Artykuł sponsorowany

Recepta online — o czym mowa i jak ją zamówić?

E-recepty są elektronicznymi odpowiednikami swoich papierowych wersji. Lekarze mają obowiązek wystawiania ich w takiej formie od 8 stycznia 2020 roku. Rozwiązanie to ma zapobiegać możliwości zgubienia lub zniszczenia tradycyjnego druku. Dodatkowo umożliwia jego otrzymanie bez konieczności wizyty w przychodni. Czym jest jednak recepta online i jak ją zamówić? Podpowiadamy.

Czym jest recepta online?

Recepta online różni się od e-recepty tym, że została wystawiona skutek konsultacji lekarskiej, która odbyła się za pośrednictwem internetu. Obecnie istnieje wiele poradni, które oferują możliwość konsultacji z lekarzem bez konieczności odwiedzania przez pacjenta placówki medycznej. Podczas takiej porady lekarz w formie wideorozmowy, czatu bądź też teleporadę ocenia nasz stan zdrowia na podstawie wywiadu medycznego i specjalnego standaryzowanego formularza.

Zadaje takie same pytania jak specjalista podczas osobistej wizyty. Na podstawie wywiadu ocenia stan zdrowia pacjenta i kieruje go na badania, wystawia zwolnienie a jeżeli istnieje konieczność przyjmowania przez taką osobę leków wydaje receptę online.

Recepta online

Jak zamówić receptę online?

E recepta online może zostać wystawiona przez przychodnie, które świadczą usługi telemedycyny. Dlatego należy umówić się na konsultację online z wybranym przez siebie specjalistą. Jeżeli podczas wywiadu lekarz stwierdzi, że istnieją przesłanki do wystawienia recepty na jakiś lek, wówczas zostanie nam ona przepisana.

Istnieje również możliwość zamówienia wybranego przez nas specyfiku przez formularz. Należy jednak pamiętać, że lekarz może potrzebować dodatkowych informacji potrzebnych do przepisania niektórych specyfików, na przykład dokumentacji medycznej.

Reklama

Dlaczego warto korzystać z recepty online?

Możliwość otrzymania recepty online jest szczególnie ważna dla osób, które przyjmują pewne leki na stałe i nie mogą z jakiegoś powodu udać się do stacjonarnej przychodni. Wówczas można skorzystać z takiej usługi bez konieczności zamartwiania się co wydarzy się jeżeli braknie nam naszego leku.

Jest to również dobry sposób, aby otrzymać receptę na tabletkę „dzień po”. Wiele zwłaszcza młodych kobiet krępuje się stacjonarnej wizyty u lekarza, konsultacja online jest dla nich bardziej komfortowym rozwiązaniem. Dodatkowo w tym przypadku liczy się czas, a przychodnie online oferują terminy do specjalistów nawet już tego samego dnia, podczas gdy na stacjonarną wizytę często trzeba czekać przynajmniej kilka dni.

Dodatkowo korzystając teleporady nie ogranicza nas nasza lokalizacja i dostępność specjalistów w naszym mieście, ponieważ możemy odbyć konsultacje z lekarzem oddalonym o kilkaset kilometrów.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.