Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Exeltis Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | J01XX01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Fosfomycyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Afastural?
Lek Afastural należy do grupy leków zwanych antybiotykami. Działa poprzez zabijanie bakterii, które mogą powodować zakażenia.
Fosfomycynę stosuje się w leczeniu lub profilaktyce zakażeń pęcherza moczowego. Fosfomycyna nie nadaje się do leczenia dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Jaki jest skład Afastural, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest fosfomycyna. Każda saszetka zawiera 5631 mg fosfomycyny z
trometamolem, co odpowiada 3,000 g fosfomycyny.
Pozostałe składniki to:
aromat pomarańczowy składający się z maltodekstryny, dekstrozy jednowodnej, gumy
arabskiej (E 414), kwasu cytrynowego bezwodnego (E 330), butylohydroksyanizolu (E 320);
sacharyna sodowa, sacharoza, wapnia wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Afastural – jak stosować ten lek?
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna saszetka (3 g) leku Afastural w pojedynczej dawce.
Stosowanie u dzieci
Leku Afastural nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Lek Afastural należy przyjmować doustnie, na czczo (na pusty żołądek), najlepiej wieczorem przed pójściem do łóżka, po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić natychmiast po przygotowaniu.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego zastosowania leku w ilości większej niż zalecona dawka należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Afastural – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy przyjmować na czczo (na pusty żołądek), najlepiej wieczorem przed pójściem do łóżka, po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i natychmiast wypić.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Afastural w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Najlepiej jest unikać stosowania leku w trakcie ciąży.
Lekarz zadecyduje, czy pacjentka powinna stosować lek.
Niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego i wpływać na karmione piersią niemowlę. W związku z tym lekarz zadecyduje, czy pacjentka powinna stosować lek w okresie karmienia piersią.
Ulotka Afastural – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Afastural przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Afastural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Afastural m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Afastural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Afastural w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Afastural - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim niepokojącym doświadczeniem z hospitalizacji w połowie tego roku. Trafiłam do szpitala na badania związane z moją przewlekłą chorobą, podczas których zdiagnozowano u mnie również zakażenie dróg moczowych. Zastosowane leczenie Cipronexem wywołało szereg poważnych skutków ubocznych: odczuwałam znaczną słabość w kończynach, całkowity brak apetytu, ogólne uczucie ciężkości ciała oraz uporczywe bóle głowy. Stan był na tyle poważny, że nawet najprostsze czynności, jak wstawanie z łóżka, wymagały ogromnego wysiłku – musiałam zaciskać dłonie w pięści, by móc się podeprzeć. Mimo zgłoszenia tych objawów personelowi medycznemu, kontynuowano terapię, dodając kroplówki oraz zawiesinę Afastural, która z kolei wywołała ostrą biegunkę. Co najbardziej niepokojące, w dokumentacji wypisowej nie odnotowano żadnej z tych reakcji na zastosowane leki. Do dziś odczuwam negatywne skutki tego niefortunnego leczenia, a cała sytuacja znacząco podważyła moje zaufanie do systemu opieki zdrowotnej.
Mam pytanie dotyczące przyjmowania leku Afastural na czczo wieczorem – ile czasu należy odczekać po spożyciu lekkiej kolacji? Czy wystarczą 4 godziny, czy może bezpieczniej jest odczekać 8 godzin? Będę wdzięczna za konkretne wskazówki.
Według mojego doświadczenia w przyjmowaniu Afasturalu, zachowanie dwugodzinnej przerwy od ostatniego posiłku jest całkowicie wystarczające do bezpiecznego przyjęcia leku. Taki odstęp czasowy pozwala na odpowiednie opróżnienie żołądka i prawidłowe wchłanianie substancji aktywnej. Nie ma potrzeby czekania dłużej, co ułatwia codzienne stosowanie leku i planowanie wieczornych posiłków.