TACTUS

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA

Tactus zawiera ezetymib jako substancję czynną.

Tactus jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, tzw. „złego” cholesterolu (zawartego w LDL) i substancji tłuszczowych o nazwie „triglicerydy”. Ponadto lek zwiększa stężenie tzw. „dobrego” cholesterolu (zawartego w HDL). Lek stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu.
Podczas stosowania tego leku należy cały czas przestrzegać diety z małą zawartością cholesterolu.
Mechanizm działania leku polega na zmniejszaniu wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego. Lek nie wspomaga odchudzania.

Tactus nasila działanie statyn – grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Tactus stosuje się jako uzupełnienie diety u pacjentów:
– ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia [heterozygotyczna rodzinna i nierodzinna]).
Lek można stosować
– razem ze statyną, jeśli stosowanie samej statyny nie zapewnia dostatecznej kontroli stężenia cholesterolu;
– w monoterapii, jeśli leczenie statyną nie jest odpowiednie lub jest źle tolerowane.
– z wrodzoną chorobą (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), która powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Lekarz przepisze również statynę i może zalecić dodatkowo inne metody leczenia.
– z wrodzoną chorobą (homozygotyczna sitosterolemia, znana również jako fitosterolemia), która powoduje zwiększenie stężenia steroli roślinnych we krwi.

SKŁAD

Substancją czynną jest ezetymib. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (dalsze informacje znajdują się w punkcie 2), hypromeloza, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

DAWKOWANIE

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy kontynuować przyjmowanie innych leków zmniejszających stężenie cholesterolu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy stosować dietę mającą na celu zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.
– Podczas leczenia należy kontynuować stosowanie diety.

Stosowanie u dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku od 10 do 17 lat)
Dawka to jedna tabletka leku przyjmowana doustnie raz na dobę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Jeśli lekarz zalecił stosowanie leku razem ze statyną, oba przepisane leki można przyjmować o tej samej porze. W takim przypadku należy zapoznać się z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania statyny.

Jeśli lekarz zalecił stosowanie leku razem z kolestyraminą lub innym lekiem wiążącym kwasy żółciowe (stosowanym w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu), Tactus należy przyjąć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

PRZEDAWKOWANIE

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

JEDZENIE I PICIE

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży, nie może stosować leku Tactus jednocześnie ze statyną. Jeśli w trakcie takiego leczenia skojarzonego pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie obu leków i kontaktować się z lekarzem. Brak dostępnych danych dotyczących stosowania w czasie ciąży leku Tactus bez statyny.

ULOTKA

CHPL

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here