Fostex

Fostex to lek w formie aerozolu inhalacyjnego, który zawiera dwie substancje czynne: beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny. Jest przeznaczony do regularnego leczenia astmy oraz w leczeniu objawów przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc (POChP). Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Fostex. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Fostex ma postać roztworu w aerozolu inhalacyjnym, zawiera dwie substancje czynne, które podczas wykonywania wdechu przez ustnik inhalatora dostają się bezpośrednio do płuc.

Lek zawiera dwie substancje czynne: beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny.

Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które działają przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie obrzęku oraz podrażnienia płuc.

Formoterolu fumaran dwuwodny należy do grupy leków rozszerzających oskrzela o długotrwałym działaniu, które rozkurczają mięśnie w drogach oddechowych i ułatwiają oddychanie.

Razem te dwie substancje czynne ułatwiają oddychanie poprzez złagodzenie objawów, takich jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), a także pomagają zapobiegać objawom astmy.

Astma
Lek Fostex jest wskazany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których:
– objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela
lub
– uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.

POChP
Fostex może być również stosowany w leczeniu objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów. POChP jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych w płucach, która jest głównie spowodowana paleniem papierosów.

Jaki jest skład Fostex, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny.
Jedna dawka odmierzona z inhalatora zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu oraz 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego. Odpowiada to dawce dostarczonej przez ustnik, zawierającej 84,6 mikrograma beklometazonu dipropionianu i 5,0 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Inne składniki leku to: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran (HFA 134-a).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Fostex – jak stosować?

Lek Fostex jest przeznaczony do stosowania wziewnego.
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Astma
Lekarz prowadzący będzie regularnie sprawdzał, czy pacjent przyjmuje optymalną dawkę leku Fostex.
Lekarz ustali najmniejszą dawkę zapewniającą najlepszą kontrolę objawów astmy.

Lekarz może przepisać stosowanie leku Fostex na dwa różne sposoby:
a) lek Fostex należy stosować codziennie w celu leczenia astmy, razem z innym wziewnym lekiem przynoszącym ulgę w przypadku nagłego zaostrzenia objawów astmy, takich jak napad duszności, świszczący oddech i kaszel,
b) lek Fostex należy stosować codziennie w celu leczenia astmy, a także w przypadku nagłego zaostrzenia objawów astmy, takich jak napad duszności, świszczący oddech i kaszel.

a) Stosowanie leku Fostex z innym wziewnym lekiem przynoszącym ulgę

Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zazwyczaj zalecana dawka leku to jedno lub dwa rozpylenia dwa razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa to 4 rozpylenia.
Należy pamiętać: Zawsze należy mieć przy sobie szybko działający wziewny lek przynoszący ulgę w celu leczenia zaostrzenia objawów astmy lub nagłego napadu astmy.

b) Stosowanie leku Fostex jako jedynego leku wziewnego w astmie.

Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zwykle zalecana dawka wynosi 1 rozpylenie rano i jedno rozpylenie wieczorem.
Należy również zastosować lek Fostex jako wziewny lek przynoszący ulgę w przypadku nagłego wystąpienia objawów astmy.
W przypadku wystąpienia objawów astmy, należy zastosować 1 rozpylenie i odczekać kilka minut.
Jeśli nie nastąpi poprawa, należy zastosować kolejne rozpylenie.
Nie stosować więcej niż 6 przynoszących ulgę rozpyleń w ciągu doby.
Maksymalna dawka dobowa leku Fostex wynosi 8 rozpyleń.
Jeśli pacjent musi przyjmować większą liczbę rozpyleń w celu kontrolowania objawów astmy, powinien zwrócić się po poradę do lekarza. Konieczna może być zmiana leczenia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat:
Tego leku NIE należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zalecana dawka to dwa rozpylenia rano i dwa rozpylenia wieczorem.

Szczególne grupy pacjentów:
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Brak informacji dotyczącej stosowania leku Fostex u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Fostex, która jest skuteczna w leczeniu astmy, może być mniejsza niż dawka zawarta w innych lekach wziewnych zawierających beklometazonu dipropionian. Jeśli pacjent wcześniej stosował inny lek wziewny zawierający
beklometazonu dipropionian, lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku Fostex.

Nie należy zwiększać dawki.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest niewystarczające, należy zawsze zwrócić się do lekarza zanim zwiększy się dawkę leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

– Zastosowanie większej niż zalecana dawki formoterolu może spowodować następujące objawy: nudności, wymioty, szybsze bicie serca, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, zmiany w elektrokardiogramie (zapis pracy serca), ból głowy, drżenie, senność, zbyt dużo kwaśnych produktów przemiany materii we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Lekarz może zalecić wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia stężenia potasu oraz glukozy we krwi.

– Zastosowanie zbyt dużej dawki beklometazonu dipropionianu może spowodować krótkotrwałe zaburzenia czynności nadnerczy, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Lekarz może zalecić badanie krwi w celu sprawdzenia stężenia kortyzolu w surowicy krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fostex – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Fostex zawiera małe ilości alkoholu. Każde rozpylenie z inhalatora zawiera 7 mg etanolu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Fostex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku Fostex podczas ciąży.

Leku Fostex nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko, lub jeśli pacjentka karmi piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fostex

Ulotka Fostex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Fostex przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fostex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Fostex w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Fostex

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fostex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

16 komentarzy do “Fostex”

  1. Dozownik się psuje, już któryś raz z rzędu. Poza tym po kilku- kilkudziesięciu dawkach nie działa, mimo tego, że jeszcze powinno być wiele dawek. Moim zdaniem ten lek to oszustwo.

    Odpowiedz
  2. Brałem fostex co jakiś czas gdy zacząłem brać go wedlug wskazań na ulotce pojawiły się skutki uboczne b uciążliwe kołatanie serca przyspieszony puls!!!!!

    Odpowiedz
  3. witam
    od listopada zeszłego roku,zażywam fostex 200, na początku miałam czasem drenie mięśni w rękach ,po 1,5 miesiąca zaczęłą mi drętwieć ręka (była jakby mega zmęczona) i szum z piskiem w lewym uchu,teraz od tygodnia czuję się fatalnie ,bolą mnie plecy , drżą mi wszystkie mięśnia ,szum i pisk w uszach trwa cały czas ,pojawił się ból głowy i do tego kołatania serca ( arytmia)od czterech dni nie biorę fostexu a objawy niepożądane cały czas trwają ,powoli popadam w obłęd.
    czy ktoś miał podobne objawy po zażywaniu tego leku ?proszę o odpowiedź

    Odpowiedz
    • ja za stosowałem 1 raz i tak jak mówisz kolezanko ma działanie ale oddech czysty i lekki
      mi lekaż powiedział kwestia przyzwyczajenia jak bedzie za mocny to da mi słabszy to samo działanie bez nie porządanych efektów

      Odpowiedz
  4. Po zastosowaniu fostex po jednym piwie po raz 4 na dobę miałem ogromne problemy ze snem, do tego kłucie w klatce i mega ciśnienie 160/120

    Odpowiedz
    • Już drugi raz mam ten sam problem z licznikiem, fostex się skończyl, a licznik pokazuje 100 dawek. Jeśli chodzi o sam lek, genialny nie mam żadnych skutków ubocznych i mega pomaga…tylko ten licznik

      Odpowiedz
  5. Stosuję Fostex od kilkunastu lat. Nigdy nie miałem z nim problemów. Od kilku miesięcy psuje się dozownik – przestaje rozpylać lek. Trzeba przed każdym przyjęciem leku psiknąć w powietrze żeby sprawdzić czy działa. Nawet reklamowałem go już w aptece i uwzględniono moją reklamację. Dodatkowo od jakiegoś czasu nasiliły się skutki uboczne (chyba po fostexie): bóle w klatce, drżenie mięśni i kołatanie serca. Te ostatnie dwie dolegliwości występują zwłaszcza w czasie snu.

    Odpowiedz
  6. Stosuję fostex i regularnie psuje się dozownik. Czasem rospyla, czasem nie. Nie mam pewności czy zażyłem lek po jego zastosowaniu. Dźwięk psiknięcia występuje zawsze gdyż zbiornik jest sprawny. Wiele dawek wypuszczam w powietrze, żeby sprawdzać czy dozownik zaczął rospylać. Stosowałem kilka różnych leków przed fostexem i pierwszy raz mam taki problem. Dozownik szwankuje w drugim opakowaniu z rzędu. Muszę przekładać lek do dozownika od leku sabumalin, który nie posiada licznika. Poproszę lekarza o zmianę przy następnej wizycie. Nie polecam leku.

    Odpowiedz
  7. Witam bioŕe fostex od kwietnia i bardzo bolą mnie plecy zebra zastanawiam się czy to ten lek może powodować te dolegliwości

    Odpowiedz
  8. przy używaniu fostex uzywam volumatic komora inhalacyjna przez ktora wprowadzam lek i w tedy nie boli gardło jest do nabycia w aptekach

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Fostex. Podziel się doświadczeniami na forum.