Konsultacja merytoryczna:

Hydroxyzinum Zentiva

Hydroksyzyna należy do grupy leków zwanych uspokajającymi lekami przeciwhistaminowymi. Uważa się, że działa poprzez hamowanie niektórych funkcji w mózgu, nie powodując uzależnienia.

Hydroxyzinum Zentiva jest stosowany w leczeniu:
– lęku u dorosłych,
– swędzenia (świądu) wywołanego reakcjami alergicznymi u dorosłych i dzieci.

Jaki jest skład Hydroxyzinum Zentiva, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest hydroksyzyny chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana, 10 mg, zawiera 10 mg hydroksyzyny chlorowodorku.
Każda tabletka powlekana, 25 mg, zawiera 25 mg hydroksyzyny chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Hydroxyzinum Zentiva – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Hydroxyzinum Zentiva należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce, a czas leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy.

U dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg we wszystkich wskazaniach.

Objawowe leczenie lęku i niepokoju:
Zwykle stosowana dawka u dorosłych: 50 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych.
W ciężkich przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 100 mg na dobę.

Objawowe leczenie świądu:
Zwykle stosowana dawka u dorosłych: leczenie należy rozpocząć od 1 tabletki 25 mg przed snem. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę, podając po 25 mg, 3 do 4 razy na dobę.

Osoby w wieku podeszłym
U osób w podeszłym wieku zaleca się rozpoczęcie leczenia od połowy zalecanej dawki, ze względu na przedłużone działanie. U osób w podeszłym wieku, maksymalna dawka dobowa wynosi 50 mg.

Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, ze względu na zmniejszone wydalanie metabolitu leku, cetyryzyny, należy zmniejszyć stosowane dawki.

Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki dobowej o 33%.

Stosowanie u dzieci
Nie podawać tabletek dzieciom w wieku poniżej 12 lat lub masie ciała mniejszej niż 30 kg.
U dzieci o masie ciała do 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg mc. na dobę.
U dzieci o masie ciała powyżej 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.
Hydroxyzinum Zentiva 25 mg tabletki powlekane: tabletkę można podzielić na równe dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku Hydroxyzinum Zentiva, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, szczególnie, jeśli dotyczy to dziecka. W razie przedawkowania można zastosować leczenie objawowe. Należy monitorować EKG, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń rytmu serca, takich jak wydłużenie odstępu QT czy torsade de pointes.

Objawy przedawkowania dużymi dawkami hydroksyzyny chlorowodorku głównie związane są z depresją ośrodkowego układu nerwowego lub paradoksalnym pobudzeniem układu nerwowego. Objawy to: nudności, wymioty, tachykardia, gorączka, senność, zaburzenia odruchu źrenicznego, drżenie, splątanie lub omamy. Następnie obniżony poziom świadomości, depresja oddechowa, drgawki, niedociśnienie tętnicze. Może wystąpić pogłębiająca się śpiączka i zapaść krążeniowo-oddechowa.

W razie znacznego przedawkowania konieczne jest ścisłe kontrolowanie drożności dróg oddechowych, oddychania i krążenia poprzez ciągły zapis EKG oraz zapewnienie odpowiedniej podaży tlenu. Monitorowanie akcji serca i ciśnienia tętniczego należy kontynuować przez 24 godziny, do ustąpienia objawów przedawkowania. U pacjentów z zaburzeniami świadomości należy ustalić, czy nie przyjmowali jednocześnie innych leków lub alkoholu oraz podać im tlen, nalokson, glukozę i tiaminę, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Jeśli konieczne jest podanie środka obkurczającego naczynia, należy zastosować norepinefrynę lub metaraminol. Nie należy stosować epinefryny.

U osób z objawami przedawkowania oraz u których mogą wystąpić objawy zaburzeń świadomości, śpiączka lub drgawki, nie należy stosować preparatów wymiotnicy ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju zachłystowego zapalenia płuc. Jeżeli nastąpiło klinicznie znaczące spożycie leku można wykonać płukanie żołądka, z uprzednią intubacją dotchawiczą.
Wątpliwe jest, by hemodializa lub hemoperfuzja miały jakiekolwiek istotne znaczenie.
Nie istnieje swoista odtrutka.

