Konsultacja merytoryczna:

Testim

Testim ma postać przezroczystego żelu, który zawiera testosteron. Testosteron jest hormonem męskim. Żel nakłada się na skórę (barków i (lub) ramion), a testosteron wchłania się do organizmu przez skórę. Następnie przedostaje się on do krwiobiegu i pomaga zwiększyć stężenie testosteronu do wartości prawidłowych. Testosteron dostarczany do organizmu wraz z lekiem Testim jest takiego samego rodzaju, jak testosteron wytwarzany przez organizm.

Testim stosuje się jako hormonalną terapię zastępczą u mężczyzn, którzy nie wytwarzają wystarczających ilości naturalnego testosteronu, co ma miejsce w schorzeniu zwanym hipogonadyzmem. Testosteron jest w prawidłowych warunkach wytwarzany w organizmie przez jądra. Pomaga w wytwarzaniu nasienia oraz rozwoju i utrzymywaniu męskich cech płciowych, takich jak niski głos i owłosienie na ciele. Jest także konieczny do zachowania prawidłowych funkcji seksualnych i popędu płciowego. Testosteron pomaga także utrzymywać wielkość i siłę mięśni.

Testim stosuje się u dorosłych mężczyzn, jako testosteronową terapię zastępczą w leczeniu różnych chorób, które wynikają z niedoboru testosteronu (hipogonadyzm męski). Do stwierdzenia choroby potrzebne są dwa niezależne oznaczenia stężeń testosteronu we krwi oraz wymienione poniżej objawy kliniczne:
– impotencja
– niepłodność
– zmniejszony popęd seksualny
– zmęczenie
– nastroje depresyjne
– utrata masy kostnej spowodowana niskimi stężeniami hormonu

W przypadku leczenia niepłodności oprócz leku Testim potrzebne mogą być także inne leki.

Jaki jest skład Testim, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest testosteron.
Każdy 5g pojemnik z pojedynczą dawką leku zawiera 50 mg testosteronu.

Pozostałe składniki to: etanol (bezwodny), karbomery (980NF i kopolimer), glikol propylenowy, glicerol, makrogol 1000, trometamol, pentadekalakton i woda oczyszczona.

Zawartość etanolu wynosi około 74%.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Testim – jak stosować ten lek?

Testim jest przeznaczony do stosowania przezskórnego, co oznacza, że nakłada się go na skórę (barków i (lub) ramion).

Przed rozpoczęciem stosowania leku Testim, lekarz prowadzący sprawdzi, czy pacjent ma małe stężenia testosteronu we krwi. Testim należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego. Każda tuba 5 g zawiera 50 mg testosteronu. Zalecana dawka początkowa produktu leczniczego Testim wynosi 50 mg testosteronu (1 tuba) na dobę. Zazwyczaj dawka początkowa leku Testim to jedna tuba żelu (5g) na dobę. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować większej dawki i wówczas lekarz prowadzący może przepisać dwie tuby na dobę. Właściwa dla danego pacjenta dawka leku Testim zostanie określona na podstawie regularnych pomiarów stężeń testosteronu we krwi oraz oceny reakcji klinicznej na terapię lekiem Testim. Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Testim jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego. Drażliwość, nerwowość, zwiększenie masy ciała i długotrwałe lub częste wzwody mogą sugerować, że dawka jest zbyt duża. Ważne jest, aby zapoznać się i przestrzegać wskazówek dotyczących właściwego stosowania leku Testim. Lek Testim należy nakładać wyłącznie na zdrową, prawidłową skórę. Nigdy nie należy nakładać leku Testim na narządy płciowe (penis i jądra) lub na popękaną lub uszkodzoną skórę oraz należy unikać kontaktu leku z otwartymi otarciami naskórka, ranami lub podrażnieniami.

1. Nakładać lek Testim codziennie o tej samej porze (najlepiej rano).
2. Nakładać żel z jednej (1) tuby lub dwóch (2) tub na skórę barków i (lub) ramion codziennie rano, zgodnie z instrukcją lekarza prowadzącego. Jeśli pacjent bierze kąpiel lub prysznic, lek Testim należy nałożyć po kąpieli lub prysznicu.
3. Przed nałożeniem żelu należy upewnić się, że skóra barków i (lub) ramion jest czysta i całkowicie sucha.
4. Otworzyć aluminiowa tubę leku Testim poprzez przebicie zakończenia tuby górną częścią zakrętki.
5. Wycisnąć całą zawartość tuby na dłoń jednej ręki. Wyciskać żel od dna tuby w kierunku jej czubka.
6. Nałożyć cienką warstwę leku Testim na skórę barków i (lub) ramion. W ten sposób organizm wchłonie odpowiednią ilość testosteronu.
7. Ruchami okrężnymi wcierać żel w skórę przez kilka sekund. Żel należy wcierać do czasu, aż całość zostanie wchłonięta w skórę. W przypadku pacjentów, którym przepisano dobową dawkę 100 mg testosteronu, czynność tę należy powtórzyć z drugą tubą produktu leczniczego Testim. Zaleca się, aby pacjenci, którzy wymagają dwóch tub żelu na dobę, nakładali żel na oba barki i (lub) ramiona [jedna tuba na bark i (lub)
ramię].
8. Po nałożeniu produktu leczniczego Testim należy natychmiast dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Zmniejszy to także ryzyko przeniesienia leku z rąk pacjenta na innych ludzi.
9. Przed ubraniem się należy odczekać kilka minut, aby lek Testim wysechł na skórze. Zapobiegnie to starciu żelu ze skóry przez ubranie i zapewni, że organizm pacjenta wchłonie odpowiednią ilość testosteronu.
10. Jeśli miejsce nałożenia zostanie umyte w ciągu 6 godzin od nałożenia leku Testim, to może to doprowadzić do zmniejszenia ilości testosteronu wchłoniętego przez organizm. Dlatego po nałożeniu żelu należy odczekać co najmniej 6 godzin przed wzięciem prysznica lub pływaniem, aby zapewnić, że odpowiednia ilość leku Testim zostanie wchłonięta przez organizm.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku omyłkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku Testim, należy jak najszybciej umyć miejsce nałożenia żelu wodą z mydłem. Dalsze informacje dotyczące możliwych działań niepożądanych znajdują się w punkcie 4. (Możliwe działania niepożądane).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Testim – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Testim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Testim nie jest wskazany do stosowania u kobiet.
Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu skórnego z miejscami nałożenia leku Testim u mężczyzn, gdyż testosteron może powodować pojawienie się drugorzędowych cech płciowych u płodów żeńskich.

Kobiety karmiące piersią powinny również unikać wszelkiego kontaktu z miejscami nałożenia leku Testim u mężczyzn.

Jeśli partnerka leczonego mężczyzny jest w ciąży lub zajdzie w ciążę, należy przestrzegać porad znajdujących się w punkcie „Jak zapobiegać przeniesieniu leku Testim na inną osobę” w załączonej ulotce.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Testim

Ulotka Testim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TESTIM, 50 mg, żel przezskórny (Testosteronum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 371.60 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Testim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TESTIM, 50 mg, żel przezskórny (Testosteronum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 371.60 KB

Cena - ile kosztuje Testim?

Cena Testim i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Testim.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Testim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz