Contrahist

Contrahist to lek przeciwalergiczny II generacji, który jest dostępny na receptę. Substancją czynną preparatu jest lewocetyryzyna. Dzięki swojej specyficznej budowie chemicznej hamuje ona działanie histaminy, która wywołuje objawy alergii. Lek jest stosowany w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Contrahist jest lewocetyryzyny dichlorowodorek.

Contrahist jest lekiem przeciwalergicznym .
Lek Contrahist stosuje się w leczeniu objawów związanych z:
• alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (w tym przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa);
• pokrzywką

Skład

Substancją czynną leku jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku.

– Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), laktoza jednowodna, magnezu stearynian, otoczka Opadry White 03B28796 o składzie: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400.

Dawkowanie

Zalecana dawka u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych to 1 tabletka na dobę.

Zalecenia dotyczące stosowania w szczególnych grupach pacjentów

U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek może być konieczne zmniejszenie dawki leku w zależności od stopnia ciężkości choroby nerek. U dzieci dawkę należy także dostosować do masy ciała. Dawkę leku ustala lekarz. Pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie wolno stosować leku Contrahist.
Pacjenci, u których występują wyłącznie zaburzenia czynności wątroby, powinni przyjmować zwykle zalecaną dawkę leku.

U pacjentów, u których występują zarówno zaburzenia czynności wątroby, jak i zaburzenia czynności nerek, może być konieczne zastosowanie mniejszej dawki w zależności od stopnia ciężkości choroby nerek. U dzieci dawkę należy także dostosować do masy ciała. Dawkę leku ustala lekarz.

Nie zaleca się podawania tabletek Contrahist dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawki, jeżeli czynność nerek jest u nich prawidłowa.

Przedawkowanie

U dorosłych w przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić senność. U dzieci początkowo może występować pobudzenie i niepokój, zwłaszcza ruchowy, a następnie senność. W razie podejrzenia przedawkowania leku Contrahist należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, który zadecyduje, jakie działania powinny zostać podjęte.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania leku Contrahist jednocześnie z alkoholem. U wrażliwych pacjentów, jednoczesne podawanie cetyryzyny lub lewocetyryzyny z alkoholem lub innymi środkami działającymi ośrodkowo może wpływać na czynność ośrodkowego układu nerwowego, chociaż wykazano, że racemat cetyryzyny nie nasila działania alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub karmi piersią.

Ulotka Contrahist


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Contrahist (forum)

Stosujesz Contrahist? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Contrahist”

 1. STOSUJE TEN LEK OD KILKU DOBRYCH LAT. NIE POWODUJE SENNOŚCI, MOŻNA BRAĆ GO O KAŻDEJ PORZE, WIELKOŚĆ OPAKOWANIA I CENA BARDZO ZACHĘCA W PORÓWNANIU DO INNYCH LEKÓW O PODOBNYM SKŁADZIE.

  Odpowiedz
 2. Zażywam contrahist od wiosny czy jest mozliwy wzrost masy ciała ? Czy te tabletki takie mają działanie uboczne wyczytałam w ulotce że może wystąpić wzrost masy ciala

  Odpowiedz
  • U mnie wręcz odwrotnie ponieważ schudłam, nie dużo ale jednak
   Stosuję na noc i stwierdzam, że dobrze po nim śpię rano nie mam opuchniętych oczu
   Mam 59 lat

   Odpowiedz
 3. Zużywałam contrahist jakiś czas i jestem bardzo zadowolona w przeciwieństwie do zyx leku z tą samą substancją czynną contrahist nie powodował u mnie senności i rozkojażenia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Contrahist. Podziel się doświadczeniami na forum.