Flomixa

Krople do oczu Flomixa są stosowane do leczenia bakteryjnych zakażeń oka (zapalenia spojówek). Substancją czynną leku jest moksyfloksacyna, okulistyczny lek przeciwbakteryjny.

Jaki jest skład Flomixa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest moksyfloksacyna.
1 ml kropli do oczu zawiera 5 mg moksyfloksacyny (w postaci moksyfloksacyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki leku to: sodu chlorek, kwas borowy, woda do wstrzykiwań.
Sodu wodorotlenek i kwas solny rozcieńczony mogą być dodane do ustalenia odpowiedniej kwasowości (pH) roztworu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Flomixa – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle stosowana dawka u dorosłych, w tym osób w podeszłym wieku, i dzieci: 1 kropla do chorego oka lub oczu, 3 razy na dobę (rano, po południu i wieczorem).

Lek Flomixa może być stosowany u dzieci, u pacjentów w wieku powyżej 65 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Informacje na temat stosowania tego leku u noworodków są bardzo ograniczone, a jego stosowanie nie jest zalecane u noworodków.

Ten lek należy stosować do obu oczu tylko wtedy, gdy takie zalecenie zostało wydane przez lekarza. Lek Flomixa przeznaczony jest wyłącznie do zakraplania do oczu.

Sposób podawania
– Umyć ręce.
– Przygotować butelkę Flomixa i stanąć przed lustrem.
– Odkręcić zakrętkę.
– Jeśli po zdjęciu zakrętki kołnierz zabezpieczający jest poluzowany, należy go usunąć przed zastosowaniem leku. Odwrócić butelkę i trzymać między kciukiem a palcem środkowym. Przechylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”. Do niej powinna trafić kropla.
– Zbliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lustrem. Nie dotykać zakraplaczem oka ani powieki, okolic oka lub innych powierzchni. Może to doprowadzić do zakażenia kropli.
– Delikatnie nacisnąć dolną część butelki, aby spowodować uwolnienie pojedynczej kropli leku.
– Po zakropleniu leku Flomixa uciskać palcem kącik oka w okolicy nosa przez 2-3 minuty. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci.
– W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy umyć ręce przed powtórzeniem postępowania opisanego powyżej w stosunku do drugiego oka. Pomoże to zapobiec przenoszeniu zakażenia z jednego oka na drugie.
– Bezpośrednio po użyciu leku dokładnie zakręcić butelkę.
Jeżeli kropla nie trafi do oka, należy powtórzyć próbę zakroplenia.

Pominięcie zastosowania leku Flomixa: należy kontynuować stosowanie leku podając następną dawkę według zaplanowanego sposobu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jeżeli pacjent stosuje inne krople do oczu, powinien zachować co najmniej 5-minutowy odstęp pomiędzy zakropleniem leku Flomixa i innych kropli.

Czas stosowania leku
Zakażenie ustępuje zwykle w ciągu 5 dni. W przypadku braku widocznej poprawy należy skonsultować się z lekarzem. Należy kontynuować stosowanie kropli przez kolejne 2-3 dni lub tak długo, jak to zalecił lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy przemyć oczy ciepłą wodą. Nie zakraplać więcej leku, aż do normalnej pory podania następnej dawki. W razie przypadkowego połknięcia leku Flomixa należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Flomixa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Flomixa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Flomixa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Flomixa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz