Omnic Ocas 0,4

Podmiot odpowiedzialnyAstellas Pharma Sp. z o.o.
Kod ATCG04CA02
ProceduraMRP
SubstancjaTamsulosyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Omnic Ocas 0,4?

Substancją czynną leku Omnic Ocas 0,4 jest tamsulosyna. Tamsulosyna jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu alfa1A/1D. Tamsulosyna zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu. Ponadto tamsulosyna zmniejsza uczucie parcia na mocz.

Omnic Ocas 0,4 jest stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Do tych objawów można zaliczyć trudności w oddawaniu moczu (słaby strumień), oddawanie moczu kroplami, parcie na mocz oraz zwiększoną częstość oddawania moczu zarówno w nocy, jak i w dzień.

Jaki jest skład Omnic Ocas 0,4, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tamsulosyny chlorowodorek w ilości 0,4 mg.

Pozostałe składniki leku to:
rdzeń tabletki: makrogol 7 000 000, makrogol 8 000, magnezu stearynian (E470b), butylohydroksytoluen (E321), krzemionka koloidalna (E551); otoczka: hypromeloza (E464) oraz barwnik – żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie preparatu Omnic Ocas 0,4 – jak stosować ten lek?

Lek Omnic Ocas 0,4 należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę. Lek Omnic Ocas 0,4 należy przyjmować niezależnie od posiłku, najlepiej o tej samej porze.

Tabletkę należy połknąć w całości i nie należy jej rozgryzać ani żuć.

Omnic Ocas 0,4 jest tabletką opracowaną w ten sposób, aby po jej połknięciu substancja czynna uwalniała się stopniowo, w sposób równomierny. Pozostałości tabletki mogą pojawić się w kale. Nie ma powodu aby podejrzewać, iż tabletka jest nieskuteczna, ponieważ substancja czynna wcześniej została uwolniona z tabletki.

Zazwyczaj Omnic Ocas 0,4 jest przepisywany w celu stosowania go przez długi czas. Wpływ na pęcherz i oddawanie moczu utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania leku Omnic Ocas 0,4.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie zbyt wielu tabletek Omnic Ocas 0,4 może prowadzić do niepożądanego obniżenia ciśnienia krwi i zwiększenia częstości uderzeń serca z uczuciem osłabienia. W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek Omnic Ocas 0,4 należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Omnic Ocas 0,4 – czy mogę spożywać alkohol?

Omnic Ocas 0,4 można zażywać niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Omnic Ocas 0,4 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Omnic Ocas 0,4 nie jest wskazany do stosowania u kobiet.

Ulotka Omnic Ocas 0,4 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Omnic Ocas 0,4 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Omnic Ocas 0,4 - 0,4 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Tamsulosini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Omnic Ocas 0,4 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Omnic Ocas 0,4 - 0,4 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Tamsulosini hydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Omnic Ocas 0,4 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Omnic Ocas 0,4 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Omnic Ocas 0,4? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

9 komentarzy do “Omnic Ocas 0,4”

  1. Jako rodzic siedmioletniej córki, której przepisano Omnic Ocas na problemy z nietrzymaniem moczu, czuję się zobowiązana podzielić się swoimi wątpliwościami. Mimo że trzech różnych lekarzy zapewniło mnie o powszechności przepisywania tego leku dzieciom, niepokoi mnie rozbieżność między tą praktyką a informacjami zawartymi w ulotce, która wyraźnie odradza stosowanie leku u kobiet i dzieci. Zalecona półroczna kuracja budzi moje obawy szczególnie w kontekście potencjalnych długoterminowych skutków ubocznych. Bardzo zależy mi na poznaniu doświadczeń innych rodziców, których dzieci przeszły dłuższą terapię tym lekiem. Interesują mnie zarówno pozytywne rezultaty, jak i ewentualne działania niepożądane, które mogły wystąpić podczas leczenia.

    Odpowiedz
  2. Nie wiem, czy to wina leku, ale libido 0, a o wytrysku zapomnieć. Mam 62 lata i przewlekłe zapalenie prostaty od 20 lat. Mam już tego dość.

    Odpowiedz
  3. Zażywałem ten lek profilaktycznie, PSA 2,4, badanie USG stwierdziło normalny rozrost prostaty stosownie do wieku. Po kilku miesiącach zażywania tego leku codziennie wieczorem zaczęło dokuczać mi serce. Odstawiłem ten lek i mam spokój.

    Odpowiedz
  4. W związku ze stwierdzonym rakiem prostaty, zostałem poddany tzw. „terapii radykalnej”. Radykalność tej terapii polega na tym, że skutki przerostu prostaty i stwierdzonego raka (nie dał żadnych przerzutów – scyntygrafia kości) leczone u mnie były (i są nadal) trzema metodami:
    1. Metoda farmakologiczna (nadal)
    2. Naświetlanie prostaty wiązką protonów (21 seansów)
    3. Zabieg tzw. brachyterapii.

    Od pewnego czasu (po ponad półtora roku od naświetlań i brachyterapii) zaobserwowałem duży ból pęcherza przy oddawaniu moczu i częstomocz. Wykonane USG prostaty, na które skierował mnie urolog, wykazało prawidłową wielkość prostaty, lecz ujawniło jakieś zmiany w ściankach pęcherza. Jak powiedział mi lekarz wykonujący USG, właśnie ból pęcherza i częstomocz w 90% przypadków spowodowane są tym, że w trakcie naświetlania prostaty, naświetlony zostaje również pęcherz i to daje właśnie takie nieprzyjemne efekty w trakcie oddawania moczu. Co ciekawe, te niepożądane efekty mogą wystąpić nawet po 10 latach od naświetlania! Mam zapisane Omnic-Ocas 0,4 i muszę przyznać, że ból przy oddawaniu moczu został znacznie ograniczony. Może też lekko zmniejszyła mi się częstotliwość oddawania moczu (w niewielkim stopniu). W sumie biorę lek od miesiąca i nie zauważyłem u siebie żadnych skutków ubocznych. Wyczytałem w internecie, że leczenie skutków napromieniowania pęcherza jest dość długotrwałe i robi się to metodą jakichś wlewów do pęcherza wykonywanych systematycznie w warunkach ambulatoryjnych. Na razie więc, zostanę przy leku, który wyraźnie zmniejsza ból.

    Odpowiedz
  5. U mnie skutki brania tego leku są fatalne. Żałuję, że go brałem. Zapisał mi go urolog. Miałem go brać co drugi dzień przez dwa miesiące, a potem wizyta kontrolna u lekarza. Po miesiącu brania zaczęło mnie dusić w klatce piersiowej i miałem duże problemy z oddychaniem przez dwa dni. Miałem problem, żeby wejść na trzecie piętro, a mam 42 lata. Nie wiedziałem, co się dzieje. Wystraszyłem się na maxa. Żona włożyła mi różaniec pod poduszkę, bo bałem się, że rano się nie obudzę. Jak lek odstawiłem, to ustąpiło. Teraz, kilka miesięcy od tego zdarzenia, jak kładę się wieczorem, to serce wali mi, jakby chciało wyskoczyć, i często mam problemy z oddychaniem, co w ulotce informacyjnej dołączonej do leku jest opisane. Dla mnie ten lek to tragedia.

    Odpowiedz
  6. Mam 60 lat, od pewnego czasu (będą to raczej lata niż miesiące) odczuwam dość często nagłe parcie na pęcherz, wtedy muszę szybko iść do ubikacji, żeby „nie popuścić”. Dodatkowo strumień moczu jest słabiutki, a sama czynność „sikania” zajmuje sporo więcej czasu niż kiedyś. Mam wrażenie, że pęcherz nie opróżnia się całkowicie, dlatego po krótkim czasie od „załatwienia potrzeby” znowu odczuwam silne parcie. USG nie wykazało jakichś ewidentnych zmian w układzie moczowym, poza lekko powiększoną prostatą. PSA w normie: 2-3. No i właśnie urolog przepisała mi Omnic Ocas. Już po pierwszej tabletce odczułem wyraźną poprawę wielkości strumienia moczu i zmniejszenie dolegliwości typu „nagłe parcie” na pęcherz. Niestety, po kilku dniach przyjmowania tego leku, oprócz „znośnych” objawów ubocznych w rodzaju zawrotów głowy, czasem osłabienia czy mdłości, pojawiły się silne bóle żołądka (zaraz poniżej mostka, w tzw. „dołku”). Były one tak dokuczliwe i na tyle silne, że po prostu odbierały chęć do robienia czegokolwiek. Po dwóch tygodniach stosowania leku zmuszony byłem przerwać jego branie (mimo tego, że – wg recepty i zaleceń lekarza – wykupiłem „zapas” na 6 miesięcy – 4 pudełka po 30 tabletek). Niestety – w tym przypadku uciążliwość skutków ubocznych całkowicie przesłoniła korzyści ze stosowania leku. A termin ponownej wizyty u urologa dopiero za 5 miesięcy…

    Odpowiedz
  7. Z przykrością muszę podzielić się moimi negatywnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Omnic Ocas 0,4. Podczas kuracji wystąpiły u mnie bardzo uciążliwe skutki uboczne, które znacząco wpłynęły na jakość życia. Pojawiły się niepokojące objawy takie jak majaczenia, omamy, silny ból cewki moczowej oraz uporczywe zawroty głowy. Dodatkowo odczuwałem ogólne osłabienie organizmu, które utrudniało codzienne funkcjonowanie. Uważam, że przed rozpoczęciem terapii tym lekiem należy dokładnie przedyskutować z lekarzem wszystkie potencjalne skutki uboczne i rozważyć alternatywne metody leczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz