Starazolin redFREE

Starazolin redFREE to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną tetryzolinę. Jest to lek z grupy sympatykomimetyków, który po miejscowym zastosowaniu do oka powoduje zwężenie małych naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszeniem przekrwienia i obrzęku spojówek. Lek jest przeznaczony do stosowania w leczeniu łagodnego niezakaźnego podrażnienia lub zaczerwienienia oka, które wywołane zostało przez dym, wiatr, światło, chlorowaną wodę, a także w leczeniu alergicznego zapalenia oka.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Starazolin redFREE to sterylny roztwór kropli do oczu, nie zawierający środków konserwujących.

Starazolin redFREE zawiera jako substancję czynną tetryzoliny chlorowodorek, która należy do grupy leków zwężających naczynia krwionośne oka.

Lek Starazolin redFREE wskazany jest w leczeniu objawowym stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, będących skutkiem podrażnienia oka, np. przez dym, kurz, wiatr, chlorowaną wodę, kosmetyki, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak katar sienny lub uczulenie na pyłki traw.

Krople do oczu łagodzą towarzyszące objawy, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut po zakropleniu i utrzymuje się przez 4 do 8 godzin.

Skład

– Substancją czynną leku jest tetryzoliny chlorowodorek.
Każdy ml roztworu zawiera 0,5 mg tetryzoliny chlorowodorku.
– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas borowy, boraks, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku 2-6 lat stosowanie leku powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zakraplać od 1 do 2 kropli do chorego oka maksymalnie 3 razy na dobę. Przed zakropleniem należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć dopiero po około 15 minutach od zastosowania leku.
Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
Lek nie może być stosowany dłużej niż 2 dni. Stosowanie dłuższe niż 2 dni może odbywać się tylko pod nadzorem lekarza.

Sposób podawania
Podanie do oka.
Nie połykać.

Informacje dla użytkowników soczewek kontaktowych
Nie należy stosować soczewek kontaktowych w przypadku choroby oczu. W szczególnych przypadkach, gdy dozwolone jest noszenie soczewek kontaktowych, należy zdejmować je przed zastosowaniem tego leku. Po zakropleniu leku należy odczekać 15 minut przed ponownym włożeniem soczewek kontaktowych.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania lub połknięcia leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza, farmaceuty lub najbliższego szpitala i zabrać ze sobą lek lub tę ulotkę dołączoną do opakowania.
Do objawów miejscowego lub ogólnoustrojowego przedawkowania leku należą: rozszerzenie źrenic, sinica (niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych), gorączka, drgawki, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie czynności serca, nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi), obrzęk płuc (gromadzenie się płynu w płucach), zaburzenia oddychania i zaburzenia psychiczne.
Ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania jest szczególnie duże u niemowląt i małych dzieci z powodu wchłaniania leku wynikającego z jego połknięcia. Może dojść do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. W przypadku połknięcia należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na możliwe ogólnoustrojowe działania niepożądane, stosowanie leku Starazolin redFREE przez kobiety w ciąży i karmiące piersią jest możliwe jedynie po starannym rozważeniu przez lekarza zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.
Nie są dostępne dane na temat przenikania tetryzoliny chlorowodorku przez barierę łożyskową i do mleka matki.
Należy unikać stosowania leku podczas ciąży i karmienia piersią z powodu możliwych ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Ulotka Starazolin redFREE

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Starazolin redFREE (forum)

Stosujesz Starazolin redFREE? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Starazolin redFREE. Podziel się doświadczeniami na forum.