Podmiot odpowiedzialny | Grzegorz Nowakowski Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej "GEMI" |
Kod ATC | |
Procedura | NAR |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cepasmel?
Cepasmel jest syropem zawierającym jako substancje czynne ekstrakty z czosnku i cebuli. Działa osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła.
Lek posiada także słabe właściwości bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich (hamuje wzrost bakterii w warunkach laboratoryjnych).
1 ml syropu wykazuje aktywność bakteriostatyczną nie mniejszą niż 20 I.U.
Produkt roślinny stosowany tradycyjnie w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Cepasmel stosowany jest tradycyjnie jako środek pomocniczy w podrażnieniach gardła, suchym i męczącym kaszlu oraz pomocniczo w zakażeniach górnych dróg oddechowych tj. zapalenie jamy ustnej, gardła oraz w przeziębieniu.
Jaki jest skład Cepasmel, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są wyciągi z cebuli i czosnku.
100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego cebulowego Allii cepae extractum fluidum (1:1), ekstrahent – etanol 70% (v/v) i 2 g wyciągu czosnkowego Allii sativi extractum (1:5), ekstrahent – etanol 70% (v/v).
Ponadto lek zawiera: miód oczyszczony Mel depuratum, aromat waniliowy B glikolowy, aromat arakowy glikolowy, sodu wodorowęglan, wodę oczyszczoną. Lek zawiera 4 – 6 % (v/v) etanolu.
Dawkowanie preparatu Cepasmel – jak stosować ten lek?
Podanie doustne. Syrop należy dawkować za pomocą miarki dołączonej do opakowania.
Dawkowanie:
Dzieci od 6 lat do 13 lat 5 ml 3 – 4 razy na dobę.
Młodzież od 13 lat i dorośli 10 ml 3 – 4 razy na dobę.
Czas stosowania:
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach zależy zasięgnąć porady lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie stwierdzono przypadków przedawkowania tego leku. Zgodnie z przyjętą praktyką, w razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cepasmel – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Cepasmel w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na zawartość etanolu, nie jest zalecane stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ulotka Cepasmel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cepasmel przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Cepasmel - (608 mg + 122 mg)/5 ml, Syrop (Allii cepae extractum fluidum + Allii sativi extractum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cepasmel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cepasmel - (608 mg + 122 mg)/5 ml, Syrop (Allii cepae extractum fluidum + Allii sativi extractum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Cepasmel w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Cepasmel - forum pacjentów
Stosujesz Cepasmel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.