Dane literaturowe wskazują, że w przypadku silnego, zagrażającego życiu działania przeciwcholinergicznego opornego na stosowanie innych preparatów, skuteczne może być podanie fizostygminy w dawce terapeutycznej. Nie należy stosować fizostygminy wyłącznie w celu niedopuszczenia do zapadnięcia pacjenta w sen.
Jeśli doszło do jednoczesnego spożycia trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, stosowanie fizostygminy może wywołać drgawki i oporne na leczenie zatrzymanie akcji serca.
Należy również unikać fizostygminy u pacjentów z zaburzeniami przewodzenia sercowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hydroxyzinum Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leku Hydroxyzinum Zentiva, ponieważ takie połączenie może nasilać uspokajające działanie leku Hydroxyzinum Zentiva.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hydroxyzinum Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Hydroxyzinum Zentiva, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.

Ciąża
Hydroksyzyna przenika przez barierę łożyskową, co prowadzi do jej wyższego stężenia u płodu niż u matki. Do tej pory nie ma dostępnych istotnych danych epidemiologicznych dotyczących wpływu hydroksyzyny na ciążę.
U noworodków, których matki otrzymały Hydroxyzinum Zentiva w późnym okresie ciąży i (lub) podczas porodu, natychmiast lub po kilku godzinach po urodzeniu obserwowano następujące działania: hipotonię, zaburzenia ruchowe, w tym zaburzenia pozapiramidowe, ruchy kloniczne, depresję ośrodkowego układu nerwowego, niedotlenienie u noworodków lub zatrzymanie moczu.
Dlatego hydroksyzyna jest przeciwwskazana w czasie ciąży.

Karmienie piersią
Leku Hydroxyzinum Zentiva nie należy stosować podczas karmienia piersią. Karmienie piersią należy przerwać, jeżeli konieczne jest zastosowanie leku Hydroxyzinum Zentiva.

Ulotka Hydroxyzinum Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Hydroxyzinum Zentiva, 10 mg; 25 mg, tabletki powlekane (Hydroxyzini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 444.62 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Hydroxyzinum Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Hydroxyzinum Zentiva, 10 mg; 25 mg, tabletki powlekane (Hydroxyzini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 362.84 KB

Cena - ile kosztuje Hydroxyzinum Zentiva?

Cena Hydroxyzinum Zentiva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Hydroxyzinum Zentiva.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Hydroxyzinum Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Preparat polecany do stosowania jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania kości, zębów i mięśni. Suplement diety Plusssz Junior D3 + Calcium Complex pomaga uzupełnić codzienną dietę w wapń oraz witaminę D3. Do stosowania powyżej 3. roku ż…

Ciekawa alternatywa dla tabletek i kapsułek z cholekalcyferolem. Suplement diety D-Vitum Forte 2000 j.m. aerozol polecany jest do codziennego stosowania w celu uzupełnienia diety w witaminę D. Preparat dla osób dorosłych poniżej 75. roku życia.

Witamina E jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i to właśnie ze względu na jej właściwości przeciwutleniające jest ona tak chętnie stosowana. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie preparatu, wybierz suplement diety…

Olej arganowy nierafinowany marki Oleofarm to środek spożywczy najwyższej jakości! Powszechnie uznaje się olej tłoczony z nasion arganu za jeden z najwspanialszych i najcenniejszych olejów na świecie.

Zestaw witamin, magnezu, kofeiny i naturalnych roślinnych ekstraktów tworzy skład suplementu diety Plusssz Active 100% Energy Complex. Preparat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego i fizycznego.

