Artykuł sponsorowany

Zwichnięcie kostki: jak do niego dochodzi i jak się je leczy?

Zwichnięcie i skręcenie stawu skokowego, popularnie nazywanego kostką to dwa różne problemy zdrowotne. Zwichnięcie stanowi bardzo poważny uraz, zdecydowanie groźniejszy niż skręcenie. Jakie są między nimi różnice?

Różnice pomiędzy obydwoma wyżej wymienionymi urazami są łatwo zauważalne i czytelne, dlatego w gruncie rzeczy większość z nas nie będzie miała problemów z ich odróżnieniem. Przede wszystkim obydwa te urazy dotyczą stawu skokowego, choć dają zdecydowanie odmienne objawy. Bardzo ważne jest odróżnienie tych dwóch kwestii i niemylenie ich ze sobą, ponieważ nieprawidłowe postępowanie może przyczynić się do wystąpienia powikłań.

Skręcenie – uraz o małym nasileniu

Skręcenie kostki uważane jest za niewielki uraz w obrębie stawu skokowego, zdecydowanie łagodniejszy niż zwichnięcie. Skręcenie kostki stanowi również bardzo często występującą kontuzję, której przyczyną jest fizjologiczne naruszenie zakresu ruchu w obrębie stawu skokowego, co w efekcie powoduje przerwanie torebki stawowej i często także więzadeł. Taki stan rzeczy można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ stopa widocznie zmienia swoje położenie. W większości przypadków stopa wywija się na zewnętrzną krawędź, a w mniejszości przypadków na wewnętrzną.

W trakcie uraz poszkodowany odczuwa niewielki ból oraz może zauważyć, że kostka jest zaczerwieniona, a z czasem również opuchnięta lub zasiniona. Wbrew pozorom skręcenie kostki nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli stopień urazu jest niewielki.

Lekko naciągnięta torebka stawowa i więzadła, co objawia się niewielkim bólem i opuchlizną, która dość szybko ustępuje, to uraz, który nie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Można z powodzeniem wyleczyć go w domu. Należy przede wszystkim dużo odpoczywać, okładać kostkę zimnymi kompresami, zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz usztywnić staw bandażem lub opaską elastyczną, aby jak najbardziej ograniczyć poruszanie stawem.

Mocniejszy uraz wymaga konsultacji lekarskiej. Wtedy ból jest większy, pojawiają się problemy z chodzeniem i większy obrzęk, a czasem nawet krwiak. W takich sytuacjach lekarz poza lekami przeciwbólowymi i unieruchomieniem stawu może także zalecić podanie leków przeciwzakrzepowych.

Zwichnięcie kostki

Zwichnięcie kostki – poważniejszy problem niż skręcenie

Zwichnięcie kostki jest mocniejszym urazem, który zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Objawia się przemieszczeniem kości stawu i innych elementów budujących staw względem siebie w sposób nieprawidłowy. Najczęściej ma to miejsce w kości piszczelowej oraz skokowej. Poza przemieszczeniem kości następuje także zerwanie torebki stawowej czy uraz więzadeł, które mają stabilizować stopę.

Do zwichnięcia kostki najczęściej dochodzi w trakcie uprawiania sportów (np. podczas biegania), w trakcie chodzenia na szpilkach po nierównym terenie, gdy stopa nagle zostaje ułożona w złej pozycji.

Zwichnięcie kostki można samodzielnie dość łatwo rozpoznać, ponieważ daje znaczące objawy, jak bardzo silny ból, obrzęk, całkowite zdeformowanie stawu i uniemożliwienie poruszania nim. Dodatkowo może pojawić się krwiak.

Podstawowym postępowaniem w momencie zwichnięcia stawu powinno być jego unieruchomienie, obłożenie zimnym okładem i szybkie udanie się do lekarza. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest w tym przypadku konieczna, ponieważ zaniechanie tego może doprowadzić do groźnych następstw w postaci niedokrwienia elementów stawu.

Konsultacja lekarska w momencie podejrzenia zwichnięcia kostki polega na badaniu fizykalnym i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

REKLAMA

Domowe sposoby łagodzenia bólu podczas skręcenia lub zwichnięcia kostki

Skręcenie lub zwichnięcie kostki objawia się bólem o różnym natężeniu, który na szczęście w pewien sposób można zmniejszyć, jeszcze zanim udamy się do lekarza. Przede wszystkim zastosowanie będą miały leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym w formie nie tylko tabletek, ale również maści czy plastrów leczniczych. Na opuchliznę dobrze działają zimne okłady w postaci ręcznika nasączonego chłodną wodą czy w poważniejszych urazach – okłady z lodu. Warto zastosować te metody zaraz po wystąpieniu urazu, a następnie w razie potrzeby umówić się na konsultację lekarską.

Zobacz także: Leki na zdrowe mięśnie, stawy i kości