Starazolin Free

Starazolin Free to sterylny roztwór kropli do oczu, który nie zawiera środka konserwującego. Głównym składnikiem jest tetryzolina, substancja zwężająca naczynia krwionośne oka. Lek jest przeznaczony do stosowania w przypadku łagodnego niezakaźnego podrażnienia lub zaczerwienienia oka, które wywołane zostało przez dym, wiatr, światło, chlorowaną wodę, a także w leczeniu alergicznego zapalenia oka. Starazolin Free jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Starazolin Free. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Starazolin Free to sterylny roztwór kropli do oczu, nie zawierający środka konserwującego. Starazolin Free zawiera jako substancję czynną tetryzoliny chlorowodorek, który należy do grupy leków zwężających naczynia krwionośne oka.

Lek ten stosuje się w przypadku niezakaźnego podrażnienia (lub) zaczerwienienia oka, wywołanego przez dym, wiatr, chlorowaną wodę lub światło, jak również w przypadku alergicznego zapalenia oka (np. kataru siennego, uczulenia na pyłki).

Miejscowe zastosowanie tego leku na spojówkę oka prowadzi w ciągu kilku minut do skurczu naczyń włosowatych (zwężenia naczyń), utrzymującego się przez 4 do 8 godzin.

Lek ten można stosować tylko w przypadku łagodnego podrażnienia oczu.

Podrażnienie lub zaczerwienienie oka jest często objawem poważnego schorzenia oka. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jeśli po upływie 2 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Starazolin Free, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest tetryzoliny chlorowodorek.
Jeden ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg tetryzoliny chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas borowy, boraks, woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Starazolin Free – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Jeśli nie przepisano inaczej, zakraplać jedną kroplę do każdego podrażnionego oka 2 do 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 2 do 12 lat
Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku od 2 do 12 lat bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dzieci w wieku poniżej 2 lat
Lek Starazolin Free jest przeciwwskazany do stosowania u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku u dzieci.

Okres stosowania
Jeśli po upływie 2 dni od rozpoczęcia leczenia nie nastąpiła poprawa lub podrażnienie
i zaczerwienienie oka utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że u pacjenta występuje choroba oczu wymagająca innego leczenia.

Stosowanie tego leku dłużej niż 3 dni jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Sposób podawania
Wyłącznie do podawania do oczu.
Nie połykać.

Informacje dla użytkowników soczewek kontaktowych
Nie należy stosować soczewek kontaktowych w przypadku choroby oczu. W szczególnych przypadkach, gdy dozwolone jest noszenie soczewek kontaktowych, należy zdejmować je przed zastosowaniem tego leku. Po zakropleniu leku należy odczekać 15 minut przed ponownym włożeniem soczewek kontaktowych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania lub połknięcia leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza,
farmaceuty lub najbliższego szpitala i zabrać ze sobą lek lub tę ulotkę dołączoną do opakowania.

Do objawów miejscowego lub ogólnoustrojowego przedawkowania leku należą: rozszerzenie źrenic, sinica (niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych), gorączka, drgawki, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie czynności serca, nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi), obrzęk płuc (gromadzenie się płynu w płucach), zaburzenia oddychania i zaburzenia psychiczne.

Ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania jest szczególnie duże u niemowląt i małych dzieci z powodu wchłaniania leku wynikającego z jego połknięcia. Może dojść do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Starazolin Free – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Starazolin Free w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ma dostępnych danych na temat możliwości przenikania tetryzoliny chlorowodorku przez łożysko i do mleka kobiecego.

Nie należy stosować leku Starazolin Free u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Starazolin Free

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Ulotka Starazolin Free – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Starazolin Free przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Starazolin Free m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Starazolin Free w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Starazolin Free

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Starazolin Free? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Starazolin Free. Podziel się doświadczeniami na forum.