Busalair

Busalair jest lekiem wziewnym stosowanym w leczeniu astmy wyłącznie u dorosłych (osoby w wieku 18 lat i starsze).

Busalair zawiera dwie różne substancje czynne: budezonid i salmeterol.
– Budezonid należy do grupy leków zwanych „glikokortykosteroidami”. Zapobiega i zmniejsza obrzęk oraz stan zapalny w płucach.
– Salmeterol należy do grupy leków zwanych długo działającymi agonistami receptorów beta2-adrenergicznych lub lekami „rozszerzającymi oskrzela”. Leki rozszerzające oskrzela zapewniają drożność dróg oddechowych i umożliwiają łatwiejszy przepływ powietrza do i z płuc. Działanie tych leków utrzymuje się co najmniej przez 12 godzin.

Skojarzenie tych dwóch substancji czynnych ułatwia oddychanie poprzez złagodzenie objawów takich jak duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów chorujących na astmę oskrzelową, a także zapobiega wystąpieniu objawów astmy.

Lekarz przepisał ten lek w celu leczenia astmy oskrzelowej.

Busalair jest zalecany pacjentom z astmą oskrzelową, która nie jest w pełni kontrolowana wziewnym glikokortykosteroidem oraz stosowanym doraźnie szybkodziałającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Busalair jest także zalecany, aby zastąpić stosowane oddzielnie wziewny glikokortykosteroid w inhalatorze i długodziałający lek rozszerzający oskrzela.

Jaki jest skład Busalair, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są budezonid i salmeterol (w postaci ksynafonianu).

Busalair 120 mikrogramów + 20 mikrogramów. Każda kapsułka zawiera 150 mikrogramów budezonidu i 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i dostarcza 120 mikrogramów budezonidu i 20 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu).

Busalair 240 mikrogramów + 20 mikrogramów. Każda kapsułka zawiera 300 mikrogramów budezonidu i 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i dostarcza 240 mikrogramów budezonidu i 20 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu).

Pozostałe składniki to laktoza jednowodna i laktoza bezwodna.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Busalair – jak stosować ten lek?

Dorośli (w wieku 18 lat i starsi)

Zalecana dawka to 1 inhalacja (1 kapsułka = 1 inhalacja) dwa razy dziennie.

Ważne jest, by stosować lek Busalair codziennie, nawet jeżeli w danym momencie nie występują objawy astmy oskrzelowej. Takie postępowanie jest niezbędne by skutecznie kontrolować objawy astmy.

Inhalacji można dokonywać o każdej porze dnia przed lub po jedzeniu lub piciu. Lekarz będzie regularnie oceniał nasilenie objawów astmy u pacjenta.

Lekarz dostosuje dawkę leku w taki sposób, aby ustalić najniższą dawkę, która pozwoli na pełną kontrolę objawów astmy. Nie należy samemu zmieniać dawki leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jak stosować kapsułki z inhalatorem
W opakowaniu znajduje się inhalator oraz kapsułki (w butelce) zawierające lek w formie proszku do inhalacji. Inhalator umożliwia wykonanie inhalacji leku zawartego w kapsułce. Kapsułki należy stosować wyłącznie z inhalatorem dołączonym do tego opakowania. Nie należy stosować kapsułek z lekiem z tego opakowania z innym inhalatorem, niezależnie od przyczyny.

Po otwarciu nowego opakowania należy stosować do podania leku nowy inhalator, który jest dołączony do tego opakowania.

Nie należy połykać kapsułek.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat stosowania inhalatora należy przeczytać poniższe instrukcje.

Przed zastosowaniem Busalair należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Proszek do inhalacji ani kapsułki nie mogą mieć kontaktu z wilgocią. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest, aby pacjent stosował dawki opisane w ulotce lub zalecone przez lekarza.
Bez konsultacji z lekarzem nie należy zmniejszać ani zwiększać dawki leku.

W przypadku niezamierzonej inhalacji większej dawki leku niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zastosowaniu większej dawki niż zalecana może wystąpić przyspieszenie rytmu serca co może powodować wrażenie roztrzęsienia. Może także wystąpić ból głowy.

Jeśli przez dłuższy czas była stosowana wyższa dawka leku niż zalecona należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Długotrwałe stosowanie dużych dawek tego leku może zmniejszyć produkcję przez organizm pacjenta substancji zwanej kortyzolem. Może to być przyczyną hiperkortyzolemii i zahamowania czynności nadnerczy, co jest nazywane zespołem Cushinga. Do jego objawów należą:
otyłość (przyrost masy ciała) z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej głównie w okolicy tułowia, a nie na kończynach górnych i dolnych
– obrzęk twarzy, zaczerwienienie twarzy
cukrzyca
– owłosienie twarzy u kobiet
nadciśnienie tętnicze
– osłabienie mięśni

Zwykle pojawiają się tylko niektóre z powyższych objawów, rzadko wszystkie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Busalair – czy mogę spożywać alkohol?

Spożywanie alkoholu w trakcie stosowania tego leku może zwiększyć jego działanie na serce. Należy zawsze ograniczać spożywanie alkoholu do minimum. W razie wątpliwości jaką ilość alkoholu można spożyć stosując ten lek, należy skonsultować się z lekarzem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Busalair w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz oceni, czy będąc w ciąży bądź planując ciążę pacjentka może stosować Busalair.

Przyjmując ten lek nie należy karmić piersią. Lekarz oceni, czy podczas stosowania leku należy zaprzestać karmienia piersią, czy też przerwać leczenie w czasie karmienia piersią.

Ulotka Busalair – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Busalair? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz