Mannitol 20% Baxter

Mannitol 20% Baxter jest wodnym roztworem mannitolu. Mannitol jest osmotycznym lekiem moczopędnym. Osmotyczne leki moczopędne działają w nerkach, stymulując wytwarzanie większej ilości moczu. To powoduje zmniejszenie ilości wody w organizmie.

Mannitol 20% Baxter jest stosowany:
– w celu zwiększenia ilości wytwarzanego moczu (diurezy) u pacjentów z nieprawidłową czynnością nerek (ostrą niewydolnością nerek). Działanie to zapobiega nasileniu się choroby nerek.
– w celu zmniejszenie ciśnienia w czaszce spowodowanego nagromadzeniem się płynu w obrębie mózgu (obrzękiem). Jest to czasami konieczne po urazie głowy lub przed operacją mózgu, gdy naturalna bariera ochronna pomiędzy naczyniami krwionośnymi głowy a mózgiem pozostała nieuszkodzona.
– w celu zmniejszenia ciśnienia w oku (ciśnienia śródgałkowego). Takie działanie może być niezbędne podczas chirurgii oka lub napadów jaskry (choroby powodującej zwiększenie ciśnienia w oku).
– w celu leczenia pewnych rodzajów zatrucia lub przedawkowania leków. Mannitol wspomaga nerki w usuwaniu tych substancji z krwi. Następnie są one eliminowane z organizmu z moczem.

Jaki jest skład Mannitol 20% Baxter, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest mannitol.

Jedyną substancją pomocniczą jest woda do wstrzykiwań.
Każde 1000 ml roztworu zawiera 200 gramów mannitolu

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Mannitol 20% Baxter – jak stosować?

Mannitol 20% Baxter jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku zastosować i kiedy podać lek. Zależy to od wieku, masy ciała pacjenta, stanu oraz przyczyny leczenia. Ilość podanego leku może również zależeć od innych leków stosowanych przez pacjenta.

NIE należy stosować leku Mannitol 20% Baxter, jeśli w roztworze znajdują się widoczne cząstki lub jeśli opakowanie jest w jakikolwiek sposób uszkodzone.

W niskich temperaturach w roztworze mogą tworzyć się kryształy. Lekarz lub pielęgniarka upewnią się, że te kryształy zostaną rozpuszczone przed podaniem roztworu.

Mannitol 20% Baxter jest zwykle podawany przez plastikową rurkę podłączoną do igły wprowadzonej do żyły. Zazwyczaj roztwór ten podaje się poprzez żyłę w ramieniu. Jednakże lekarz może zastosować inną metodę podania leku pacjentowi. Ze względu na stężenie roztworu mannitolu może wystąpić ból i uszkodzenie żyły w miejscu podawania infuzji.

Wybór odpowiedniego stężenia mannitolu, dawka i szybkość podawania zależą od wieku, masy ciała i stanu klinicznego pacjenta oraz współistniejącego leczenia.

Zazwyczaj prędkość infuzji wynosi od 30 do 50 ml na godzinę. Oznacza to, że infuzja zawartości półlitrowego worka potrwa co najmniej 10 godzin.

U pacjentów z nieprawidłową czynnością nerek lekarz może podać próbną infuzję leku. Następnie lekarz zmierzy ilość moczu wytwarzanego przez pacjenta. Jeśli nerki nie zareagują odpowiednio na lek, pacjent otrzyma inne leczenie.

Mannitol 20% Baxter może być również stosowany u dzieci i pacjentów w podeszłym wieku (ponad 65 lat). W razie konieczności lekarz dostosuje dawkę leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości leku Mannitol 20% Baxter (przedawkowanie) lub podania leku zbyt szybko, mogą wystąpić takie objawy jak:
– zbyt duża ilość krwi w naczyniach krwionośnych (hiperwolemia). Objawy hiperwolemii obejmują gromadzenie się płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze), obrzęk rąk i nóg (obrzęki obwodowe), obrzęk w płucach powodujący trudności w oddychaniu (duszność), budzenie się w nocy ze spłyconym oddechem (nocna duszność napadowa).
– zaburzenie równowagi substancji chemicznych w organizmie (zaburzenie równowagi elektrolitowej)
– nadmierna kwaśność krwi (kwasica), objawy kwasicy to senność, złe samopoczucie i oddech o zapachu acetonu
– ból głowy
– uczucie mdłości (nudności)
– dreszcze bez gorączki
– objawy zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego: splątanie, zmęczenie, napady drgawkowe, ograniczona przytomność (stupor) lub utrata przytomności (śpiączka)
– ciężkie zaburzenia czynności nerek (ostra niewydolność nerek)

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza prowadzącego. Infuzja leku zostanie przerwana, a lekarz zastosuje leczenie w zależności od objawów.

Jeśli do leku Mannitol 20% Baxter dodano inny lek, może on również powodować wystąpienie objawów zanim wystąpią objawy przedawkowania infuzji. Należy zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do dodawanego leku, w celu zapoznania się z możliwymi objawami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mannitol 20% Baxter – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zapytać lekarza, co pacjent może jeść lub pić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mannitol 20% Baxter w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy mannitol ma wpływ na nienarodzone dziecko lub przebieg ciąży. Nie wiadomo również, czy mannitol przenika do mleka kobiecego. Z tego względu u kobiet w ciąży lub matek karmiących lekarz zastosuje infuzję leku Mannitol 20% Baxter wyłącznie, gdy będzie to konieczne.

Prowadzenie pojazdów

Należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarkę przed prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Mannitol 20% Baxter

Ulotka Mannitol 20% Baxter – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Mannitol 20% Baxter przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Mannitol 20% Baxter m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Mannitol 20% Baxter w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Mannitol 20% Baxter

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Mannitol 20% Baxter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Mannitol 20% Baxter. Podziel się doświadczeniami na forum.