Suplement diety Hair Volume to preparat zawierający wyciągi roślinne, składniki mineralne, aminokwasy i witaminy, które działają wzmacniająco na włosy, skórę i paznokcie. Preparat uzupełnia dietę m.in. w krzemionkę, L-cysteinę…

Ciśnieniomierz elektroniczny TMA-INTEL9 to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w codziennym monitorowaniu ciśnienia krwi. Jest to produkt najwyższej jakości zapewniający precyzyjny pomiar. W zestawie m.in. mankiet (22-24cm) i zasilacz.

W składzie preparatu zastosowano ekstrakt z czarnego pieprzu, który standaryzowany jest na zawartość 95% piperyny! Ponadto suplement diety Piperyna 10mg + Chrom 200mcg pozwala uzupełnić dietę w tak ważny składnik, jakim jest chrom.

Połączenie ekstraktu z liści morwy białej oraz chlorku 1-metylonikotynamidu (1-MNA) tworzy skład suplementu diety Menavitin Diabetix. Jest to preparat polecany dla osób, które chcą zadbać o utrzymanie prawidłowego metabolizmu węglowodanów.

Produkt leczniczy Depremin jako substancję czynną zawiera wyciąg suchy z ziela dziurawca (612mg w tabletce). Jest to roślinny lek, który wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów związanych z łagodnymi zaburzeniami depresyjnymi.

Liść mącznicy lekarskiej w postaci Herbatki fix Mącznica. Ziele to tradycyjnie stosowane jest u kobiet w przypadku problemów z drogami moczowymi. Napar wspomaga utrzymanie dobrej kondycji układu moczowego.

Bebilon Pepti 1 DHA to mleko zastępcze do stosowania w postępowaniu dietetycznym u niemowląt do 6. miesiąca życia z alergią na białka pokarmowe. Produkt ma zbilansowany skład, dodatkowo wzbogacony o kwas dokozaheksaenowy i oligosacharydy.

Skład suplementu diety Adres pozwala na uzupełnienie codziennej diety w drogocenne składniki, w tym w resweratrol pozyskiwany z wyciągu z korzenia rdestu japońskiego oraz monakolinę K pochodzącą z wyciągu z fermentowanego czerwonego ryż…

W okresie jesienno-zimowym zalecane jest stosowanie preparatów z cholekalcyferolem, aby uniknąć niedoboru tego ważnego składnika. Pomocny w uzupełnieniu codziennej diety w cholekalcyferol będzie suplement diety Witamina D3 2000 w postaci kapsułek.

Syrop Solaq polecany jest przy zaparciach. Jego łagodne działanie przeczyszczające oparte jest na zawartości laktulozy, czyli dwucukru złożonego z fruktozy i galaktozy. Syrop ma przyjemny wiśniowy smak.

Wysokiej jakości suplement diety Czystek kreteński marki Hepatica zawiera standaryzowany na 20% zawartość polifenoli wyciąg z czystka kreteńskiego (Cistus creticus). Niezwykłe właściwości czystka będą szczególnie przydatne w przypadku infekcji.

Formuła suplementu diety Allnutrition Immuno Control została stworzona z myślą o wsparciu dla układu odpornościowego. Uzupełnianie codziennej diety w składniki zawarte w preparacie wspiera nie tylko odporność, ale i ochronę antyoksydacyjną organizmu.

Aż trzy unikalne składniki, które sprzyjają utrzymaniu szczuplej sylwetki. Suplement diety Spalacz Tłuszczu Forte+ zawiera wyciąg z Garcinia cambogia (źródło kwasu hydroksycytrynowego), wyciąg z guarany (źródło kofeiny) i wyciąg z…

Krople doustne Laktoferyna to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego zawierający mikronizowaną, naturalną, czystą laktoferynę. Preparat polecany jest do stosowania jako wsparcie dla odporności.

Unikalna kompozycja składników, które będą wsparciem dla organizmu kobiet, które chcą zajść w ciążę. Preparat PROFertil female (tabletki + kapsułki) rekomendowany jest zwłaszcza kobietom, które cierpią z powodu zespołu policystycznych jajników.