TACTUS

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TACTUS? – OPIS I WSKAZANIA

Tactus zawiera ezetymib jako substancję czynną.

Tactus jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, tzw. „złego” cholesterolu (zawartego w LDL) i substancji tłuszczowych o nazwie „triglicerydy”. Ponadto lek zwiększa stężenie tzw. „dobrego” cholesterolu (zawartego w HDL). Lek stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu.
Podczas stosowania tego leku należy cały czas przestrzegać diety z małą zawartością cholesterolu.
Mechanizm działania leku polega na zmniejszaniu wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego. Lek nie wspomaga odchudzania.

Tactus nasila działanie statyn – grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Tactus stosuje się jako uzupełnienie diety u pacjentów:
– ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia [heterozygotyczna rodzinna i nierodzinna]).
Lek można stosować
– razem ze statyną, jeśli stosowanie samej statyny nie zapewnia dostatecznej kontroli stężenia cholesterolu;
– w monoterapii, jeśli leczenie statyną nie jest odpowiednie lub jest źle tolerowane.
– z wrodzoną chorobą (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), która powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Lekarz przepisze również statynę i może zalecić dodatkowo inne metody leczenia.
– z wrodzoną chorobą (homozygotyczna sitosterolemia, znana również jako fitosterolemia), która powoduje zwiększenie stężenia steroli roślinnych we krwi.

SKŁAD TACTUS, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną jest ezetymib. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (dalsze informacje znajdują się w punkcie 2), hypromeloza, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

JAKIE JEST DAWKOWANIE TACTUS? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy kontynuować przyjmowanie innych leków zmniejszających stężenie cholesterolu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy stosować dietę mającą na celu zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.
– Podczas leczenia należy kontynuować stosowanie diety.

Stosowanie u dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku od 10 do 17 lat)
Dawka to jedna tabletka leku przyjmowana doustnie raz na dobę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Jeśli lekarz zalecił stosowanie leku razem ze statyną, oba przepisane leki można przyjmować o tej samej porze. W takim przypadku należy zapoznać się z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania statyny.

Jeśli lekarz zalecił stosowanie leku razem z kolestyraminą lub innym lekiem wiążącym kwasy żółciowe (stosowanym w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu), Tactus należy przyjąć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TACTUS, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TACTUS W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży, nie może stosować leku Tactus jednocześnie ze statyną. Jeśli w trakcie takiego leczenia skojarzonego pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie obu leków i kontaktować się z lekarzem. Brak dostępnych danych dotyczących stosowania w czasie ciąży leku Tactus bez statyny.

ULOTKA LEKU TACTUS – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TACTUS CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - TACTUS CENA, REFUNDACJA

TACTUS OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here