Jinarc

Jinarc to lek zawierający substancję czynną o nazwie tolwaptan. Jest stosowany w leczeniu autosomalnie dominującej postaci zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek (ADPKD) u dorosłych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) w stadium od 1. do 4. w momencie rozpoczęcia leczenia, którzy wykazują szybki postęp choroby. Lek ten hamuje działanie wazopresyny, hormonu uczestniczącego w powstawaniu torbieli w nerkach pacjentów z ADPKD, co spowalnia tworzenie się torbieli, łagodzi objawy choroby i zwiększa wydalanie moczu. Jinarc jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Jinarc jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby zwanej „autosomalnie dominująca postać zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek” (ADPKD). Choroba ta powoduje wzrost wypełnionych płynem torbieli w nerkach, które uciskają otaczające tkanki i ograniczają czynność nerek, co może doprowadzić do ich niewydolności. Lek Jinarc stosowany jest w leczeniu ADPKD u dorosłych pacjentów ze stadium 1. do 3. przewlekłej choroby nerek i oznakami szybko postępującej choroby.

Lek Jinarc zawiera substancję czynną o nazwie tolwaptan, który hamuje działanie wazopresyny, hormonu uczestniczącego w powstawaniu torbieli w nerkach pacjentów z ADPKD. Lek Jinarc, blokując działanie wazopresyny, spowalnia tworzenie się torbieli w nerkach pacjentów z ADPKD, łagodzi objawy choroby i zwiększa wydalanie moczu.

Skład

• Substancją czynną leku jest tolwaptan.
• Każda tabletka Jinarc 15 mg zawiera 15 mg tolwaptanu.
• Każda tabletka Jinarc 30 mg zawiera 30 mg tolwaptanu.
• Każda tabletka Jinarc 45 mg zawiera 45 mg tolwaptanu.
• Każda tabletka Jinarc 60 mg zawiera 60 mg tolwaptanu.
• Każda tabletka Jinarc 90 mg zawiera 90 mg tolwaptanu.

• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2), skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, indygokarmina, lak.

Dawkowanie

Lek Jinarc może być przepisywany tylko przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu ADPKD. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka
Dobowa porcja leku Jinarc jest rozdzielona na dwie dawki, jedną większą i jedną mniejszą. Większą dawkę należy przyjąć rano po przebudzeniu i co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Mniejszą dawkę przyjmuje się 8 godzin później.

Możliwe zestawy dawek to:
45 mg + 15 mg
60 mg + 30 mg
90 mg + 30 mg

Zwykle leczenie rozpoczyna się od dawki 45 mg przyjmowanej rano i 15 mg osiem godzin później.
Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę do maksymalnej kombinacji 90 mg po przebudzeniu i 30 mg 8 godzin później. Lekarz będzie regularnie sprawdzać, jak pacjent toleruje przepisane zestawy dawek, aby określić najlepsze dawkowanie dla danego pacjenta. Należy zawsze przyjmować największy tolerowany zestaw dawek przepisany przez lekarza.

Jeżeli pacjent przyjmuje inne leki, które mogłyby nasilić działanie leku Jinarc, może otrzymać mniejsze dawki. W takim przypadku lekarz może przepisać tabletki leku Jinarc zawierające 30 mg lub 15 mg tolwaptanu do stosowania raz na dobę, rano.

Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości bez żucia, popijając szklanką wody.
Dawkę poranną należy przyjąć co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Druga dawka może być przyjmowana razem z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Przedawkowanie

W wypadku zastosowania większej liczby tabletek niż przepisał lekarz, należy wypić dużo wody i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą opakowania leku, aby uniknąć wątpliwości dotyczących przyjętego leku. Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę pod koniec dnia, będzie musiał w nocy częściej chodzić do toalety.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie wolno pić soku grejpfrutowego podczas leczenia lekiem Jinarc.

Ciąża i karmienie piersią

Nie wolno przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować metodę antykoncepcji o dużej niezawodności podczas stosowania tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Jinarc

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Jinarc (forum)

Stosujesz Jinarc? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Jinarc”

  1. Dzien dobry, mezczyzna lat 58 z wielotorbielowatosc nerek , najwieksze to 5 cm i w drugiej nerce okolo 8,5 cm, przyjmuje lek jinarc w dawce 45mg + 15 mg. Arytmia serca przyjmuje con cor i leki na astme alvesco 120 raz dziennie. Lek jinarc przyjmuje od stycznia 2024. Zle znosi program lekowy, od maja nasilila sie alergia wziewna i serce zaczęło wariowac. Lekarz twierdzi ze wszystki winiki badan sa dobre, niestety chory jest u kresu wytrzymalosci. Co zrobic??? Pomóżcie, podpowiedzcie co zrobic!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Jinarc. Podziel się doświadczeniami na forum.