Konsultacja merytoryczna:

Rozesta

Lek Rozesta zawiera dwie różne substancje czynne w jednej tabletce. Jedną z substancji czynnych jest rozuwastatyna, należąca do grupy leków zwanej statynami, drugą substancją czynną jest ezetymib.

Lek Rozesta jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, “złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych nazywanych trójglicerydami. Dodatkowo, lek Rozesta zwiększa stężenia „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL).

Lek Rozesta zmniejsza stężenia cholesterolu działając na dwa sposoby. Lek zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych występujących we krwi. W skład cholesterolu całkowitego wchodzi głównie cholesterol LDL i cholesterol HDL.
Cholesterol LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ może odkładać się na ścianach naczyń tętniczych tworząc blaszki miażdżycowe. Ostatecznie, te blaszki miażdżycowe mogą spowodować zwężenie tętnic, w wyniku czego ograniczony lub zahamowany zostaje dopływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zahamowanie dopływu krwi może prowadzić do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
Cholesterol HDL często zwany jest „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga powstrzymać odkładanie się złego cholesterolu w tętnicach i zapobiega chorobom serca.

Triglicerydy to inny rodzaj tłuszczów obecnych we krwi, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby serca.
Lek jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas przyjmowania tego leku należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Lek Rozesta jest stosowany w uzupełnieniu do diety zmniejszającej stężenie cholesterolu w przypadku:
− zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna [heterozygotyczna rodzinna lub nie rodzinna])
• gdy pacjent stosuje statynę i ezetymib w oddzielnych tabletkach,
• dziedzicznego zaburzenia (homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia), które zwiększa stężenie cholesterolu we krwi. Wówczas u pacjenta mogą być również zastosowane inne rodzaje leczenia.

Lek Rozesta nie wpływa na zmniejszenie masy ciała.

U większości ludzi duże stężenie cholesterolu nie ma wpływu na to jak się czują, ponieważ nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak nie będzie leczone, złogi tłuszczowe mogą odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia.

Czasami te zwężone naczynia mogą zostać zablokowane, co może odciąć dopływ krwi do serca lub mózgu, prowadząc do zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli stężenie cholesterolu powróci do prawidłowych wartości, zmniejszy się wówczas ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Należy kontynuować przyjmowanie leku Rozesta, nawet jeśli stężenie cholesterolu powróciło do prawidłowych wartości, ponieważ zapobiega to ponownemu zwiększeniu stężenia cholesterolu oraz odkładaniu się złogów tłuszczowych.

Należy jednak przerwać leczenie, jeśli tak zadecyduje lekarz lub jeśli pacjentka jest w ciąży.

Jaki jest skład Rozesta, jakie substancje zawiera?

− Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna i ezetymib. Każda tabletka zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (PH 102), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, powidon K 30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, laktoza jednowodna, hypromeloza.
Rozesta, 5 mg + 10 mg: Opadry yellow: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000, żelaza tlenek żółty (E172), talk, żelaza tlenek czerwony (E172).
Rozesta, 10 mg + 10 mg: Opadry beige: hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000, żelaza tlenek żółty (E172), talk.
Rozesta, 20 mg + 10 mg: Vivacoat Yellow: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 4000, żelaza tlenek żółty (E172).
Rozesta, 40 mg + 10 mg: Opadry white: laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Rozesta – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
− Przed rozpoczęciem stosowania leku Rozesta należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
− Podczas stosowania leku Rozesta należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.
Lekarz ustali odpowiednią dawkę dla pacjenta, w zależności od aktualnego leczenia i indywidualnego statusu ryzyka.

Zalecana dawka to 1 tabletka leku Rozesta, raz na dobę.

Lek Rozesta nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia.

Rozpoczęcie leczenia lub zmiany w dawkowaniu, jeśli są potrzebne, powinno się odbywać przez podanie substancji czynnych w postaci oddzielnych leków. Dopiero po ustaleniu odpowiednich dawek możliwe jest zastosowanie leku złożonego Rozesta w odpowiedniej dawce.

Maksymalna dawka dobowa rozuwastatyny wynosi 40 mg. Jest ona stosowana wyłącznie u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i wysokim ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, u których dawka 20 mg była niewystarczająca do zmniejszenia stężenia cholesterolu.

Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze, co ułatwi zapamiętanie. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez. Należy połykać każdą tabletkę w całości, popijając wodą.

Jeżeli lekarz zalecił stosowanie leku Rozesta z innym lekiem obniżającym stężenie cholesterolu zawierającym substancję czynną kolestyraminę lub inną żywicę wiążącą kwasy żółciowe, należy zażyć lek Rozesta co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu żywicy wiążącej kwasy żółciowe.

Regularne badania cholesterolu
W celu upewnienia się, że stężenie cholesterolu zmniejszyło się i utrzymuje się na prawidłowym poziomie, należy odbywać wizyty kontrolne u lekarza i przeprowadzać badania krwi. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki, tak aby była ona odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala, ponieważ konieczna może być pomoc lekarska.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rozesta – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy przyjmować tabletek leku Rozesta w dawce 40 mg + 10 mg (największa dawka), jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rozesta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Rozesta, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Rozesta, musi natychmiast przerwać przyjmowanie tego leku i niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Podczas leczenia lekiem Rozesta, kobiety powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Nie stosować leku Rozesta w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki.

Ulotka Rozesta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Rozesta, (5, 10, 20, 40 mg) + 10 mg, tabletki (Rosuvastatinum + Ezetimibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 266.61 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rozesta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Rozesta, (5, 10, 20, 40 mg) + 10 mg, tabletki (Rosuvastatinum + Ezetimibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 535.72 KB

Cena - ile kosztuje Rozesta?

Cena Rozesta i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Rozesta.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rozesta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

OREGASEPT H97 Olejek z oregano to olejek z oregano z wyselekcjonowanych odmian. Pozyskiwany naturalną metodą.

Olejek CannabiGold Premium 1500mg to suplement diety rekomendowany jako uzupełnienie codziennej diety w substancje czynne zawarte w konopiach włóknistych. Jedna kropla olejku zawiera 15mg fitokannabinoidów, w tym CBD.

Magnez, potas i witamina B6 to trio, które wspólnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i metabolizm energetyczny. Preparat Magnez Skurcze + Potas pomaga uzupełnić niedobory tych ważnych substancji w organizmie.

Natur-Sept Gardło, to pastylki do ssania, które zawierają składniki o właściwościach łagodzących podrażnienia błony śluzowej gardła w przypadku występowania infekcji i podrażnień. Ponadto pastylki Natur-Sept działają takż…

Rutiver, to innowacyjny suplement diety w którego składzie znajduje się odpowiednio zbilansowana dawka witaminy C i rutyny, wspomagające sprawne działanie układu odpornościowego i wspierające funkcje naczyń krwionośnych.

Świetna alternatywa dla żeli i maści łagodzących ukąszenia owadów. Recotin plastry po ukąszeniu owadów skutecznie łagodzą świąd, dodatkowo zapewniają mechaniczną barierę, która zabezpiecza miejsce ukąszenia przed drapaniem i dalszym podrażnianiem.

Jeśli masz problemy ze snem, nie warto dłużej się męczyć! Marka Swanson ma w swojej ofercie suplement diety Melatonina 3mg. Jest to preparat, który przyczyni się do poprawy jakości snu.

Starannie wyselekcjonowany dla niemowląt i dzieci szczep bakterii kwasu mlekowego – Bifidobacterium BB-12 wzbogacony o prebiotyk. Suplement diety Acidolac Baby jest rekomendowany do stosowania m.in. w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu.

Melanżowe Rajstopy przeciwżylakowe 70 DEN Veera z mikrofibry delikatnie otulają nogi, łagodząc ból i opuchliznę. Kompresja 13-17mmHg, unikalny splot oraz jony srebra sprawiają, że te rajstopy to coś więcej niż tylko cześć garderoby.

Jeśli jesteś fanem repelentów w sprayu, to idealna propozycja dla Ciebie! Spray przeciw komarom i kleszczom Panko bardzo skutecznie odstrasza uciążliwe owady i groźne pajęczaki, a to dzięki zawartości DEET.

Alantavit - maści na podłożu euceryny, polecana do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, atopowej - przy zapaleniu skóry o łagodniejszym przebiegu. Zawiera allantoinę, która zmiękcza naskórek oraz wit. A, któ…

Twoją największą bolączką jest kondycja Twoich paznokci, które niestety mają skłonność do rozwoju grzybicy? Wypróbuj unikalny lakier Acerin Stopper, który przeciwdziała grzybicy, równocześnie pielęgnuje płytkę paznokciową.

Lek Goprazol Max został stworzony z myślą o osobach, które borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z refluksem żołądkowo-przełykowym. Lek zawiera omeprazol, czyli substancje wskazaną do stosowania w leczeniu objawów refluksu.

Marsjanki Solar mleczko do opalania SPF20 to kosmetyk, który doskonale zabezpiecza skórę dziecka przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Działa nawilżająco i uelastyczniająco.

CALORE UCHO to preparat wykazujący właściwości silnie rozgrzewające i rozluźniające okolice ucha. Wyraźnie łagodzi odczuwany ból, a dodatkowo dzięki działaniu bakteriostatycznemu, chroni przed wnikaniem bakterii.

Ekstrakt z rozmarynu i olejek z drzewa herbacianego to Twoi sojusznicy w walce z łupieżem. Znajdziesz ich w Szamponie przeciwłupieżowym ziołowym Linoderm Hair, który dodatkowo wzbogacony jest o kompleks pielęgnacyjny: glicerol i pantenol.

ELGYDIUM Clinic Trio Mixed Large szczoteczka do zębów to wyrób medyczny, który posiada 3 rodzaje końcówek o różnych rozmiarach odpowiadających za dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

CLA z zieloną herbatą Polfa-Łódź, to suplement diety zawierający optymalne połączenie sprzężonego kwasu linolowego CLA i ekstraktu z zielonej herbaty. Składniki te wpływają na przemianę materii i wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej.

AA INTYMNA GIRLS Płyn do higieny intymnej to wyjątkowy produkt stworzony z myślą o dojrzewających dziewczynach. Wykazuje właściwości oczyszczające i nawilżające. Łagodzi podrażnienia.

Bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – suplement diety Omega-3 1000mg. Jedna kapsułka zawiera aż 330mg EPA i 220mg DHA, czyli składników, które pomagają zachować prawidłowe widzenie oraz właściwą pracę serca.