Dimastin to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany do łagodzenia świądu skóry o różnej etiologii. Substancją czynną leku jest dimetynden, który poprzez hamowanie działania histaminy działa przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Produkt jest dostępny w postaci żelu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Dimastin. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Dimastin i jakie są wskazania do stosowania?
Lek Dimastin ma postać żelu do stosowania na skórę. Dimastin zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian, który hamuje działanie histaminy – związku odpowiedzialnego za reakcje alergiczne.
Lek stosowany na skórę działa miejscowo przeciwuczuleniowo, silnie przeciwświądowo (z wyłączeniem świądu cholestatycznego), zmniejsza obrzęk, łagodzi podrażnienia.
Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające. Chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę.
Wskazania do stosowania:
Łagodzenie świądu towarzyszącego chorobom skóry, takim jak wysypki skórne i pokrzywka, a także w przypadku ukąszeń owadów, oparzeń słonecznych i powierzchownych oparzeń skóry pierwszego stopnia (zaczerwienienie skóry).
Dimastin jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od ukończenia 1. roku życia i starszych.
Jaki jest skład Dimastin, jakie substancje zawiera?
− Substancją czynną leku jest dimetyndenu maleinian. 1 gram żelu zawiera 1 mg dimetyndenu maleinianu.
− Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, karbomer 974 P, glikol propylenowy (E 1520), disodu edetynian, sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH), woda oczyszczona.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Dimetynden.Dawkowanie preparatu Dimastin – jak stosować?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Zwykle, o ile lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować 2 do 4 razy na dobę, pokrywając cienką warstwą żelu zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry.
Jeśli objawy chorobowe nasilą się lub będą się utrzymywać, pacjent czuje się gorzej lub jeżeli wymagane jest stosowanie leku dłużej niż 2 dni u dzieci i 7 dni u dorosłych i młodzieży, należy skontaktować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie odnotowano przypadków przedawkowania dimetyndenem maleinianu stosowanego miejscowo na skórę.
W razie połknięcia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dimastin – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dimastin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak jest doświadczenia ze stosowaniem leku Dimastin u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Leku Dimastin nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.
W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować leku na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza przy jej zranieniach i stanach zapalnych.
W okresie karmienia piersią nie stosować na brodawki sutków.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Dimastin
ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.
Ulotka Dimastin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Dimastin, 1 mg/g, żel (Dimetindeni maleas) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 0 razy
Rozmiar plku 260.02 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Dimastin, 1 mg/g, żel (Dimetindeni maleas) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 0 razy
Rozmiar plku 260.02 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Dimastin w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Dimastin
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Dimastin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.