Beklometazon

Beklometazon – lek o działaniu przeciwzapalnym, należący do grupy glikortykosteroidów. Dokładny mechanizm działania beklometazonu nie jest poznany. Lek wykazuje działanie kurczące naczynia oraz hamujące reakcję zapalną. Łagodzi przekrwienie błon śluzowych, obrzęk i nacieki komórek zapalnych, wzmożone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz podrażnienie i świąd. Wskazaniem do stosowania beklometazonu jest leczenie astmy o zaostrzającym się przebiegu, ciężkiej przewlekłej astmy, leczenie pacjentów, którzy niewystarczająco reagują na leczenie kromoglikanem disodowym oraz zapobieganie i leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa. .

Beklometazon dostępny jest w postaci aerozolu do nosa oraz aerozolu wziewnego. Lek występuje również w połączeniu z formoterolem oraz formoterolem i glikopironiumem. Postać leku oraz dawkowanie ustalane są indywidualnie w zależności od rodzaju choroby, ciężkości i współistniejących chorób. .

Możliwe działania niepożądane: mogą być różne w zależności od drogi podania. Po podaniu doustnym może pojawić się grzybica gardła, podrażnienie gardła, chrypka, obrzęk ust i twarzy, pokrzywka, rumień. Podanie donosowe może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła, krwawienie z nosa, owrzodzenia błony śluzowej, perforacje przegrody nosowej, uczucie nieprzyjemnego smaku i zapachu oraz reakcje nadwrażliwości.

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach