Konsultacja merytoryczna:

Hydroxyzine Orion

Lek Hydroxyzine Orion należy do grupy leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi o działaniu uspokajającym. Hydroksyzyna hamuje pewne czynności mózgu, nie powodując uzależnienia.

Hydroksyzyna blokuje także histaminę, substancję znajdującą się w tkankach organizmu. Jest skuteczna w leczeniu lęku, świądu i pokrzywki.

Lek Hydroxyzine Orion stosowany jest w leczeniu:
– lęku u dorosłych, gdy inne leczenie jest nieodpowiednie;
– świądu i pokrzywki na skutek reakcji alergicznej u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 5 lat i powyżej.

Jaki jest skład Hydroxyzine Orion, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest hydroksyzyny chlorowodorek.
– Tabletki 10 mg: każda tabletka powlekana zawiera 10 mg hydroksyzyny chlorowodorku.
– Tabletki 25 mg: każda tabletka powlekana zawiera 25 mg hydroksyzyny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, wapnia fosforan, skrobia żelowana kukurydziana, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
– Otoczka: tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, makrogol.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Hydroxyzine Orion – jak stosować ten lek?

Ważne: lekarz ustali odpowiednią dawkę dla pacjenta. Nie wolno zmieniać dawki bez porozumienia z lekarzem. Lek Hydroxyzine Orion należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce. Czas leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy.

Zalecana dawka wynosi:

Pokrzywka i świąd:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej (o masie ciała powyżej 40 kg):
– Dawka początkowa wynosi 1 lub 2 tabletki o mocy 25 mg wieczorem.

Dzieci w wieku od 5 do 11 lat (o masie ciała do 40 kg):
– 1 tabletka o mocy 10 mg lub ½ do 1 tabletki o mocy 25 mg wieczorem. Lekarz poinformuje, jaka jest właściwa dawka.
Patrz poniżej „maksymalna dawka dobowa we wszystkich wskazaniach”.

Tabletkę o mocy 25 mg można podzielić na równe dawki.

Lęk u dorosłych:
Dorośli: zalecana dawka to 1 do 5 tabletek o mocy 10 mg 2 do 3 razy na dobę, lub 1 do 2 tabletek o mocy 25 mg 2 do 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 10 tabletek o mocy 10 mg lub 4 tabletki o mocy 25 mg (100 mg na dobę). Patrz poniżej „maksymalna dawka dobowa we wszystkich wskazaniach”

Maksymalna dawka dobowa we wszystkich wskazaniach
U dorosłych i dzieci o masie ciała 40 kg i powyżej, maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg. U dzieci o masie ciała do 40 kg, maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg mc./dobę.

W przypadku leczenia lęku, ten lek należy stosować tylko jako leczenie uzupełniające. Leczenie powinno być rozpoczęte, prowadzone oraz zakończone przez tego samego lekarza.

Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku
Ze względu na przedłużone działanie zaleca się, aby u osób w podeszłym wieku rozpocząć leczenie od połowy zalecanej dawki. W leczeniu osób w podeszłym wieku należy stosować najmniejszą możliwą dawkę. U osób w podeszłym wieku, maksymalna dawka dobowa wynosi 50 mg.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zaburzeniem czynności nerek należy zmniejszyć dawkę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zmniejszoną czynnością wątroby należy zmniejszyć dawkę dobową.

Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletki o mocy 25 mg można podzielić na dwie równe dawki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Hydroxyzine Orion przeznaczony jest wyłącznie do leczenia pokrzywki i świądu u młodzieży i dzieci w wieku 5 lat i starszych.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował zbyt dużą dawkę leku Hydroxyzine Orion, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli dotyczy to dziecka. W razie przedawkowania można zastosować leczenie objawowe. Należy monitorować EKG, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń rytmu serca, takich jak wydłużenie odstępu QT czy torsade de pointes.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hydroxyzine Orion – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Należy unikać przyjmowania leku Hydroxyzine Orion jednocześnie z alkoholem, ponieważ takie połączenie może nasilać działanie leku Hydroxyzine Orion i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hydroxyzine Orion w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie wolno stosować leku Hydroxyzine Orion, jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży. Należy poradzić się lekarza, gdy pacjentka planuje mieć dziecko. Hydroksyzyna, substancja czynna leku Hydroxyzine Orion, przenika do organizmu płodu. Istnieje ryzyko wystąpienia wpływu na płód.

Karmienie piersią
Nie wolno stosować leku Hydroxyzine Orion w okresie karmienia piersią. Jeżeli leczenie lekiem Hydroxyzine Orion jest konieczne, karmienie piersią należy przerwać. Należy poradzić się lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Hydroxyzine Orion

Ulotka Hydroxyzine Orion – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Hydroxyzine Orion, 10 mg, 25 mg, tabletki powlekane (Hydroxyzini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 43 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Hydroxyzine Orion m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Hydroxyzine Orion, 10 mg, 25 mg, tabletki powlekane (Hydroxyzini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Hydroxyzine Orion?

Cena Hydroxyzine Orion i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Hydroxyzine Orion.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Hydroxyzine Orion? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz