Kabud

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek nazywa się Kabud, jest to zawiesina do nebulizacji i zawiera 0,25 mg budezonidu w 1 ml.

Budezonid należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami.

Lek Kabud jest stosowany w leczeniu astmy, która powoduje trudności w oddychaniu. Lek Kabud jest również stosowany w leczeniu szpitalnym u niemowląt i dzieci z bardzo ciężkim pseudokrupem czyli ostrym zapaleniem krtani (laryngitis subglottica).

Kabud nie jest odpowiedni do leczenia rozpoczynających się nagle trudności w oddychaniu, w tym także ostrych napadów astmy.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Kabud.

Skład

Substancją czynną leku jest budezonid. Każda 2 ml ampułka zawiera 0,5 mg budezonidu (0,25 mg/ml).

Ponadto lek zawiera disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian i wodę do wstrzykiwań.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Lek Kabud jest stosowany wziewnie. Lek musi być przyjmowany z nebulizatora przez ustnik lub maskę na twarz.

Lek Kabud, zawiesinę do nebulizacji, należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Informację o tym, jakie ilości leku oraz jak często lek należy przyjmować przekaże lekarz. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecane dawkowanie:

Astma

Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i dzieci (w wieku powyżej 12 lat)
Zwykle stosowana dawka początkowa to 0,5 do 2 mg na dobę. Odpowiednią dawkę ustala lekarz. Będzie ona uzależniona od nasilenia astmy u pacjenta. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zmniejszyć dawkę do 0,5 mg – 1 mg na dobę.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat
Zwykle stosowana dawka początkowa to 0,25 mg do 1 mg na dobę. Dzieci powinny używać nebulizatora pod nadzorem osoby dorosłej.

Jeżeli pacjent przyjmuje steroidy w tabletkach do leczenia astmy, lekarz może zmniejszyć lub zmienić liczbę przyjmowanych tabletek po rozpoczęciu stosowania leku Kabud.

Poprawa stanu zdrowia może nastąpić już po dwóch dniach od rozpoczęcia przyjmowania leku, niemniej jednak uzyskanie pełnego działania leczniczego może trwać nawet do czterech tygodni. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeżeli pacjent czuje się dobrze.

Zwykle stosowana dawka u niemowląt i dzieci z pseudokrupem to 2 mg budezonidu dziennie. Można podać tę dawkę w całości (4 ampułki) lub podzielić ją na dwie i podać dwie ampułki po 1 mg w odstępie 30 minut. Ten sposób dawkowania może być powtarzany co 12 godzin, maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu pacjenta.

Instrukcja stosowania leku
• Przygotować nebulizator do użycia zgodnie z zaleceniami producenta.
• Oddzielić jałowy plastikowy pojemnik (ampułkę) z paska poprzez przekręcenie i pociągnięcie.
• Delikatnie wstrząsnąć ampułką ruchem okrężnym.
• Trzymając ampułkę w pozycji pionowej odkręcić zamknięcie.
• Wycisnąć zawartość ampułki do komory nebulizatora.
• Użyć nebulizatora zgodnie z zaleceniami producenta.
• Po każdej zakończonej inhalacji należy przepłukać usta wodą. W przypadku zastosowania maski na twarz, należy również umyć twarz.
• Po użyciu nebulizatora należy wypłukać wszelkie ewentualne pozostałości roztworu z komory nebulizatora.
• Należy starannie oczyścić nebulizator. Umyć ustnik lub maskę na twarz w ciepłej wodzie z zastosowaniem łagodnego detergentu. Starannie wypłukać i wysuszyć podłączając komorę nebulizatora do wlotu sprężonego powietrza lub kompresora.

Uwaga: Do podawania leku Kabud nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych.

Nie należy połykać zawiesiny ani stosować jej w postaci zastrzyku. Każda jałowa ampułka jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użytku. W razie wystąpienia nagłego świszczącego oddechu po zastosowaniu leku Kabud leczenie powinno zostać poddane kolejnej ocenie lekarza, a lekarz może zastosować inne leczenie.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

Ważne, aby lek był przyjmowany zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. Nie należy zwiększać lub zmniejszać dawki bez konsultacji z lekarzem.

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą niniejszą ulotkę.

Nigdy nie należy stosować większej dawki leku niż zalecona przez lekarza. Jeżeli objawy astmy nasilają się lub lek nie działa, tak jak poprzednio, należy poinformować o tym lekarza.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajście w ciążę.

Lekarz doradzi, czy należy stosować lek Kabud w okresie ciąży.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią. Nie należy stosować budezonidu w okresie karmienia piersią chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Kabud nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here