Przewlekły kaszel – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel towarzyszący przeziębieniu powinien ustąpić w ciągu trzech tygodni. Jego przyczyną zwykle bywa zwykła infekcja górnych dróg oddechowych. W jej wyniku wysuszeniu ulega śluzówka gardła, co powoduje uporczywy kaszel. Zdarza się również, że kaszel jest spowodowany spływającą po ścianie gardła wydzieliną. Jeśli kasłamy dłużej niż 2-3 tygodnie mamy do czynienia ze stanem przewlekłym. W takim przypadku koniecznie udajmy się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę męczącego kaszlu.

Zapalenie zatok

Jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu. Wydzielina zalegająca w zatokach spływa z tylnych przewodów nosowych na ścianę gardła. Powoduje to podrażnienie śluzówki, czego efektem jest kaszel. Aby się go pozbyć, trzeba wyleczyć zatoki. Lekarze w takich przypadkach najczęściej przepisują terapię antybiotykiem. Dopiero, jeśli okaże się nieskuteczna, możesz zostać skierowany na zabieg operacyjnego udrożnienia zatok. Jest on bardzo skuteczny. Nie ma się czego obawiać- wykonuje się go endoskopowo, bez użycia skalpela i podawania narkozy. Ulga jest odczuwalna od razu po zabiegu.

kaszel

Alergia

Stan przewlekłego kaszlu może być także wywołany działaniem alergenów. Najczęściej jego przyczyną są alergie sezonowe (pyłki roślin- zwłaszcza wiosną) oraz alergeny całoroczne takie jak sierść zwierząt czy roztocza kurzu. Rzadziej zdarza się, że kaszel powodują alergeny pokarmowe (na przykład białko mleka krowiego i pszenica). W przypadku kaszlu alergicznego konieczne jest wykonanie skórnych testów lub oznaczenie poziomu przeciwciał IgE we krwi u lekarza alergologa. Po zdiagnozowaniu przyczyny alergii należy w możliwie jak największym stopniu wyeliminować czynniki alergizujące z otoczenia chorego oraz stosować leki przeciwhistaminowe zapisane przez lekarza.

Reklama

Refluks

Jednym z pierwszych objawów choroby refleksowej jest właśnie kaszel. W wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego następuje cofanie się treści pokarmowej z żołądka. Drażni ona gardło i wywołuje męczący kaszel. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia kaszel szybko ustępuje. Lekarz zaleci specjalną dietę i przepisze środki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc- POChP

Coraz więcej osób cierpi na przewlekły poranny kaszel wywołany właśnie przez POChP. Chorobie sprzyja palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska lub ciągłe narażenie na działanie czynników szkodliwych takich jak opary chemikaliów, lub pyły.

Diagnozę stawia się na podstawie oceny czynności płuc- mierzy się przepływ powietrza w różnych fazach oddechu podczas badania spirometrycznego. W przypadku stwierdzenia choroby stosuje się wziewne leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela, które przynoszą szybką i długotrwałą ulgę. Nowoczesne preparaty są bezpieczne, łatwe w stosowaniu, i skutecznie likwidują napady kaszlu i duszności.

Nowotwory

Niestety zdarza się, że u chorych skarżących się na długotrwały, trwający kilka miesięcy kaszel, zostaje zdiagnozowany nowotwór płuc lub krtani. Przy podejrzeniu choroby lekarz skieruje najpierw na badanie RTG, a następnie na specjalistyczne badania w szpitalu (tomografia komputerowa, biopsja). Jeśli zauważymy u siebie niepokojący kaszel, który nie występuje po infekcji wirusowej lub bakteryjnej, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej umożliwia całkowity powrót do zdrowia. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania procesu chorobowego zostaniemy skierowani na chemioterapię, radioterapię lub zabieg operacyjny.

Jeśli byliśmy ostatnio przeziębieni i męczy nas kaszel po infekcji dróg oddechowych, warto wypróbować skuteczne domowe metody leczenia takie jak syrop z cebuli, inhalacje z olejków eterycznych lub soli morskiej.

Sprawdź wykaz leków na kaszel:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.