Substancja: Budezonid
(opis substancji oraz lista leków)Budezonid – lek z grupy kortykosteroidów. Działa miejscowo przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Budezonid występuje w postaci proszku do inhalacji, zawiesiny do nebulizacji, kapsułek doustnych, aerozolu do nosa i aerozolu inhalacyjnego. Pełne działanie lecznicze budezonidu osiąga się po kilku dniach regularnego przyjmowania.

W postaci wziewnej budezonid zmniejsza stan zapalny w płucach, zapobiega napadom astmy oraz ułatwia oddychanie. Stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz innych chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli.

Donosowo zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Stosowany w leczeniu naczynioruchowego i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Budezonid w postaci kapsułek stosuje się w leczeniu choroby Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i mikroskopowym zapaleniu jelita grubego.

Możliwe działania niepożądane: W zależności od drogi podania budezonidu występują różne działania niepożądane, takie jak zapalenie płuc u pacjentów z POChP, kaszel, trudności z oddychaniem ze świszczącym oddechem, wysypka, świąd, pokrzywka, zwiększenie masy ciała, zaburzenia widzenia, chrypka, ból lub podrażnienie gardła, krwawienie z nosa, pieczenie i suchość błony śluzowej nosa, skurcze mięśni.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market