Jak wzmocnić włosy?

Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to naturalny proces związany z cyklem życia włosa. Wypadający włos zastępowany jest nowym, więc nie jesteśmy w stanie zauważyć różnicy w ich gęstości. Problem zaczyna pojawiać się w momencie, kiedy włosy stają się cieńsze i zauważamy ich większą ilość na szczotce i podłodze. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od nieprawidłowej diety, niewłaściwej pielęgnacji do naturalnego wypadania włosów na wiosnę i jesień. Co robić by mieć piękne i gęste włosy? Czy istnieje dieta, która sprawi, że włosy staną się mocniejsze i przestaną wypadać? Czy warto stosować suplementy na włosy?

Przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Część z nich jest błahych i za pomocą kilku prostych zmian np. zmiany szamponu, możemy zatrzymać ten proces. Jednak zdarza się, że źródło utraty włosów jest poważniejsze i może dotyczyć np. chorób skóry głowy, chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych lub być efektem przyjmowania niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych, nasercowych, sterydów). 

Odpowiednia pielęgnacja włosów

Na początek warto zmienić codzienne nawyki pielęgnacyjne. Duże znaczenie ma już samo oczyszczanie, a dokładniej czym i jak myjemy włosy. Aby zatrzymać proces wypadania włosów warto stosować szampony i inne produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów z apteki. Takie produkty mają z reguły przebadane składy i pozbawione są substancji drażniących skórę głowy (np. siarczanów, które mogą naruszać barierę ochronną skóry głowy). Ponadto są bogate w składniki odżywcze i substancje hamujące wypadanie włosów. Odpowiednio dobrane kosmetyki to połowa sukcesu w walce o piękne i zdrowe włosy.

Reklama

Kuracje wzmacniające włosy

Czasami sama zmiana szamponu może nie wystarczyć. W takiej sytuacji warto wesprzeć pielęgnację preparatami wzmacniającymi włosy i pobudzającymi ich wzrost. Na szczególną uwagę zasługują wcierki, płukanki i ampułki, które posiadają odpowiednio dobrany skład. Aplikacja takich preparatów wraz z masażem głowy odżywia cebulki włosów i pobudza je do wzrostu. Zwykle już po miesiącu widoczne są pierwsze efekty w postaci zatrzymania wypadania i pojawienia się większej ilości włosów na głowie.

Dieta dla włosów

To jak się odżywiamy ma znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, w tym włosów. Aby mieć piękne, gęste i mocne włosy powinniśmy spożywać produkty bogate w cynk, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu włosa oraz siarkę, która stanowi składnik budulcowy włosa. Dodatkowo istotne znaczenie ma krzem, który tworzy kolagen i przyczynia się do keratynizacji oraz kwasy omega 3, ponieważ wpływają na ukrwienie skóry głowy, co pomaga we wchłanianiu się składników odżywczych. Wszystkie wymienione substancje znajdziesz w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, kaszach, rybach, dobrym jakościowo mięsie, olejach roślinnym i orzechach. Odżywiaj się zgodnie z piramidą żywieniową, mieszaj kolory na talerzu, a będziesz mieć piękne włosy.

Suplementy diety na włosy

Odpowiednio zbilansowany jadłospis i prawidłową pielęgnację można wspomóc od wewnątrz stosowaniem suplementów diety na włosy, które zawierają starannie wyselekcjonowane substancje wzmacniające włosy. Apteczne półki uginają się od tego rodzaju preparatów i każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Najpopularniejsze suplementy na włosy bazują na biotynie (np. Biotebal, Biotynox) lub skrzypie polnym (np. Skrzypovita, Vitapil), a dodatkowo wiele z nich zawiera również połączenie kilku lub kilkunastu składników o skoncentrowanym działaniu (Silica, Kerabione). 

Jeśli żadna z wprowadzonych zmian nie przyniesie poprawy, a wypadanie włosów będzie się nasilać, skonsultuj się z dermatologiem, który przyjrzy się skórze głowy i zleci odpowiednie badania bądź trychologiem, który jest specjalistą od włosów.

Zobacz także listy leków:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.