Actamone

Lek Actamone jest antagonistą receptora leukotrienowego, to znaczy blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami.

Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych w płucach. Poprzez zablokowanie działania leukotrienów lek Actamone łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę. Lekarz zalecił stosowanie leku Actamone w leczeniu astmy u dziecka w celu zapobiegania występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy.

• Lek Actamone stosowany jest w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą stosowanych dotychczas leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków.

• Lek Actamone może być także stosowany zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali kortykosteroidów doustnie w leczeniu astmy i którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych.

• Lek Actamone pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym u pacjentów w wieku 2 lat i starszych.

Lekarz określi, jak stosować lek Actamone w zależności od występujących objawów i stopnia nasilenia astmy u dziecka.

Jaki jest skład Actamone, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest montelukast.
Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu
sodowego.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, żelaza tlenek czerwony (E 172), mannitol, aromat wiśniowy Silarom (aromaty identyczne z naturalnymi, sztuczne aromaty i aromaty naturalne, maltodekstryna (ziemniaczana), guma arabska (akacjowa), triacetyna, etylomaltol, maltol, alfa-tokoferol), aspartam (E 951), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Actamone – jak stosować ten lek?

• Lek Actamone należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
• Ten lek należy podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej.
• Dziecku należy podawać tylko jedną tabletkę leku Actamone raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
• Lek należy podawać nawet wówczas, gdy u dziecka nie występują objawy astmy, a także w przypadku ostrego napadu astmy.
• Lek należy przyjmować doustnie.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: – 4 mg tabletki do żucia .

Jedną tabletkę do rozgryzania i żucia, 4 mg, należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Leku Actamone, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Należy upewnić się, że dziecko, które przyjmuje lek Actamone, nie przyjmuje innych leków, zawierających tę samą substancję czynną, montelukast.

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat – 5 mg tabletki do żucia: .

Jedną tabletkę do rozgryzania i żucia, 5 mg, należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Leku Actamone, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Pacjenci w wieku 15 lat i starsi – 10 mg tabletki powlekane: Jedną tabletkę 10 mg należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Lek Actamone, 10 mg tabletki powlekane, można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy upewnić się, że pacjent, który przyjmuje lek Actamone, nie przyjmuje
innych leków, zawierających tę samą substancję czynną, montelukast.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dziecka w celu uzyskania porady. W większości przypadków przedawkowania nie zaobserwowano działań niepożądanych. Do najczęściej występujących objawów przedawkowania u osób dorosłych i dzieci należą: ból brzucha, senność, wzmożone pragnienie, ból głowy, wymioty oraz wzmożona pobudliwość ruchowa.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actamone – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Actamone, 4 mg w postaci tabletek do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Actamone w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie w ciąży
Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku Actamone. Lekarz oceni, czy mogą one przyjmować lek Actamone w tym czasie.

Stosowanie w okresie karmienia piersią
Nie wiadomo, czy lek Actamone przenika do mleka kobiecego. Jeżeli kobieta karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku Actamone. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Actamone w tym czasie.

Ulotka Actamone – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Actamone, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)


Actamone, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat (Montelukastum)


Actamone, 10 mg, tabletki powlekane Dla dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat (Montelukastum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Actamone m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Actamone, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (Montelukastum)


Actamone, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat (Montelukastum)


Actamone, 10 mg, tabletki powlekane Dla dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat (Montelukastum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Actamone - forum pacjentów

Stosujesz Actamone? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz