Oksymetazolina - opis substancji i lista leków

Oksymetazolina – a dokładniej chlorowodorek oksymetazoliny, to lek o miejscowym działaniu sympatykomimetycznym. Zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła ułatwiając oddychanie. Wskazaniem do stosowania oksymetazoliny jest objawowe leczenie obrzęku błony śluzowej nosa, w chorobach takich jak przeziębienie, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok.

Oksymetazolina występuje w postaci kropli, aerozolu i żelu do nosa. Działanie leku rozpoczyna się po około 5 minutach i utrzymuje nawet do 8 – 12 godzin. Oksymetazolina występuje również w połączeniu z mentolem i aloesem, co dodatkowo łagodzi śluzówkę nosa i poprawia jego drożność.

Możliwe działania niepożądane: zazwyczaj lek jest dobrze tolerowany przez pacjentów, a pojawiające się działania niepożądane mają charakter przemijający i łagodne nasilenie. Może pojawić się pieczenie w nosie, kłucie w nosie, kichanie, suchość w nosie i jamie ustnej, ból i zawroty głowy, nerwowość, senność.

Uwaga: Oksymetazoliny nie należy stosować dłużej niż 3 dni, ponieważ może to spowodować nawrót obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik