L-Cetirinax

L-Cetirinax zawiera substancję czynną lewocetyryzynę, która jest lekiem przeciwalergicznym.

Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z chorobami alergicznymi, takimi jak:
– alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w tym przewlekłe alergiczne zapalenie błony śłuzowej nosa)

– przewlekła pokrzywka (przewlekła pokrzywka idiopatyczna).

Jaki jest skład L-Cetirinax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lewocetyryzyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku (co odpowiada 4,2 mg lewocetyryzyny).

Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian (rdzeń tabletki) oraz hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400 (otoczka tabletki).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu L-Cetirinax – jak stosować ten lek?

Zwykle stosowaną dawką dla dorosłych oraz dzieci w wieku 6 lat i starszych jest jedna tabletka na dobę.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
Jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek, lekarz może zalecić mniejszą dawkę w zależności od ciężkości choroby nerek. Pacjenci, u których występują wyłącznie zaburzenia czynności wątroby, powinni przyjmować zwykle zalecaną dawkę leku.

U pacjentów, u których występują zarówno zaburzenia czynności wątroby, jak i zaburzenia czynności nerek, może być konieczne zastosowanie mniejszej dawki w zależności od stopnia ciężkości choroby nerek, u dzieci dawka będzie także dobrana w zależności od masy ciała; dawka leku jest ustalana przez lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek L-Cetirinax nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ dostępne tabletki powlekane nie pozwalają na odpowiednie dostosowanie dawki.

W jaki sposób i kiedy należy przyjmować lek L-Cetirinax
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą i można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić senność u dorosłych. U dzieci początkowo może wystąpić pobudzenie i niepokój, a następnie senność. Jeśli pacjent podejrzewa, że przedawkował lek L-Cetirinax, powinien zwrócić się do lekarza, który zadecyduje, jakie działania powinny zostać podjęte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania L-Cetirinax – czy mogę spożywać alkohol?

Lewocetyryzyna może być przyjmowana z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania lewocetyryzyny jednocześnie z alkoholem. U pacjentów wrażliwych działanie alkoholu może być nasilone.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować L-Cetirinax w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

U niektórych pacjentów stosujących lek L-Cetirinax może wystąpić ospałość/senność, zmęczenie i wyczerpanie. Jeżeli pacjent zamierza prowadzić pojazd, wykonywać potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługiwać maszyny, zaleca się, aby wcześniej poznał swoją reakcję na lek. Jednak specjalne badania u zdrowych ochotników po przyjęciu lewocetyryzyny w zalecanej dawce nie wykazały wpływu na koncentrację uwagi, zdolność reagowania lub zdolność prowadzenia pojazdów

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje L-Cetirinax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka L-Cetirinax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

L-Cetirinax, 5 mg, tabletki powlekane (Levocetirizini dihydrochloridum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat L-Cetirinax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki produktu leczniczego.

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz L-Cetirinax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.