Allergodil SPRINT

Allergodil SPRINT to lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną azelastynę, która działa przeciwhistaminowo, łagodząc objawy alergiczne. Lek występuje w postaci aerozolu do nosa i kropli do oczu. Wskazany jest do stosowania w leczeniu i profilaktyce objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia, a także w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. W przypadku aerozolu do nosa, lek jest stosowany do łagodzenia objawów alergii takich jak kichanie, wodnista wydzielina z nosa, zatkanie nosa.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Allergodil SPRINT, aerozol do nosa zawiera azelastyny chlorowodorek, substancję należącą do grupy leków przeciwhistaminowych. Leki przeciwhistaminowe zapobiegają działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej.

Allergodil SPRINT, aerozol do nosa stosuje się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest rodzajem reakcji alergicznej na takie substancje uczulające jak: pyłki roślin, roztocza występujące w kurzu lub sierść zwierząt.

Allergodil SPRINT, aerozol do nosa zmniejsza nasilenie takich objawów jak: katar, kichanie, swędzenie lub uczucie zatkania nosa.

Jeśli po upływie 2 do 3 dni stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy leku stosować dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.

Skład

– Substancją czynną leku jest azelastyny chlorowodorek. 1 mL roztworu zawiera 1,5 mg azelastyny chlorowodorku. 1 dawka, tj. pojedyncze naciśnięcie dozownika (0,14 mL) uwalnia 0,21 mg azelastyny chlorowodorku, co odpowiada 0,19 mg azelastyny.

– Pozostałe składniki to: hypromeloza, sukraloza, sorbitol ciekły, krystalizujący, disodu edetynian, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Allergodil SPRINT jest przeznaczony wyłącznie do stosowania do nosa.

Ważne:
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjent nie jest pewny jaką dawkę zastosować lub jak stosować ten lek, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i przebiegu objawów i jest określany przez lekarza. Lek Allergodil SPRINT, aerozol do nosa może być stosowany tylko u osób z rozpoznanym przez lekarza alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i według zasad określonych przez lekarza. Stosowanie leku dłużej niż 4 tygodnie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i starsza):
Zaleca się stosowanie dwóch dawek do każdego otworu nosowego raz na dobę.
W niektórych przypadkach konieczne może być podanie dwóch dawek do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi dwa rozpylenia w każdym otworze nosowym dwa razy na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat:
Zaleca się stosowanie jednej dawki do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę.

Allergodil SPRINT nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i (lub) skuteczności w tej grupie wiekowej.

Jeśli to możliwe, lek Allergodil SPRINT należy stosować regularnie do momentu ustąpienia objawów. W razie przerwania stosowania leku Allergodil SPRINT objawy choroby mogą nasilić się.

Allergodil SPRINT, aerozol do nosa jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, ale bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli po upływie 2 do 3 dni stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie leku dłużej niż 4 tygodnie nie jest zalecane u dzieci w wieku 6 do 11 lat ze względu na brak danych klinicznych.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku podanej do nosa jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji. Po przedawkowaniu lub w razie przypadkowego przyjęcia doustnego można spodziewać się zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego (w tym senności, dezorientacji, śpiączki, przyspieszonej akcji serca, niedociśnienia tętniczego). W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Jeśli ktokolwiek, w szczególności dziecko, przypadkowo wypije lek Allergodil SPRINT, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Istnieją ograniczone dane na temat skutków stosowania leku Allergodil SPRINT w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Allergodil SPRINT

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Allergodil SPRINT (forum)

Stosujesz Allergodil SPRINT? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Allergodil SPRINT. Podziel się doświadczeniami na forum.