Asaris

Asaris to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jest to kombinowany lek inhalacyjny, co oznacza, że składa się z dwóch różnych substancji czynnych, które mają różne działania, ale wspólnie działają na objawy tych chorób. Pierwszym składnikiem Asaris jest flutykazon propionian, który jest kortykosteroidem. Drugi składnik Asaris, salmeterol, jest długodziałającym beta-2-agonistą. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Asaris jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: salmeterol i flutykazonu propionian.

Salmeterol należy do grupy leków nazywanych długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela (działanie utrzymuje się przynajmniej 12 godzin). Umożliwia on w drogach oddechowych łatwiejszy przepływ powietrza do płuc i z płuc.

Flutykazonu propionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk i podrażnienie płuc.

Lekarz przepisał ten lek pacjentowi w celu zapobiegania zaburzeniom w oddychaniu występującym w:
– astmie,
– przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Asaris w dawce: 500 µg + 50 µg, zmniejsza liczbę
zaostrzeń objawów POChP.

W celu zapewnienia prawidłowej kontroli astmy lub POChP Asaris musi być stosowany każdego dnia, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Lek nie działa w opanowaniu nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych, wtedy konieczne jest doraźne zastosowanie szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: salmeterol (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i flutykazonu propionian.

Jedna dawka inhalacyjna zawiera 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i odpowiednio 100, 250 lub 500 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostały składnik to laktoza jednowodna, która zawiera białka mleka.

Dawkowanie

Astma oskrzelowa:

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat:

Asaris, (100 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (250 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.
Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc:

Dorośli:

Asaris, (500 µg + 50 µg): jedna inhalacja dwa razy na dobę.

Jeżeli objawy astmy są dobrze kontrolowane podczas stosowania leku Asaris dwa razy na dobę, lekarz może zalecić zmniejszenie częstości stosowania leku Asaris do podania jeden raz na dobę. Dawka może być podawana:
– raz na dobę, wieczorem, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w nocy,
– raz na dobę, rano, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w ciągu dnia.

Bardzo ważne jest, aby lekarz poinstruował pacjenta, ile inhalacji i jak często należy stosować.

Jeśli pacjent stosuje lek w astmie lekarz będzie regularnie kontrolował objawy.

Przedawkowanie

Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie przypadkowego zastosowania dawki większej niż zalecana należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Po zastosowaniu dawki większej niż zalecana, mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak:
– przyspieszenie czynności serca,
– drżenia,
– ból głowy,
– osłabienie mięśni, bóle stawów.

W przypadku stosowania większych dawek przez długi okres należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady, ponieważ duże dawki leku mogą powodować zmniejszenie wytwarzania hormonów steroidowych przez nadnercza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Asaris w tym okresie.

Ulotka Asaris

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Asaris (forum)

Stosujesz Asaris? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

17 komentarzy do “Asaris”

 1. Witam biorę dość długo Asaris 250 nie mam duszności czuje się dobrze ale o pewnego czasu odczuwam bardzo kłujący ból w żołądku czytałam że może to byś po leku na astmę który działa na steroidach czy ktoś także ma po tym leku ból żołądka po długim stosowaniu .

  Odpowiedz
 2. Po 10-cio dniowym braniu ASARIS wystąpiły u mnie arytmia serca i silne skoki ciśnienia krwi, duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy i ogólne bardzo złe samopoczucie.
  Dlatego przestrzegam przed tym specyfikiem. Proszę się zapoznać ze skutkami ubocznymi opisanymi w dołączonej ulotce. U mnie wystąpiły prawie wszystkie.

  Odpowiedz
 3. Powiem tak od 34 lat mam astmę i żaden lek tak nie pomaga jak Asaris jest rewelacyjny ,pracuję na budowie , wcześniej stosowałem berotec , foradil ,i wiele innych ale najbezpieczniejszy jest Asaris i działa bardzo długo , czasem biorę dawkę raz na dwie doby .podpowiem że astma kocha klimat morski tam gdzie jest dużo jodu ,często pracuję w Skandynawii ,Anglii stąd astma się nie nasila i nie mam nocnych ataków ,kiedyś padałem jak mucha .na razie jest dobrze tego się nie wyleczy , a zaleczy .

  Odpowiedz
 4. Witam mam pytanie czy po leku asaris w dysku można tyc bo przybywa nawadze masakrycznie

  Odpowiedz
 5. Witam :)
  Mam problem z tym lekiem a mianowicie- testuję go od niedawna i mam kilka opakowań na zapas. Przy każdym z nich sytuacja jest taka – kilka pierwszych użyć czuję, że wciągam „powietrze” o smaku leku i to wydaje mi się ok. Niestety po jakimś czasie zaczyna przy inhalacji lecieć mi proszek, przypominający mąkę i myślę, że to niedobrze dla astmatyka wdychać kolejny pył. Czy ja coś źle robię (ustnik kieruję wg, instrukcji ale może zbyt energicznie macham tym dyskiem), czy moje opakowania są uszkodzone, czy tak ma po prostu być? Proszę o pomoc bo mam jeszcze kilka tygodni do wizyty u lekarza. Każda porada na wagę złota :)

  Odpowiedz
  • Lek w kapsułce jest w postaci proszku. W momencie wdechu zostaje przekłuta kapsułka, z której proszek się uwalnia i powstaje tzw. chmura aerozolowa. Prawdopodobnie dlatego właśnie ma Pani uczucie wciągania proszku. Jeśli do tego pozostawia on słodki posmak w ustach świadczy to o prawidłowym przyjęciu leku.

   Odpowiedz
   • Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
    Byłam już u lekarza i z kolei on mówił, że proszek nie powinien wylatywać w trakcie inhalacji. Ale fakt, że może to jakieś moje subiektywne odczucie, choć jestem pewna na 100%, że oprócz „chmury” zdarzają się też większe drobinki. Będę testować dalej. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Ja tez nie jestem z niego zadowolona biore go 6 dni. Pelno proszku w buzi masakra. I chrypka mimo plukania. A przez wiele lat bralam pulmicort i oxis i nic nie czulamm ze cokolwiwk wdycham.myslę czy nie wrocic do tych lekow. Chcialam cos nowoczesnego. Ale to chyba bląd.

   Odpowiedz
 6. Mam mieszane odczucia po tym leku zwiększył mi sie kaszel i mam dziwny posmak w buzi jestem ciekawa czy ktoś tez ma jakieś skutki uboczne ?

  Odpowiedz
 7. asaris 500 dysk zacieło sie naciąganie suwaka kilka miesięcy temu w reklamacjii trwa a dzisiaj drugi dysk suwak lata czy te dyski sie psują ijak długo może trwać reklam acja nadmieniam że po nim dobrze sięczuje prosze kogos o odpowiedż

  Odpowiedz
  • Też mi się to zdarza ale nie reklamuję bo gra nie warta świeczki. Lek kosztuje około 3,20 zł, więc staram się mieć zawsze 1 lub 2 w zapasie.
   Zepsuty dysk odnoszę do apteki do utylizacji, nawet jeśli nie jest wykorzystany w całości.

   Odpowiedz
  • witam pania ja tez kupilam wzielam dwie dawki i koniec suwak nie dziala rozkrecilam i probowalam naprawic ale nic z tego leku nie moge brac i jak sie leczyc jutro jade do apteki reklamowac pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Asaris. Podziel się doświadczeniami na forum.