Clemastinum Aflofarm

Clemastinum Aflofarm to syrop o działaniu przeciwhistaminowym. Lek zawiera substancję czynną klemastynę. Działanie przeciwalergiczne polega na blokowaniu receptorów histaminowych H1, co zapobiega skutkom działania histaminy, takim jak rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń prowadzące do obrzęków i zaczerwienienia. Klemastyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Obecność pokarmu nie wpływa na wchłanianie. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 4 – 6 godzinach.

Wskazania do stosowania:
– leczenie objawów związanych z alergicznym nieżytem nosa, takich jak wodnista wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie, świąd nosa;
– łagodzenie objawów niektórych alergii skórnych, takich jak pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, świąd, obrzęk Quinckego (nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu).

Jaki jest skład Clemastinum Aflofarm, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klemastyna w postaci klemastyny fumaranu.
5 ml syropu zawiera 0,5 mg klemastyny.

Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły niekrystalizujący, glikol propylenowy, etanol 96%, sacharyna sodowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, substancja poprawiająca smak i zapach cytrynowa i brzoskwiniowa, sodu diwodorofosforan, disodu fosforan dwuwodny, woda oczyszczona.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Clemastinum Aflofarm – jak stosować ten lek?

Lek do podawania doustnego. Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Do dawkowania leku należy używać miarki dołączonej do opakowania. Umożliwia to odmierzanie dokładnej dawki.

Zalecane dawki:

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:

– Alergiczny nieżyt nosa – 5 ml syropu (0,5 mg klemastyny) 2 razy na dobę
– Alergie skórne – 10 ml syropu (1 mg klemastyny) 2 razy na dobę

Uwaga: Maksymalna dawka dobowa nie większa niż 30 ml (3 mg klemastyny).

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:

– Alergiczny nieżyt nosa – 10 ml syropu (1 mg klemastyny) 2 razy na dobę
– Alergie skórne – 20 ml syropu (2 mg klemastyny) 2 razy na dobę

Uwaga: Maksymalna dawka dobowa nie większa niż 60 ml (6 mg klemastyny).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu klemastyny może wystąpić zahamowanie lub pobudzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

U dzieci przedawkowanie prowadzi początkowo do pobudzenia OUN objawiającego się: pobudzeniem, omamami (spostrzeganie nieistniejących przedmiotów, osób), drgawkami z wtórną depresją oddechowo-krążeniową (spowolnienie akcji serca oraz zwolnienie i spłycenie oddechu, bezdech i śmierć wskutek uduszenia się), zaburzeniami koordynacji ruchów, ataksją (niezborność ruchów), drżeniami mięśniowymi, atetozą (zaburzenie neurologiczne polegające na występowaniu niezależnych od woli nierytmicznych, powolnych ruchów rąk), podwyższoną temperaturą ciała, sinym zabarwieniem skóry i błon śluzowych. Mogą wystąpić inne objawy, jak suchość błony śluzowej jamy ustnej, rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie twarzy. U dorosłych częściej występuje hamowanie czynności OUN objawiające się sennością a nawet śpiączką. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może wystąpić śpiączka i zapaść sercowo-naczyniowa (nagłe
zatrzymanie pracy serca).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clemastinum Aflofarm – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas przyjmowania tego leku nie należy pić alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clemastinum Aflofarm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Leku Clemastinum Aflofarm nie należy stosować w okresie karmienia piersią, ponieważ lek przenika do mleka i może powodować objawy niepożądane u dziecka.

Ulotka Clemastinum Aflofarm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Clemastinum Aflofarm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz