 500 i chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami. Niestety, napotkałem problemy techniczne z mechanizmem dozującym – w pierwszym inhalatorze zablokował się suwak odpowiedzialny za dozowanie leku. Urządzenie zostało wysłane do reklamacji, która niestety trwa już kilka miesięcy. Co więcej, w drugim inhalatorze również pojawiły się problemy – tym razem suwak porusza się zbyt luźno, co budzi wątpliwości co do precyzji dozowania. Zastanawiam się, czy jest to powszechny problem z tymi inhalatorami i jak długo standardowo trwa proces reklamacyjny. Sama substancja aktywna działa u mnie bardzo dobrze i przynosi oczekiwane efekty w kontroli astmy, jednak problemy techniczne z dozownikiem są bardzo uciążliwe. Będę wdzięczny za podzielenie się podobnymi doświadczeniami lub informacjami na temat procesu reklamacyjnego.

    Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami odnośnie leku Asaris. Zdarza mi się czasem napotkać problem z działaniem inhalatora, jednak biorąc pod uwagę przystępną cenę leku (około 3,20 zł), nie decyduję się na reklamację. Zamiast tego zawsze staram się mieć w zapasie 1-2 dodatkowe opakowania. Warto też wspomnieć o odpowiedzialnym podejściu do utylizacji – nieużyte lub uszkodzone inhalatory zawsze oddaję do apteki, gdzie są właściwie utylizowane. Jest to ważne ze względów ekologicznych i bezpieczeństwa.

      Odpowiedz
      • Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z lekiem dostępnym na receptę. Mimo że przy standardowej refundacji jego cena jest przystępna, pojawia się problem w sytuacji, gdy terapia okazuje się nieskuteczna. W takim przypadku, ze względu na ograniczenia w przepisywaniu kolejnej recepty refundowanej, jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup leku pełnopłatnie, co wiąże się ze znacznie wyższym kosztem – około 80 złotych. To stawia pacjentów w trudnej sytuacji, szczególnie gdy potrzebne jest kontynuowanie lub modyfikacja leczenia.

        Odpowiedz
        • W przypadku zakończenia leku Asaris najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który po ocenie stanu zdrowia może wystawić kolejną receptę na kontynuację leczenia. Jest to standardowa procedura pozwalająca na zachowanie ciągłości terapii przy jednoczesnym monitorowaniu jej skuteczności.

          Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się swoim problematycznym doświadczeniem z zakupionym inhalatorem. Niestety, po wykorzystaniu zaledwie dwóch dawek leku napotkałam poważną usterkę techniczną – mechanizm suwaka przestał działać prawidłowo, uniemożliwiając dalsze korzystanie z urządzenia. Pomimo podjętej przeze mnie próby samodzielnej naprawy poprzez rozmontowanie inhalatora, nie udało się przywrócić jego funkcjonalności. Ta sytuacja zmusiła mnie do przerwania zaleconej terapii. W związku z wadą produktu, planuję złożyć oficjalną reklamację w aptece, gdzie dokonałam zakupu. To niepokojące, że wada techniczna urządzenia może tak znacząco wpłynąć na przebieg leczenia.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz