Jovesto

Jovesto to lek przeciwalergiczny, który jest dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest desloratadyna, która należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Jovesto jest stosowany do łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, a także objawów pokrzywki. Może być stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Jovesto. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Jovesto i jakie są wskazania do stosowania?

Jovesto to lek dostępny na receptę, jest przeznaczony do stosowania na łagodzący objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, spowodowanego przez alergię, np. kataru siennego lub uczulenia na roztocza w kurzu. Jest stosowany, jeśli pacjent kicha, z nosa wydziela się wodnisty katar lub występuje świąd nosa, podniebienia oraz zaczerwienienie  lub łzawienie oczu. Preparat ten dodatkowo łagodzi objawy pokrzywki (zaburzenia skóry wywołanego przez alergię), takich jak wysypka ze świądem. Jest sprzedawany m.in w opakowaniu 10 tabletek, czy 90 tabletek.

Kiedy zaczyna działać Jovesto?

Produkt leczniczy łagodzi objawy przez 24 godziny. Przyjmowanie go ułatwia powrót do codziennej aktywności oraz prawidłowego snu. Jest to lek przeciwhistaminowy, zawierający desloratadynę. Jest wskazany do stosowania  przez dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat.

Kategorie powiązane:
Doustne preparaty na alergię, Leki na alergię, Pokrzywka - preparaty na alergie skórne,

Reklama

Jaki jest skład Jovesto, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest desloratadyna.

W 1 ml roztworu doustnego znajduje się 0,5 mg desloratadyny,  natomiast każda tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny.

Pozostałe składniki leku w postaci roztworu doustnego to:

sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, sukraloza, disodu edetynian, aromat Tutti frutti, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to:

rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, uwodorniony olej roślinny (typu 1);

otoczka Opadry Blue 03B50689: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, indygotyna, lak (E132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Jovesto – jak stosować?

Roztwór doustny

Zazwyczaj stosowana dawka to:

Dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat: 2,5 ml (½ łyżki miarowej o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (1 łyżka miarowa o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Dorośli i młodzież (w wieku co najmniej 12 lat): 10 ml (2 łyżki miarowe o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Jeśli do opakowania dołączona jest strzykawka doustna, jej należy użyć do odmierzenia właściwej dawki. Należy połknąć zaleconą ilość preparatu, a następnie popić go niewielką ilością wody.

Jak odmierzyć dawkę
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa z zaznaczonymi objętościami 2,5 ml i 5 ml lub strzykawka doustna z podziałką co 0,5 ml.

W celu odmierzenia dawki strzykawką należy:
– odkręcić zakrętkę i odłożyć ją w bezpieczne miejsce
– zanurzyć koniec strzykawki w roztworze doustnym
– odciągnąć tłok strzykawki, nabierając potrzebną dawkę
– wyjąć strzykawkę i zamknąć butelkę.

Jeśli po nabraniu roztworu we wnętrzu strzykawki widoczne są pęcherzyki powietrza, strzykawkę należy odwrócić końcówką do góry. Powietrze przemieści się ku górze. Pociągnąć tłok, a następnie delikatnie go nacisnąć w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Pozostałość kilku małych pęcherzyków nie powinna stanowić problemu.

Tabletki powlekane (wskazane są do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat)

Zazwyczaj stosowana dawka w przypadku tabletek powlekanych to:
Dorośli i młodzież w wieku co najmniej 12 lat: jedna tabletka raz na dobę.

Jak długo podawać?

Lekarz określi czas trwania leczenia zależnie od stwierdzonego u pacjenta rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i poinformuje, jak długo należy stosować Jovesto.

– Jeśli pacjent ma okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie), lekarz zaleci sposób leczenia w zależności od tego, jaki był przebieg tej choroby w przeszłości.

– Jeśli pacjent ma przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują co najmniej przez 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie), lekarz może zalecić dłuższe leczenie.

U pacjentów z pokrzywką czas leczenia może być różny. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Uwagi dodatkowe:

Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci do 12. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania preparatu w tej grupie wiekowej. W przypadku zaburzeń czynności nerek lekarz dostosuje dawkowanie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zawsze stosować dawkę przepisaną przez lekarza. W przypadku przypadkowego przedawkowania leki, nie powinny wystąpić poważne  zaburzenia.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki należy mimo wszystko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jovesto – czy mogę spożywać alkohol?

Preparat może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jovesto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak informacji na temat bezpieczeństwa stosowania desloratadyny u kobiet w ciąży. Substancja czynna nie została przebadana w tym zakresie. Z tego powodu nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poinformować o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Jovesto

Sandoz Polska sp. z o.o.

Ulotka Jovesto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Jovesto w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Jovesto

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Jovesto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

25 komentarzy do “Jovesto”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Jovesto. Podziel się doświadczeniami na forum.