jovesto

Jovesto

Sandoz Polska sp. z o.o.

Jak działa i kiedy stosujemy Jovesto?

Jovesto to lek dostępny na receptę, łagodzący objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, spowodowanego przez alergię, np. kataru siennego lub uczulenia na roztocza w kurzu. Lek jest stosowany, jeśli pacjent kicha, z nosa wydziela się wodnisty katar lub występuje świąd nosa, podniebienia oraz zaczerwienienie  lub łzawienie oczu. Lek dodatkowo łagodzi objawy pokrzywki, takich jak wysypka ze świądem. Lek sprzedawany jest m.in w opakowaniu 10 tabletek, czy 90 tabletek. 

Kiedy zaczyna działać Jovesto?

Lek łagodzi objawy przez 24 godziny. Przyjmowanie leku ułatwia powrót do codziennej aktywności oraz prawidłowego snu. Jest to lek przeciwhistaminowy, zawierający desloratadynę. Lek jest wskazany do stosowania  przez dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat.

Jaki jest skład Jovesto, jakie substancje zawiera?

Lek zawiera desloratadynę.

W 1 ml roztworu doustnego znajduje się 0,5 mg desloratadyny,  natomiast każda tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny.

Pozostałe składniki leku w postaci roztworu doustnego to:

sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, sukraloza, disodu edetynian, aromat Tutti frutti, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to:

rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, uwodorniony olej roślinny (typu 1);

otoczka Opadry Blue 03B50689: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, indygotyna, lak (E132).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Jovesto – jak stosować ten lek?

Roztwór doustny

Zazwyczaj stosowana dawka to:

Dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat: 2,5 ml (½ łyżki miarowej o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (1 łyżka miarowa o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.

Dorośli i młodzież (w wieku co najmniej 12 lat): 10 ml (2 łyżki miarowe o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.

Jeśli do opakowania dołączona jest strzykawka doustna, jej należy użyć do odmierzenia właściwej dawki leku. Należy połknąć zaleconą ilość leku, a następnie popić go niewielką ilością wody.

Jak odmierzyć dawkę leku
Do opakowania leku dołączona jest łyżka miarowa z zaznaczonymi objętościami 2,5 ml i 5 ml lub strzykawka doustna z podziałką co 0,5 ml.

W celu odmierzenia dawki leku strzykawką należy:
– odkręcić zakrętkę i odłożyć ją w bezpieczne miejsce
– zanurzyć koniec strzykawki w roztworze doustnym
– odciągnąć tłok strzykawki, nabierając potrzebną dawkę leku
– wyjąć strzykawkę i zamknąć butelkę.

Jeśli po nabraniu roztworu we wnętrzu strzykawki widoczne są pęcherzyki powietrza, strzykawkę należy odwrócić końcówką do góry. Powietrze przemieści się ku górze. Pociągnąć tłok, a następnie delikatnie go nacisnąć w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Pozostałość kilku małych pęcherzyków nie powinna stanowić problemu.

Tabletki powlekane

Zazwyczaj stosowana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku co najmniej 12 lat: jedna tabletka raz na dobę.

Jovesto jak długo podawać?

Lekarz określi czas trwania leczenia zależnie od stwierdzonego u pacjenta rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i poinformuje, jak długo należy stosować lek Jovesto.

– Jeśli pacjent ma okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie), lekarz zaleci sposób leczenia w zależności od tego, jaki był przebieg tej choroby w przeszłości.

– Jeśli pacjent ma przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują co najmniej przez 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie), lekarz może zalecić dłuższe leczenie.

U pacjentów z pokrzywką czas leczenia może być różny. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zawsze stosować dawkę leku przepisaną przez lekarza. W przypadku przypadkowego przedawkowania leki, nie powinny wystąpić poważne  zaburzenia.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy mimo wszystko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jovesto – czy mogę spożywać alkohol?

