Rupafin

Rupafin – lek przeciwhistaminowy w formie roztworu doustnego

Objawy alergii, w szczególności takie jak katar sienny, są męczące tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rupafin to skuteczny lek przeciwhistaminowy, który łagodzi alergiczne zapalenie błony śluzowej i związane z tym dolegliwości.

Poniżej znajdziecie Państwo najważniejsze informacje związane z roztworem Rupafin. Dzięki temu dowiecie się, jakie są zalecenia, w przypadku jakich dolegliwości należy go stosować, a także jaką dawkę przyjmować oraz jakie są wskazania dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dzięki zbiorowi najważniejszych wiadomości o tym preparacie pacjenci mogą szybko i wygodnie sprawdzić jego dostępność w aptekach, czy jest on refundowany, a także jaka jest jego cena. Bardziej wnikliwe osoby mogą sprawdzić informacje, jakie zawiera ulotka, którą zamieściliśmy w formacie PDF. Niżej na stronie pojawiły się także nazwy zamienników, a na końcu pacjenci mogą wyrazić i przeczytać opinie innych, którzy przyjmowali ten lek.

Działanie i wskazania

Prezentowany lek jest dostępny jako roztwór doustny. Substancją czynną Rupafinu jest rupatadyna, należąca do leków przeciwhistaminowych. Preparat łagodzi objawy zapalenia śluzówki nosa, w tym kichanie, redukuje wodnistą wydzielinę z nosa, uczucia niedrożności otworów nosowych, świąd oczu i nosa. Może również łagodzić inne objawy alergii jak wysypki, świąd skóry i miejscowe zaczerwienienia, a także obrzęki. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 11 lat.

Zapoznaj się z profesjonalnym opisem substancji czynnej: . Sprawdź listę leków, które zawierają tą samą substancję aktywną.

Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą substancji wraz z opisami sporządzonomi przez farmaceutów.

Skład

W przypadku leku Rupafin substancją czynną jest rupatadyna. W jednym mililitrze produktu znajduje się 1 mg fumaranu rupatadyny.

Oprócz tego w składzie znajdują się: glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sacharyna sodowa, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), żółcień chinolinowa (E 104), aromat bananowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Rupafin roztwór doustny przeznaczony jest do stosowania doustnego.

Dawkowanie u dzieci o masie ciała 25 kg lub więcej: dawka dobowa roztworu wynosi 5 ml, na którą przypada 5 mg rupatadyny. Można przyjmować ją niezależnie od posiłków.

Dawkowanie u dzieci o masie ciała 10 kg lub więcej, ale mniej niż 25 kg: doza dobowa roztworu wynosi 2,5 ml, na którą przypada 2,5 mg rupatydyny. Można ją przyjmować z jedzeniem lub bez.

Długość leczenia lekiem Rupafin ustala lekarz.

Sposób podawania:
Chcąc otworzyć butelkę, wystarczy docisnąć nakrętkę i przekręcić ją w stronę przeciwną do kierunku poruszania się wskazówek zegara. Następnie trzeba umieścić strzykawkę w perforowanym korku i odwrócić butelkę do góry dnem, a następnie naciągnąć do strzykawki zaleconą ilość roztworu. Płyn podaje się bezpośrednio do ust ze strzykawki, którą po użyciu należy umyć.

Przedawkowanie

W przypadku, gdy została zażyta zbyt duża doza leku Rupafin, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Rupafin można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Leku Rupafin nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia leku Rupafin w organizmie. Rupafin w dawce 10 mg nie zwiększa senności wywołanej przez alkohol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwych działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Podczas ciąży, jak i w okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu, chyba że zalecenie lekarza jest inne. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą.

Źrodła:

1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).

Ulotka – skutki uboczne


Charakterystyka, właściwości farmakologiczne


Rupafin - cena

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Rupafin opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (236 ocen, średnia: 6,38 na 10)
  Loading...

  2 OPINIE O LEKU

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.