Spis leków zawierających substancję: Mannitol

Bronchitol

Bronchitol to lek na receptę, który zawiera mannitol jako substancję czynną. Jest to lek stosowany w terapii uzupełniającej podstawowe metody leczenia mukowiscydozy u dorosłych pacjentów. Mannitol działa moczopędnie, przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo, obniża ciśnienie w gałce ocznej. Lek jest dostępny w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej.

Broncho-Vaxom

Broncho-Vaxom jest lekiem wspomagającym terapię przeciwbakteryjną. Stymuluje układ immunologiczny. Zawiera lizat bakterii najczęściej wywołujących zakażenia dróg oddechowych. Stosowany wspomagająco w w leczeniu bakteryjnych infekcji dróg oddechowych, oskrzeli, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych i uszu.

Broncho-Vaxom dla dzieci

Broncho-Vaxom dla dzieci to lek stymulujący układ immunologiczny, który zawiera lizat bakterii najczęściej wywołujących zakażenia dróg oddechowych. Jest stosowany w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom dróg oddechowych oraz leczenia wspomagającego ostrych zakażeń dróg oddechowych. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Broncho-Vaxom dla dzieci jest dostępny na receptę.

Celsior

Celsior to roztwór używany do przechowywania narządów unaczynionych (serce, płuco, nerka, wątroba i trzustka) od momentu pobrania od dawcy, przez czas przechowywania i transportu, aż do przeszczepienia. Narządy zwykle płucze się w celu usunięcia krwi i schłodzenia, co powoduje spowolnienie ich metabolizmu. Narząd (narządy) umieszcza się bezpośrednio po pobraniu w jałowym pojemniku wypełnionym roztworem Celsior i przechowuje schłodzone, ale nie zamrożone. Celsior jest przeznaczony do użycia wyłącznie przez fachowych pracowników ochrony zdrowia.

Mannitol 15% Baxter

Mannitol 15% Baxter to lek moczopędny w formie roztworu do infuzji. Zawiera mannitol, który zwiększa objętość wydalanego moczu i przemieszcza płyn z przestrzeni wewnątrzkomórkowej do pozakomórkowej. Lek jest stosowany do zwiększania diurezy w zapobieganiu i (lub) leczeniu fazy skąpomoczu w ostrej niewydolności nerek, zanim dojdzie do nieodwracalnej, trwałej niewydolności nerek. Jest dostępny na receptę.

Mannitol 20% Baxter

Mannitol 20% Baxter to osmotyczny lek moczopędny dostępny w postaci roztworu do infuzji. Działa w nerkach, pobudzając produkcję większej ilości moczu. Stosowany jest w celu zwiększenia diurezy, jeśli jest to potrzebne w różnych chorobach, na przykład przy ostrej niewydolności nerek, obrzękach mózgu, nadciśnieniu śródgałkowym, przy leczeniu zatrucia lub przedawkowania leków. Jest dostępny na receptę.

Mannitol 20% Fresenius

Mannitol 20% Fresenius to lek moczopędny, który działa poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu i przemieszczanie wody z tkanek do przestrzeni śródnaczyniowej. Stosowany jest w różnych chorobach, na przykład przy ostrej niewydolności nerek, obrzękach mózgu, nadciśnieniu śródgałkowym, a także przy leczeniu zatrucia lub przedawkowania leków. Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zwiększenie diurezy, obniżenie ciśnienia śródczaszkowego i śródgałkowego oraz przyspieszenie wydalania substancji toksycznych przez układ moczowy w przypadku zatrucia.

Quamatel

Quamatel to lek zawierający substancję czynną famotydynę, która należy do grupy leków blokujących receptory histaminowe H2, znajdujące się w ścianie komórek okładzinowych żołądka. Lek ogranicza wydzielanie kwasu solnego. Stosowany jest w chorobie wrzodowej dwunastnicy, w tym w zapobieganiu jej nawrotom, w stanach chorobowych powiązanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, w chorobie wrzodowej żołądka, chorobie refluksowej przełyku. Lek stosuje się także w zapobieganiu nawrotom choroby refluksowej przełyku oraz wystąpieniu nadżerek lub owrzodzeń w przebiegu choroby refluksowej przełyku. Quamatel jest dostępny na receptę.