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jovesto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena Jovesto i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Jovesto i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Jovesto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Jovesto. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dle lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Jovesto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


 

Opinie o Jovesto - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Jovesto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10223 votes, average: 6,03 out of 10
(223 ocen, średnia: 6,03 na 10, ocen)

19 OPINIE O LEKU

 1. Zanim kupicie w aptece sprawdźcie w internecie opis i skutki uboczne,
  Aptekarka , odmówiła przyjęcia nie otwieranego leku z powrotem.
  Dziwne że lekarze nie słuchają pacjenta , tylko opierają się na przypuszczeniach,
  a aptekarka nie podaje prawdy lecz to co jej wygodne, byle zarobić.

 2. Stosuję Jovesto od kilku tygodni, jestem pozytywnie zaskoczony. Latami zupełnie niepotrzebnie męczyłem się z alergią na pyłki, sierść i kurz. Po leku nie mam problemu z objawami alergii, tak jak bym jej nie miał. Co więcej, nie mam żadnych skutków ubocznych.

 3. Witam. Przyjmuje Jovesto od 2mies. Od około 2tyg mam zawroty głowy,ogolnie slabo aie czuje jestem zmeczona ,suchość w gardle . Będę musiała zmienić lek

 4. Zażyłem jovesto pierwszy raz kiedy męczyłem się z katarem alergicznym. Po chwili katar minął ale moje powieki i okolice oczu opuchły. Najpierw oko prawe potem lewe. Teraz jak piszę opuchlizna w prawym stopniowo mija, w lewym jeszcze nie.

 5. Synek 9lat. Jovesto przepisany na pokrzywkę po antybiotyku Klacid. Nic nie pomaga, a wręcz mam wrażenie, że nasiliła się wysypka po podaniu tego leku.

 6. moja pani laryngolog stwierdziła u mnie objawy alergii, ten lek działa u mnie dobrze i nie powoduje wzrostu masy ciała

 7. Ja bralam ten lek,podobnie jak moj syn i jestem zadowolona z jego dzialania.najbardziej z tego,ze nie otunania i nie powoduje sennosci,jednak dzialanie zauwazylam dopiero po kilku dniach

 8. ja biorę jovesto co drugi dzień i jest tragedia, objawy alergii łagodzi, ale skutków ubocznych jest zbyt dużo, ból głowy pulsujący, osłabiebie, przemęczenie i suchość w gardle. ja niestety nie mogę go brać.

 9. W ogóle nie pomaga, a wręcz powiedziałabym że gorzej się po nim czuje: kręcenie w nosie, kochanie, katar, a do tego problemy z oddychaniem. Nie mówię że nie polecam, bo jak widać w komentarzach powyżej są też dobre opinie. Na każdego działa on indywidualnie.

 10. Kiepski lek p/ko alergiczny. Oprócz bólu wątroby nic nie pomogło. Zażyłem inny lek i juz są efekty, po Jovesto przez 4 tygodnie była katastrofa z nosa.

 11. Od wielu lat używam leku Zyrtec. Próbowałem różnych leków. Najchętniej jednak biorę Jovesto, bo nie usypia tak bardzo, jak inne leki, które wcześniej stosowałem.

  • Witam serdecznie
   Córka przyjmuje lek nie powoduje senności, hamuje łzawienie oczu, katar i kichanie. Dodatkowo do noska przyjmuje Flixonase.

  • Witam. Ja podaję mojej 22 miesięcznej córce JOVESTO Nie ma żadnych skutków ubocznych.Widać poprawę na jej skórze iż ma na coś uczulenie.Ja bymgo poleciła lecz lek może na każdego inaczej działać.

  • Podałam 23 miesięcznemu synkowi tylko raz i więcej już nie próbowałam. Dziecko wpadło mi niemal w szał, zupełnie nie do uspokojenia, przez jego całe życie nie widziałam nic podobnego. Ponadto bardzo wzmożone pragnienie. Nie polecam.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.