Actamone

Działanie i wskazania

Lek Actamone jest antagonistą receptora leukotrienowego, to znaczy blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami.

Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych w płucach. Poprzez zablokowanie działania leukotrienów lek Actamone łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę. Lekarz zalecił stosowanie leku Actamone w leczeniu astmy u dziecka w celu zapobiegania występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy.

• Lek Actamone stosowany jest w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli astmy za pomocą stosowanych dotychczas leków i konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków.

• Lek Actamone może być także stosowany zamiast wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, którzy ostatnio nie przyjmowali kortykosteroidów doustnie w leczeniu astmy i którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych.

• Lek Actamone pomaga także zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym u pacjentów w wieku 2 lat i starszych.

Lekarz określi, jak stosować lek Actamone w zależności od występujących objawów i stopnia nasilenia astmy u dziecka.

Actamone cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Actamone:

  • cena leku Actamone (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Actamone z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Actamone - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest montelukast.
Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu
sodowego.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, żelaza tlenek czerwony (E 172), mannitol, aromat wiśniowy Silarom (aromaty identyczne z naturalnymi, sztuczne aromaty i aromaty naturalne, maltodekstryna (ziemniaczana), guma arabska (akacjowa), triacetyna, etylomaltol, maltol, alfa-tokoferol), aspartam (E 951), magnezu stearynian.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

• Lek Actamone należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
• Ten lek należy podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej.
• Dziecku należy podawać tylko jedną tabletkę leku Actamone raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
• Lek należy podawać nawet wówczas, gdy u dziecka nie występują objawy astmy, a także w przypadku ostrego napadu astmy.
• Lek należy przyjmować doustnie.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: – 4 mg tabletki do żucia .

Jedną tabletkę do rozgryzania i żucia, 4 mg, należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Leku Actamone, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Należy upewnić się, że dziecko, które przyjmuje lek Actamone, nie przyjmuje innych leków, zawierających tę samą substancję czynną, montelukast.

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat – 5 mg tabletki do żucia: .

Jedną tabletkę do rozgryzania i żucia, 5 mg, należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Leku Actamone, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Pacjenci w wieku 15 lat i starsi – 10 mg tabletki powlekane: Jedną tabletkę 10 mg należy przyjmować raz na dobę, wieczorem. Lek Actamone, 10 mg tabletki powlekane, można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy upewnić się, że pacjent, który przyjmuje lek Actamone, nie przyjmuje
innych leków, zawierających tę samą substancję czynną, montelukast.

Przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dziecka w celu uzyskania porady. W większości przypadków przedawkowania nie zaobserwowano działań niepożądanych. Do najczęściej występujących objawów przedawkowania u osób dorosłych i dzieci należą: ból brzucha, senność, wzmożone pragnienie, ból głowy, wymioty oraz wzmożona pobudliwość ruchowa.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Leku Actamone, 4 mg w postaci tabletek do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować podczas posiłku; lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie w ciąży
Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku Actamone. Lekarz oceni, czy mogą one przyjmować lek Actamone w tym czasie.

Stosowanie w okresie karmienia piersią
Nie wiadomo, czy lek Actamone przenika do mleka kobiecego. Jeżeli kobieta karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku Actamone. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Actamone w tym czasie.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Actamone - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here