Podmiot odpowiedzialny | Noucor Health S.A. |
Kod ATC | R06AX28 |
Procedura | DCP |
Substancja | Rupatadyna |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rupafin?
Objawy alergii, w szczególności takie jak katar sienny, są męczące tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rupafin to skuteczny lek przeciwhistaminowy, który łagodzi alergiczne zapalenie błony śluzowej i związane z tym dolegliwości.
Poniżej znajdziecie Państwo najważniejsze informacje związane z roztworem Rupafin. Dzięki temu dowiecie się, jakie są zalecenia, w przypadku jakich dolegliwości należy go stosować, a także jaką dawkę przyjmować oraz jakie są wskazania dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dzięki zbiorowi najważniejszych wiadomości o tym preparacie pacjenci mogą szybko i wygodnie sprawdzić jego dostępność w aptekach, czy jest on refundowany, a także jaka jest jego cena. Bardziej wnikliwe osoby mogą sprawdzić informacje, jakie zawiera ulotka, którą zamieściliśmy w formacie PDF. Niżej na stronie pojawiły się także nazwy zamienników, a na końcu pacjenci mogą wyrazić i przeczytać opinie innych, którzy przyjmowali ten lek.
Prezentowany lek jest dostępny jako roztwór doustny. Substancją czynną Rupafinu jest rupatadyna, należąca do leków przeciwhistaminowych. Preparat łagodzi objawy zapalenia śluzówki nosa, w tym kichanie, redukuje wodnistą wydzielinę z nosa, uczucia niedrożności otworów nosowych, świąd oczu i nosa. Może również łagodzić inne objawy alergii jak wysypki, świąd skóry i miejscowe zaczerwienienia, a także obrzęki. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 11 lat.
Jaki jest skład Rupafin, jakie substancje zawiera?
W przypadku leku Rupafin substancją czynną jest rupatadyna. W jednym mililitrze produktu znajduje się 1 mg fumaranu rupatadyny.
Oprócz tego w składzie znajdują się: glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sacharyna sodowa, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), żółcień chinolinowa (E 104), aromat bananowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Rupafin – jak stosować ten lek?
Rupafin roztwór doustny przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Dawkowanie u dzieci o masie ciała 25 kg lub więcej: dawka dobowa roztworu wynosi 5 ml, na którą przypada 5 mg rupatadyny. Można przyjmować ją niezależnie od posiłków.
Dawkowanie u dzieci o masie ciała 10 kg lub więcej, ale mniej niż 25 kg: doza dobowa roztworu wynosi 2,5 ml, na którą przypada 2,5 mg rupatydyny. Można ją przyjmować z jedzeniem lub bez.
Długość leczenia lekiem Rupafin ustala lekarz.
Sposób podawania:
Chcąc otworzyć butelkę, wystarczy docisnąć nakrętkę i przekręcić ją w stronę przeciwną do kierunku poruszania się wskazówek zegara. Następnie trzeba umieścić strzykawkę w perforowanym korku i odwrócić butelkę do góry dnem, a następnie naciągnąć do strzykawki zaleconą ilość roztworu. Płyn podaje się bezpośrednio do ust ze strzykawki, którą po użyciu należy umyć.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku, gdy została zażyta zbyt duża doza leku Rupafin, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rupafin – czy mogę spożywać alkohol?
Rupafin można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Leku Rupafin nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia leku Rupafin w organizmie. Rupafin w dawce 10 mg nie zwiększa senności wywołanej przez alkohol.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Rupafin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Podczas ciąży, jak i w okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu, chyba że zalecenie lekarza jest inne. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą.
Ulotka Rupafin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Rupafin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Rupafin - 1 mg/ml, Roztwór doustny (Rupatadinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Rupafin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Rupafin - 1 mg/ml, Roztwór doustny (Rupatadinum) |
Opinie o Rupafin - forum pacjentów
Stosujesz Rupafin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.
Mega słaby lek. Po wdrożeniu 6 tabletek dziennie przy astmie, pokrzywce i polipach nosa objawy zaostrzyły się do tego stopnia że wylądowałm w szptalu. Nie wiem na co on ma pomagać. Nie polecam.
Dla mnie ten lek to tragedia bóle mięśni i stawów czytajcie ulotki?
SKUDKI UBOCZNE RAPAFINU
PROSZE PODAJCIE SKUDKI UBOCZNE LEKU RUPAFINU.