Sorento

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Sorento zawiera dwie różne substancje czynne w jednej tabletce powlekanej. Jedną z substancji czynnych jest rozuwastatyna, należąca do grupy tak zwanych statyn, drugą substancją czynną jest ezetymib.

Sorento jest lekiem stosowanym u dorosłych pacjentów w celu zmniejszania we krwi stężeń cholesterolu całkowitego, “złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych zwanych triglicerydami. Dodatkowo zwiększa on stężenia „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL). Lek zmniejsza stężenia cholesterolu działając na dwa sposoby: zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

U większości ludzi wysokie stężenie cholesterolu nie ma wpływu na to jak się czują, ponieważ nie powoduje to żadnych objawów. Jeśli jednak nie będzie leczone, złogi tłuszczowe mogą odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych prowadząc do ich zwężenia. Czasami te zwężone naczynia mogą ulec zamknięciu, co może zablokować dopływ krwi do serca lub mózgu, prowadząc do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Zmniejszając stężenie cholesterolu, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Lek Sorento jest stosowany u pacjentów, u których nie udaje się uzyskać odpowiedniej kontroli stężenia cholesterolu stosując samą dietę. W czasie stosowania leku należy nadal przestrzegać diety niskocholesterolowej.

Lekarz może przepisać Sorento, jeśli pacjent wcześniej przyjmował rozuwastatynę i ezetymib w tych samych dawkach. Lek Sorento nie pomaga w zmniejszeniu masy ciała.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Sorento.

Skład

Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i ezetymib.
Każda tabletka powlekana zawiera sól wapniową rozuwastatyny w ilości odpowiadającej 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny oraz 10 mg ezetymibu

Pozostałe składniki leku to:

Granulat zawierający rozuwastatynę:
skrobia żelowana (kukurydziana), celuloza mikrokrystaliczna, meglumina, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krospowidon (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran

Granulat zawierający ezetymib:
Mannitol, butylohydroksyanizol, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian, sodu stearylofumaran

Otoczka tabletki
Hypromeloza (2910), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, żelaza tlenek czerwony (E 172)

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Lek Sorento nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Leczenie należy rozpoczynać od podawania rozuwastatyny i ezetymibu w postaci oddzielnych leków. Po ustaleniu prawidłowego dawkowania można zmienić na leczenie odpowiednią mocą leku Sorento.

W czasie stosowania leku Sorento należy kontynuować dietę niskocholesterolową i zachowywać aktywność fizyczną.

Zalecana dawka dobowa dla dorosłych to jedna tabletka powlekana.

Lek Sorento należy przyjmować raz na dobę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależne od posiłku. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Tabletkę powlekaną należy połykać w całości i popijać wodą.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala, ponieważ może być konieczna pomoc lekarska.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek można przyjmować niezależne od posiłku.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Sorento nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, stara się zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Sorento, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i porozmawiać z lekarzem. W czasie leczenia lekiem Sorento kobiety powinny stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży. Nie należy stosować leku Sorento w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matek karmiących.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Sorento nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób mogą występować zawroty głowy po przyjęciu leku Sorento. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here