Artykuł sponsorowany

Tabletki przeczyszczające – kiedy je stosować?

Zaparcia to wstydliwy i męczący problem, z którym trudno sobie poradzić. Osoby cierpiące na tę dolegliwość zwykle sięgają po różnego rodzaju środki przeczyszczające. Ich długotrwałe przyjmowanie może jednak prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. W jakich przypadkach stosować środki przeczyszczające, a kiedy należy udać się po pomoc do lekarza specjalisty?

Środki przeczyszczające – doraźna pomoc

Osoby, które decydują się na zastosowanie środków przeczyszczających przy długotrwałych lub nawracających zaparciach, często zapominają o tym, że pomagają one tylko na początku. Z czasem nasz organizm może przyzwyczaić się do takiego wspomagania, a problem jeszcze bardziej się nasili. Ponadto częste lub nieumiejętne stosowanie leków na zaparcia może być przyczyną biegunek, zaburzeń wchłaniania, a nawet reakcji alergicznych. Przyjmując leki na zaparcia, należy przestrzegać zasady, by zażywać maksymalnie przez okres dwóch tygodni. W przypadku dłuższego stosowania jelita się rozleniwiają i trzeba przyjmować coraz większe dawki leków przeczyszczających, podczas kiedy źródło problemu nadal istnieje. W takim przypadku niezbędna jest już konsultacja lekarska.

tabletki-przeczyszczajace

Zaparcia problem wielu Polaków

Według badań na uporczywe, nawracające zaparcia, cierpi ok. 10% Polaków. Częściej z tą wstydliwą dolegliwością muszą mierzyć się kobiety niż mężczyźni. Problem ten może nie tylko powodować dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny, co w dużym stopniu wpływa na komfort życia, a ponadto kładzie się cieniem na sferach intymnych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt.: „Nieśmiałość w relacjach intymnych – jak ją pokonać?”.

zaparcia

Reklama

Przyczyny kłopotów z wypróżnianiem

Przyczyną większości zaparć są zaburzenia motoryki jelita grubego. Jednak często problemy z wypróżnianiem mogą być konsekwencją wielu poważnych schorzeń, takich jak rak jelita grubego, uchyłki jelita grubego, polipy lub nieprawidłowości w budowie jelita. Choroby metaboliczne, jak choćby cukrzyca lub celiakia również mogą wpływać negatywnie na proces wypróżniania. Innym powodem trudności w oddawaniu kału mogą być choroby układu nerwowego i mięśni (np. stwardnienie rozsiane), anoreksja i bulimia, niedoczynność tarczycy, a także nadużywanie alkoholu i narkotyków. Co więcej, zaparcia mogą być skutkiem ubocznym wielu leków, między innymi psychotropowych, przeciwbólowych oraz antybiotyków.

Zaparcia czynnościowe – co to takiego?

Zaparcia czynnościowe mogą powstać w wyniku powstrzymywania się od wypróżnienia. Jelito grube spowalnia wówczas swoją pracę, czego konsekwencją jest zaparcie. Podobnie jest w przypadku powstrzymywania gazów. Drugą, częstą przyczyną zaparć czynnościowych jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Wielu z nas zapomina o tym, że ludzki organizm potrzebuje ok. 40 ml płynów na każdy kg masy ciała. Jeżeli nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki płynów, zaczyna on wchłaniać wodę z jelit, broniąc się przed odwodnieniem. Tym samym masa, która powstanie w wyniku przemian materii w jelicie grubym, staje się twarda i trudno ją wydalić. Kolejną przyczyną zaparć czynnościowych jest nieodpowiedni sposób odżywiania się i mała aktywność ruchowa.

Warto pamiętać, że tabletki przeczyszczające przyniosą jedynie doraźną ulgę. Nie można ich stosować przez dłuższy okres. Aby móc wyeliminować problem, należy znaleźć jego przyczynę – samodzielnie lub z pomocą odpowiedniego lekarza specjalisty.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.