Bilastine MSN

Bilastine MSN to lek zawierający substancję czynną bilastynę, która działa przeciwhistaminowo. Jest stosowany w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek, zarówno sezonowego, jak i całorocznego, oraz pokrzywki. Bilastyna jest jednym z nowszych leków przeciwhistaminowych i jest zaliczana do ich II generacji. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Bilastine MSN zawiera substancję czynną bilastynę, która działa przeciwhistaminowo.
Lek Bilastine MSN stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego (kichanie, świąd, katar, zatkany nos oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (pokrzywka).

Skład

– Substancją czynną leku jest bilastyna. Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych, w tym osób w podeszłym wieku oraz młodzieży w wieku 12 lat i powyżej, to 1 tabletka (20 mg) na dobę.
• Tabletka do podawania doustnego.
• Tabletkę należy przyjmować jedną godzinę przed lub dwie godziny po posiłku lub wypiciu soku owocowego.
• Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody.
• Linia podziału na tabletce służy jedynie do ułatwienia przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.
Odnośnie czasu leczenia, lekarz określi rodzaj choroby i ustali, jak długo należy przyjmować lek Bilastine MSN.

Stosowanie u dzieci
Inne postaci tego leku – tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej lub roztwór doustny – są bardziej odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat o masie ciała co najmniej 20 kg – należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat o masie ciała poniżej 20 kg, ponieważ brakuje wystarczających danych dotyczących stosowania.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek leku Bilastine MSN niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub zgłosić się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku lub ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy przyjmować leku razem z jedzeniem ani z sokiem grejpfrutowym, ani innymi sokami owocowymi, ponieważ osłabia to działanie bilastyny. Aby uniknąć osłabienia działania leku należy:
• połknąć tabletkę i poczekać godzinę przed zjedzeniem posiłku lub wypiciem soku owocowego lub
• po posiłku lub po wypiciu soku owocowego należy odczekać 2 godziny przed przyjęciem tabletki.
Bilastyna w zalecanej dawce (20 mg) nie zwiększa senności wywołanej spożyciem alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania bilastyny u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz wpływu na płodność.


Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.


Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Bilastine MSN

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bilastine MSN (forum)

Stosujesz Bilastine MSN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bilastine MSN. Podziel się doświadczeniami na forum.