AsarisJak działa i kiedy stosujemy Asaris?

Lek Asaris jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: salmeterol i flutykazonu propionian.

Salmeterol należy do grupy leków nazywanych długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela (działanie utrzymuje się przynajmniej 12 godzin). Umożliwia on w drogach oddechowych łatwiejszy przepływ powietrza do płuc i z płuc.

Flutykazonu propionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk i podrażnienie płuc.

Lekarz przepisał ten lek pacjentowi w celu zapobiegania zaburzeniom w oddychaniu występującym w: >
– astmie,
– przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Asaris w dawce: 500 µg + 50 µg, zmniejsza liczbę
zaostrzeń objawów POChP.

W celu zapewnienia prawidłowej kontroli astmy lub POChP Asaris musi być stosowany każdego dnia, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Asaris nie działa w opanowaniu nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych, wtedy konieczne jest doraźne zastosowanie szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela.

REKLAMA

Jaki jest skład Asaris, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: salmeterol (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i flutykazonu propionian.
Jedna dawka inhalacyjna zawiera 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i odpowiednio 100, 250 lub 500 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostały składnik to laktoza jednowodna, która zawiera białka mleka.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Asaris – jak stosować ten lek?

Astma oskrzelowa:

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat:

Asaris, (100 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (250 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przewlekła obturacyjna choroba pluc:

Dorośli:

Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Jeżeli objawy astmy są dobrze kontrolowane podczas stosowania leku Asaris dwa razy na dobę, lekarz może zalecić zmniejszenie częstości stosowania leku Asaris do podania jeden raz na dobę. Dawka może być podawana:
– raz na dobę, wieczorem, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w nocy,
– raz na dobę, rano, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w ciągu dnia.

Bardzo ważne jest, aby lekarz poinstruował pacjenta, ile inhalacji i jak często należy stosować.

Jeśli pacjent stosuje lek Asaris w astmie lekarz będzie regularnie kontrolował objawy.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest, aby przyjmować lek Asaris zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie przypadkowego zastosowania dawki większej niż zalecana należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Po zastosowaniu dawki większej niż zalecana, mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak:
– przyspieszenie czynności serca,
– drżenia,
– ból głowy,
– osłabienie mięśni, bóle stawów.

W przypadku stosowania większych dawek przez długi okres należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady, ponieważ duże dawki leku mogą powodować zmniejszenie wytwarzania hormonów steroidowych przez nadnercza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asaris – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Asaris w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Asaris w tym okresie.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Asaris i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Asaris – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Asaris. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Asaris m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Asaris? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Asaris.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(58 ocen, średnia: 5,22 na 10)

13 OPINIE O LEKU

 1. Witam mam pytanie czy po leku asaris w dysku można tyc bo przybywa nawadze masakrycznie

 2. Witam :)
  Mam problem z tym lekiem a mianowicie- testuję go od niedawna i mam kilka opakowań na zapas. Przy każdym z nich sytuacja jest taka – kilka pierwszych użyć czuję, że wciągam „powietrze” o smaku leku i to wydaje mi się ok. Niestety po jakimś czasie zaczyna przy inhalacji lecieć mi proszek, przypominający mąkę i myślę, że to niedobrze dla astmatyka wdychać kolejny pył. Czy ja coś źle robię (ustnik kieruję wg, instrukcji ale może zbyt energicznie macham tym dyskiem), czy moje opakowania są uszkodzone, czy tak ma po prostu być? Proszę o pomoc bo mam jeszcze kilka tygodni do wizyty u lekarza. Każda porada na wagę złota :)

  • Lek w kapsułce jest w postaci proszku. W momencie wdechu zostaje przekłuta kapsułka, z której proszek się uwalnia i powstaje tzw. chmura aerozolowa. Prawdopodobnie dlatego właśnie ma Pani uczucie wciągania proszku. Jeśli do tego pozostawia on słodki posmak w ustach świadczy to o prawidłowym przyjęciu leku.

   • Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
    Byłam już u lekarza i z kolei on mówił, że proszek nie powinien wylatywać w trakcie inhalacji. Ale fakt, że może to jakieś moje subiektywne odczucie, choć jestem pewna na 100%, że oprócz „chmury” zdarzają się też większe drobinki. Będę testować dalej. Pozdrawiam!

  • Ja tez nie jestem z niego zadowolona biore go 6 dni. Pelno proszku w buzi masakra. I chrypka mimo plukania. A przez wiele lat bralam pulmicort i oxis i nic nie czulamm ze cokolwiwk wdycham.myslę czy nie wrocic do tych lekow. Chcialam cos nowoczesnego. Ale to chyba bląd.

 3. Mam mieszane odczucia po tym leku zwiększył mi sie kaszel i mam dziwny posmak w buzi jestem ciekawa czy ktoś tez ma jakieś skutki uboczne ?

 4. asaris 500 dysk zacieło sie naciąganie suwaka kilka miesięcy temu w reklamacjii trwa a dzisiaj drugi dysk suwak lata czy te dyski sie psują ijak długo może trwać reklam acja nadmieniam że po nim dobrze sięczuje prosze kogos o odpowiedż

  • Też mi się to zdarza ale nie reklamuję bo gra nie warta świeczki. Lek kosztuje około 3,20 zł, więc staram się mieć zawsze 1 lub 2 w zapasie.
   Zepsuty dysk odnoszę do apteki do utylizacji, nawet jeśli nie jest wykorzystany w całości.

  • witam pania ja tez kupilam wzielam dwie dawki i koniec suwak nie dziala rozkrecilam i probowalam naprawic ale nic z tego leku nie moge brac i jak sie leczyc jutro jade do apteki reklamowac pozdrawiam

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.