Lewocetyryzyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Lewocetyryzyna – lek przeciwhistaminowy, tzw. antagonista receptora H1 o działaniu przeciwalergicznym. Działa dwukrotnie silniej od cetyryzyny. Mechanizm działanie lewocetyryzyny polega na hamowaniu procesów powstających w początkowej fazie reakcji zapalnej oraz hamowaniu napływu komórek późnej fazy reakcji zapalnej. Łagodzi katar, kichanie oraz obrzęk błon śluzowych. Wskazaniem do stosowania lewocetyryzyny jest leczenie alergicznego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.
Lewocetyryzynę stosuje się raz na dobę, a długość leczenia zależna jest od występujących dolegliwości. Terapię można przerwać w momencie ustąpienia objawów i rozpocząć ponownie po ich wystąpieniu.
Możliwe działania niepożądane: większość występuje na początku leczenia i ma łagodne nasilenie. Najczęściej pojawia się ból głowy, zmęczenie, osłabienie, uczucie suchości w jamie ustnej, senność, ból brzucha.
Uwaga: Lewocetyryzynę należy odstawić na 3 dni przed planowanym wykonaniem skórnych testów alergicznych, ponieważ może ona wpływać na wyniki.