Substancja: Mannitol
(opis substancji oraz lista leków)Mannitol – lek o działaniu osmotycznym. Mechanizm działania mannitolu polega na zwiększaniu ciśnienia osmotycznego, co powoduje przemieszczanie się wody z wnętrza komórek do przestrzeni śródnaczyniowej. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego i śródczaszkowego oraz zmniejszenie obrzęku mózgu, zwiększenie wydalania substancji toksycznych przez układ moczowy. Lek stosuje się również w celu zwiększenia diurezy w ostrej niewydolności nerek.

Mannitol dostępny jest w postaci roztworu do infuzji. Dawkowanie leku ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu klinicznego. Mannitol jest podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.

Możliwe działania niepożądane: bóle głowy, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, suchość w jamie ustnej, zwiększone pragnienie, nieżyt nosa, drgawki, gorączka, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, nudności, wymioty, biegunka, zakrzepowe zapalenie żył, ból i podrażnienie żyły, zastoinowa niewydolność krążenia. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market