Artykuł sponsorowany

Sprawdzone sposoby w walce z łupieżem

Białe plamki widoczne na ciemnych ubraniach, sypiące się płatki podczas szczotkowania włosów – to najczęstsze oznaki łupieżu, z którym zmagają się miliony Polaków. Czym on jest? W rzeczywistości to uporczywa choroba skóry głowy polegająca na nadmiernym złuszczaniu naskórka z często towarzyszącym mu łojotokiem oraz swędzeniem. Ma wiele postaci i może dotknąć osoby w każdym wieku. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z tym dokuczliwym problemem. Jeżeli zmagasz się z łupieżem, zapoznaj się z naszymi poradami!

Domowe sposoby na walkę z łupieżem

Podczas walki z łupieżem warto zajrzeć do kuchennych szafek. Można znaleźć w nich mnóstwo produktów, zawierających cenne składniki przeciwdziałające niepożądanemu złuszczaniu naskórka. Przykładem takiego artykułu jest ocet jabłkowy czy też jogurt naturalny. Z tego pierwszego bez problemu przygotujesz domowy peeling lub płukankę. Wystarczy wymieszać go z sodą oczyszczoną lub zwykłą wodą, wetrzeć w skórę głowy, a po 5 minutach spłukać. Ocet jest nie tylko skutecznym środkiem w walce z łupieżem, ale także nadaje włosom zdrowy blask. Z kolei jogurt naturalny doskonale nawilża skórę głowy i przywraca jej odpowiednie pH. Po umyciu włosów rozprowadź go dokładnie, przykryj czepkiem na 30 minut, a następnie spłucz. Nieocenionym wsparciem w zwalczaniu łupieżu jest także sok z cytryny. Wystarczy dwa razy w tygodniu wetrzeć go w skórę głowy i zmyć po 15 minutach. Tych kilka prostych kroków pozwoli Ci cieszyć się zdrową skórą bez łupieżu.

łupież

Zmień pielęgnację a łupież zniknie

Sposób pielęgnacji skóry głowy borykającej się z łupieżem powinien zależeć od jego typu. Zupełnie innych produktów należy używać w walce z łupieżem łojotokowym, a innych z łupieżem suchym. W przypadku łojotokowego ważne jest używanie szamponu przeciwłupieżowego, który hamuje nadmierne wydzielanie łoju i skutecznie usuwa martwe komórki. Tutaj doskonale sprawdzi się szampon przeciwłupieżowy Nizoral, który jest produktem leczniczym, ma działanie przeciwgrzybicze i zawiera substancję czynną: ketokonazol. Pamiętaj, aby po umyciu włosów szamponem nie nakładać na nie odżywki, która może potęgować wydzielanie łoju. Podobnie unikaj stosowania pianek i lakierów do włosów – one również działają niekorzystnie w przypadku łupieżu. Osoby zmagające się z łupieżem suchym, który wynika z nadmiernego złuszczania naskórka, powinny wybierać szampony, które zawierają cynk oraz takie, które są bezzapachowe i mają neutralne pH. Należy unikać przesuszania skóry głowy czy też narażania jej na podrażnienia. Nie należy więc myć włosów w zbyt gorącej wodzie, suszyć ich w ciepłym powietrzu, czy też wykonywać koloryzacji.

Reklama

Kierunek: trycholog

Kiedy domowe sposoby nie wystarczają, warto udać się do specjalisty. W przypadku łupieżu z pomocą przychodzi nam trycholog. Dzięki niemu dowiemy się, jaki posiadamy typ łupieżu, lekarz określi również jego przyczyny i w razie potrzeby zastosuje leczenie farmakologiczne. Trycholog może zalecić nam także wykonanie zabiegów przeciwłupieżowych, które polegają na usunięciu złuszczonego naskórka na skórze głowy oraz jej odpowiednie nawilżenie. Przykładem takiego zabiegu jest infuzja tlenowa, dzięki której aktywne składniki wnikają w głąb naskórka. W gabinetach wykorzystywane są również peelingi enzymatyczne, które stymulują mikrokrążenie, płyny tonizujące oraz maski zawierające olejek z rozmarynu czy też olej z mięty pieprzowej. Co ważne zabiegi także dostosowywane są do typu łupieżu, z którym się zmagamy.

Łupież jest chorobą, którą niestety można zaliczyć do przewlekłych. Problem ten, ma tendencję do nawracania, jednak stosowanie się do przedstawionych przez nas porad może skutecznie zminimalizować jego objawy. Ważne, aby dbać o odpowiednią pielęgnację, używać odpowiednich dla naszej skóry głowy produktów (tu np. Nizoral). Pielęgnacja warto wspomagać domowymi sposobami. W przypadku, kiedy podjęte kroki okażą się niewystarczające, z pomocą przychodzi trycholog – ekspert od chorób skóry głowy, który dobierze odpowiednie leczenie i zleci zabiegi przeciwłupieżowe.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.