Vytaros

Lek Vytaros wskazany jest do stosowania w leczeniu zaburzeń wzwodu u mężczyzn w wieku 18 lat lub starszych. Mianem zaburzeń wzwodu określa się niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu prącia w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Istnieje szereg przyczyn, które mogą leżeć u podłoża rozwoju zaburzeń wzwodu, w tym takich jak leki stosowane w terapii innych schorzeń, słabe krążenie krwi w obrębie prącia, uszkodzenie nerwów, problemy emocjonalne, palenie tytoniu lub nadmierne spożywanie alkoholu oraz zaburzenia hormonalne. Często występowanie zaburzeń wzwodu jest spowodowane więcej niż jedną przyczyną. Postępowanie lecznicze w przypadku terapii zaburzeń wzwodu obejmuje zmianę dotychczas stosowanych leków, jeśli mogą one mieć wpływ na rozwój zaburzeń wzwodu, farmakoterapię z zastosowaniem produktów leczniczych wydawanych na receptę, zastosowanie urządzeń medycznych umożliwiających osiągnięcie pełnego wzwodu, procedury chirurgiczne mające na celu poprawę przepływu krwi w prąciu, wszczepianie implantów prącia oraz poradnictwo psychologiczne. Początek działania leku Vytaros jest obserwowany po 5‒30 minutach po jego zastosowaniu.

Nie należy przerywać stosowania leków wydawanych na podstawie recepty bez konsultacji z lekarzem.

Jaki jest skład Vytaros, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest alprostadyl.

Każdy pojedynczy pojemnik zawiera 200 mikrogramów alprostadylu w 100 mg kremu (2 mg/g), lub 300 mikrogramów alprostadylu w 100 mg kremu (3 mg/g).
Lek Vytaros jest dostępny w opakowaniu kartonowym zawierającym cztery (4) jednodawkowe pojemniki.

Pozostałe składniki to woda oczyszczona; etanol bezwodny; etylu laurynian; guma guar hydroksypropylowa; dodecylo-2-N, N-dimetylaminopropionianu chlorowodorek (DDAIP HCl); potasu diwodorofosforan; sodu wodorotlenek; kwas fosforowy stężony.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Vytaros – jak stosować ten lek?

Lek Vytaros dostępny jest w dwóch dawkach: 200 i 300 mikrogramów alprostadylu w 100 mg kremu. Lek Vytaros należy stosować w razie potrzeby w celu uzyskania wzwodu prącia. Każdy jednodawkowy pojemnik z systemem AccuDose zawierający lek Vytaros przeznaczony jest do jednokrotnego użytku; po zastosowaniu leku pojemnik z pozostałościami leku należy usunąć zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W zaburzeniach wzwodu: Dawkę początkową powinien ustalać lekarz. Nie wolno samowolnie zmieniać dawki zaleconej przez lekarza. Lekarz powinien poinstruować pacjenta odnośnie do prawidłowego stosowania leku oraz jego dawkowania.

Leku Vytaros nie należy stosować częściej niż 2‒3 razy w tygodniu; lek nie może być stosowany w odstępach krótszych niż 24 godziny.

Początek działania leku jest obserwowany po 5‒30 minutach po zastosowaniu; jego działanie utrzymuje się przez około 1‒2 godziny, jednak rzeczywisty czas działania może być różny u różnych pacjentów.

Lek Vytaros należy stosować do zewnętrznego ujścia cewki moczowej, znajdującego się na czubku prącia, na 5‒30 minut przed planowanym stosunkiem seksualnym zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Przed zastosowaniem leku Vytaros należy umyć ręce. Otworzyć saszetkę zabezpieczającą poprzez rozerwanie pośrodku jej górnego brzegu, a następnie wyjąć z niej pojemnik z systemem AccuDose zawierający lek Vytaros. Saszetkę należy zachować, aby po zastosowaniu leku zapakować w nią pojemnik z pozostałościami leku, następnie całość wyrzucić. Zdjąć kapturek ochronny z końcówki pojemnika z systemem AccuDose zawierającego lek Vytaros.
2. Jedną ręką ująć czubek prącia i delikatnie rozszerzyć ujście cewki moczowej. Uwaga: pacjenci nieobrzezani przed rozszerzeniem ujścia cewki moczowej winni zsunąć i przytrzymać napletek.
3. Uchwycić korpus pojemnika pomiędzy dwa palce, umieścić końcówkę pojemnika nad ujściem cewki moczowej, a następnie ostrożnie wciskać tłok kciukiem lub palcem aż do momentu opróżnienia zawartości pojemnika i umieszczenia jej w ujściu cewki moczowej i na przyległej do niej skórze. Uwaga: Nie wolno dotykać końcówką pojemnika z systemem AccuDose do ujścia cewki moczowej.
4. Przytrzymać prącie w pozycji pionowej przez około 30 sekund w celu umożliwienia wniknięcia kremu do tkanek. Prawdopodobnie pewna ilość kremu pozostanie poza ujściem cewki moczowej na przyległej skórze. Ilość kremu pozostałego na zewnątrz cewki moczowej może być różna, niekiedy nawet połowa zawartości pojemnika pozostaje poza docelową lokalizacją. Nie należy stosować drugiej dawki leku w celu uzupełnienia poprzedniej. Krem, który pozostał na zewnątrz cewki moczowej, można delikatnie wmasować czubkiem palca w otwór prącia i przyległą do niego skórę.
5. Należy pamiętać, że każdy pojemnik z systemem AccuDose zawiera pojedynczą dawkę leku Vytaros wskazaną do jednokrotnego użycia. Po zastosowaniu leku z powrotem nałożyć kapturek ochronny na końcówkę pojemnika z systemem AccuDose, pojemnik z pozostałościami leku zapakować w saszetkę ochronną, całość usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
6. Lek Vytaros może podrażniać oczy. Po zastosowaniu leku Vytaros należy umyć ręce.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Vytaros nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania leku Vytaros, które wymagałyby leczenia. Przedawkowanie leku Vytaros może skutkować takimi objawami, jak spadek ciśnienia krwi, omdlenie, zawroty głowy, przewlekły ból w obrębie prącia oraz możliwym wystąpieniem przedłużonego wzwodu prącia trwającego 4 godziny lub dłużej (priapizm). Priapizm może powodować postępujące zaburzenia mechanizmu wzwodu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z opisanych powyżej objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vytaros – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vytaros w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących wpływu leku Vytaros na kobiety w ciąży. Zaleca się unikanie narażania kobiet w ciąży na kontakt z lekiem Vytaros.

Nie zaleca się stosowania leku Vytaros przez partnerów seksualnych kobiet karmiących piersią.

Nie wiadomo, czy lek Vytaros ma wpływ na płodność mężczyzn.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Vytaros i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Vytaros – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vytaros m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Vytaros? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

2 komentarze do wpisu „Vytaros”

 1. Jestem po operacji prostaty i nie mam wzwodu . Pierwsze zaaplikowanie sobie leku
  było nieudane z mojej winy ponieważ zrobiłem to nieprawidłowo.
  Następne razy spowodowały, że znów miałem wzwód i mogłem wchodzić do pochwy.
  Nareszcie znów mogłem poznać urok seksu

  Odpowiedz
 2. Witam jestem po operacji prostaty użyłem tego leku 3 razy nic mi to nie dało po obejrzeniu strzykawki ilość jest mała do skali wysunięcia dozownika może za mała ilość tego preparatu jest winą żadnej reakcji .Pozdrawiam proszę o opinie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz