Substancja czynna: Formoterol

Formoterol – lek rozszerzający drogi oddechowe, zaliczany do grupy sympatykomimetyków. Mechanizm działania formoterolu polega na rozszerzeniu oskrzeli i zahamowaniu rozwoju stanu zapalnego oraz reakcji  alergicznej. Zostaje ograniczone wzmożone wydzielanie śluzu, przekrwienie błon śluzowych a także obrzęk. Lek wskazany jest w leczeniu astmy u pacjentów leczonych kortykosteroidami oraz w przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc (POChP) w celu zmniejszenia obturacji dróg oddechowych.

Formoterol dostępny jest w postaci aerozolu wziewnego lub proszku do inhalacji. Jego działanie rozpoczyna się po około 2 minutach i trwa do 12 godzin.

Możliwe działania niepożądane: drżenie, kołatanie serca, ból głowy, pobudzenie, niepokój, tachykardia, skurcze i ból mięśni. Działania niepożądane z reguły mają łagodny charakter i ustępują podczas kontynuacji leczenia.

Uwaga: Jeśli podczas stosowania formoterolu wystąpią objawy takie jak wysypka, swędzenia, obrzęk twarzy lub gardła lub nasilenie świszczącego oddechu i duszności po zastosowaniu leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik