Bilaflex

Bilaflex to lek na receptę, który zawiera substancję czynną bilastynę. Jest stosowany w celu złagodzenia objawów alergii, takich jak katar sienny (objawiający się kichaniem, świądem, katarem, zatkanym nosem oraz zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Może on być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych. Bilaflex jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Bilaflex zawiera substancję czynną bilastynę, która działa przeciwhistaminowo.
Lek Bilaflex stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego (kichanie, świąd, katar, zatkany nos oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka).

Lek Bilaflex jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej.

Skład

– Substancją czynną jest bilastyna. Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych, w tym osób w podeszłym wieku oraz młodzieży w wieku 12 lat i powyżej to 1 tabletka (20 mg) na dobę.
– Tabletka do podawania doustnego.
– Tabletkę należy przyjmować jedną godzinę przed lub dwie godziny po jakimkolwiek posiłku lub wypiciu soku owocowego (patrz punkt 2, „Lek Bilaflex z jedzeniem, piciem i alkoholem”).
– Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody.
– Linia podziału na tabletce służy jedynie do ułatwienia przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.

Odnośnie czasu leczenia, lekarz prowadzący określi rodzaj choroby i ustali jak długo należy przyjmować lek Bilaflex.

Stosowanie u dzieci
Inne przeznaczone dla dzieci postaci tego leku – bilastyna 10 mg tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej lub bilastyna 2,5 mg/ml roztwór doustny – są odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat o masie ciała co najmniej 20 kg – należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Bilastyny nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat o masie ciała poniżej 20 kg, ponieważ brakuje wystarczających danych dotyczących stosowania.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Bilaflex należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku lub ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy przyjmować leku razem z jedzeniem ani z sokiem grejpfrutowym, ani innymi sokami owocowymi, ponieważ osłabia to działanie leku Bilaflex. Aby uniknąć osłabienia działania leku należy:
– połknąć tabletkę i poczekać godzinę przed zjedzeniem posiłku lub wypiciem soku owocowego

lub
– po jedzeniu lub wypiciu soku owocowego należy odczekać 2 godziny aby przyjąć tabletkę.

Bilaflex w zalecanej dawce (20 mg) nie zwiększa senności wywołanej spożyciem alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania bilastyny u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz wpływu na płodność.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Bilaflex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bilaflex (forum)

Stosujesz Bilaflex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bilaflex. Podziel się doświadczeniami na forum.