Bronchitol

Lek Bronchitol zawiera substancję o nazwie mannitol, która jest lekiem mukolitycznym.

W jakim celu stosuje się lek Bronchitol
Bronchitol stosuje się jest u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Zazwyczaj jednocześnie z lekiem Bronchitol można nadal przyjmować inne leki stosowane z powodu mukowiscydozy.

Jak działa lek Bronchitol
Bronchitol wdychany jest do płuc, aby złagodzić objawy mukowiscydozy, dziedzicznej choroby związanej ze zmianami w gruczołach wydzielających takie płyny ustrojowe, jak śluz i soki trawienne.

Gruczoły te znajdują się w płucach, jelitach i trzustce.

Bronchitol działa poprzez zwiększenie ilości wody na powierzchni dróg oddechowych i w wydzielinie śluzowej. Ułatwia to usuwanie śluzu z płuc. Przyczynia się to także do poprawy stanu płuc i wentylacji (oddychania). W wyniku działania leku może pojawić się „produktywny kaszel”, który także pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny śluzowej z płuc.

Jaki jest skład Bronchitol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mannitol. Każda kapsułka zawiera 40 miligramów mannitolu. Dawka mannitolu wziewnego uwalniana z jednej kapsułki wynosi średnio 32,2 mg.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Bronchitol – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Lek Bronchitol podaje się wziewnie (w inhalacji) w postaci proszku z kapsułki przy użyciu inhalatora znajdującego się w opakowaniu. Kapsułki Bronchitol można stosować wyłącznie przy użyciu inhalatora znajdującego się w opakowaniu.

Przed zastosowaniem leku Bronchitol należy zawsze najpierw zażyć lek rozszerzający oskrzela.

Zalecana dawka to 400 mg (10 kapsułek) dwa razy na dobę.

Kiedy stosować lek Bronchitol
Lek Bronchitol należy stosować jako element stałego codziennego schematu leczenia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, kolejność czynności powinna być następująca:
1. Przyjąć lek rozszerzający oskrzela.
2. Odczekać 5–15 min.
3. Lek Bronchitol należy zastosować przed fizjoterapią, jeśli jest to element codziennego schematu leczenia.
4. Przyjąć dornazę alfa (Pulmozyme), jeśli jest to element codziennego schematu leczenia.
5. Przyjąć wziewne antybiotyki, jeśli jest to element codziennego schematu leczenia.

Jaką dawkę leku należy podać
Dorośli w wieku 18 lat i starsi
Dawka początkowa
Zanim lekarz przepisze lek Bronchitol, pomoże pacjentowi przyjąć pierwszą dawkę leku i sprawdzi czynność płuc na każdym etapie procedury, aby upewnić się, czy pacjent nie jest wrażliwy na mannitol. Pierwsza dawka podawana jest w 4 etapach:
Etap 1. – 1 kapsułka (40 mg)
Etap 2. – 2 kapsułki (80 mg)
Etap 3. – 3 kapsułki (120 mg)
Etap 4. – 4 kapsułki (160 mg)

Podczas procedury podawania dawki początkowej pacjent przyjmuje 10 kapsułek (400 mg), co odpowiada zazwyczaj stosowanej dawce leku.

Dawka terapeutyczna (opakowanie wystarczające na dwutygodniowe leczenie)
– Lek Bronchitol należy przyjmować codziennie.
– Zazwyczaj podaje się 10 kapsułek (400 mg) w inhalacji rano i 10 kapsułek wieczorem.
– Dawkę wieczorną należy przyjąć co najmniej 2–3 godziny przed snem.
– W celu uzyskania najlepszych efektów należy wdychać zawartość kolejnych kapsułek tak, aby przerwa między nimi była możliwie najkrótsza.

Jak stosować lek
– Kapsułki służą wyłącznie do inhalacji. Nie wolno ich połykać.
– Proszek, którym wypełnione są kapsułki, można przyjmować wyłącznie wziewnie przy użyciu inhalatora znajdującego się w opakowaniu.
– Co tydzień należy używać nowego inhalatora.
– Jednorazowo można umieścić w inhalatorze tylko jedną z dziesięciu kapsułek.
– Zawartość kapsułki należy podać przy użyciu inhalatora podczas jednego lub dwóch wdechów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie podejrzenia przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie zwrócić sie do lekarza lub
farmaceuty. Może wystąpić:
– uczucie niemożności złapania oddechu;
– świszczący oddech;
– silny kaszel.

Lekarz może podać tlen lub leki ułatwiające oddychanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bronchitol – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bronchitol w okresie ciąży i karmienia piersią?

– W ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza. Należy unikać stosowania tego leku w czasie ciąży.

– W okresie karmienia piersią lub gdy kobieta planuje karmienie piersią, przed zastosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza. Nie wiadomo, czy lek Bronchitol wydzielany jest do mleka kobiecego.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Bronchitol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

BRONCHITOL, 40 mg, proszek do inhalacji w kapsułce twardej (Mannitol)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Bronchitol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

BRONCHITOL, 40 mg, proszek do inhalacji w kapsułce twardej (Mannitol)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Bronchitol - forum pacjentów

Stosujesz Bronchitol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz