L-Cetirinax

Jak działa i kiedy stosujemy L-Cetirinax?

L-Cetirinax zawiera substancję czynną lewocetyryzynę, która jest lekiem przeciwalergicznym.

Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z chorobami alergicznymi, takimi jak:
– alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w tym przewlekłe alergiczne zapalenie błony śłuzowej nosa)

– przewlekła pokrzywka (przewlekła pokrzywka idiopatyczna).

REKLAMA

Jaki jest skład L-Cetirinax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lewocetyryzyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku (co odpowiada 4,2 mg lewocetyryzyny).

Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian (rdzeń tabletki) oraz hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400 (otoczka tabletki).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu L-Cetirinax – jak stosować ten lek?

Zwykle stosowaną dawką dla dorosłych oraz dzieci w wieku 6 lat i starszych jest jedna tabletka na dobę.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
Jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek, lekarz może zalecić mniejszą dawkę w zależności od ciężkości choroby nerek. Pacjenci, u których występują wyłącznie zaburzenia czynności wątroby, powinni przyjmować zwykle zalecaną dawkę leku.

U pacjentów, u których występują zarówno zaburzenia czynności wątroby, jak i zaburzenia czynności nerek, może być konieczne zastosowanie mniejszej dawki w zależności od stopnia ciężkości choroby nerek, u dzieci dawka będzie także dobrana w zależności od masy ciała; dawka leku jest ustalana przez lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek L-Cetirinax nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ dostępne tabletki powlekane nie pozwalają na odpowiednie dostosowanie dawki.

W jaki sposób i kiedy należy przyjmować lek L-Cetirinax
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą i można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić senność u dorosłych. U dzieci początkowo może wystąpić pobudzenie i niepokój, a następnie senność. Jeśli pacjent podejrzewa, że przedawkował lek L-Cetirinax, powinien zwrócić się do lekarza, który zadecyduje, jakie działania powinny zostać podjęte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania L-Cetirinax – czy mogę spożywać alkohol?

Lewocetyryzyna może być przyjmowana z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania lewocetyryzyny jednocześnie z alkoholem. U pacjentów wrażliwych działanie alkoholu może być nasilone.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować L-Cetirinax w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

U niektórych pacjentów stosujących lek L-Cetirinax może wystąpić ospałość/senność, zmęczenie i wyczerpanie. Jeżeli pacjent zamierza prowadzić pojazd, wykonywać potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługiwać maszyny, zaleca się, aby wcześniej poznał swoją reakcję na lek. Jednak specjalne badania u zdrowych ochotników po przyjęciu lewocetyryzyny w zalecanej dawce nie wykazały wpływu na koncentrację uwagi, zdolność reagowania lub zdolność prowadzenia pojazdów

REKLAMA

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje L-Cetirinax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka L-Cetirinax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku L-Cetirinax. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku L-Cetirinax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki produktu leczniczego.

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek L-Cetirinax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.