Jak poprawić trawienie – przegląd leków i suplementów diety

Układ pokarmowy to złożony mechanizm, który składa się ze ściśle ze sobą współpracujących narządów. Gdy któryś z nich zaczyna działać nieprawidłowo, pojawiają się objawy, takie jak: ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, niestrawność czy zgaga, które mogą świadczą o problemach z trawieniem. Jak sobie radzić, kiedy pojawią się dolegliwości? Który preparat wybrać? Czy lepiej wybrać lek jedno- czy wieloskładnikowy?

Wystąpienie dolegliwości trawiennych, często skłania nas do pójścia do apteki i kupienia preparatu, który szybko pomoże uporać się z problemem. Apteczne półki uginają się pod ciężarem leków i suplementów na kłopoty z trawieniem, a każdy z nich różni się składem i działaniem. Produkty wspomagające działanie układu pokarmowego dzielimy na suplementy, zawierające w swym składzie głównie zioła oraz leki, które łączą zioła z substancjami syntetycznymi. 

Zioła na trawienie

Rośliny stosowane są z powodzeniem od wieków, a w dzisiejszych czasach równie chętnie sięgają po nie miliony ludzi na całym świecie doceniając ich działanie. Z ziół wspomagających trawienie, które znajdziemy w aptekach warto wymienić m.in. miętę pieprzową, koper włoski, karczoch, rozmaryn, kurkumę i cykorię. Wiele z nich znajdziemy w gotowych suplementach np. Verdin Complex, Hepaslimin, Travisto, Biovital Trawienie, Proliver. Preparaty działają ogólnie na cały układ pokarmowy pobudzając wydzielanie soków trawiennych, eliminując wzdęcia, wspierając pracę wątroby i trawienie tłuszczów. Ponadto wspomagają pracę jelit i przyczyniają się do prawidłowego wypróżniania. 

Warto również wspomnieć o ziołowych mieszankach, które charakteryzują się szybkim działaniem i przynoszą ulgę, szczególnie po przejedzeniu. Regularne picie takich herbatek pomaga usprawnić działanie układu trawiennego. Wśród nich znajdziemy: Gastrosan fix, Verdin fix, Raphacholin fix czy Travisto fix.  

Leki na trawienie

Leki różnią się od suplementów tym, że są przebadane i mogą zawierać większe ilości substancji czynnych. Z reguły oddziałują na jeden narząd np. wątrobę i zawierają jedną substancję, rzadziej kilka. Do najbardziej znanych i stosowanych leków na trawienie zaliczamy: 

  • Raphacholin C – zawiera wyciąg z rzodkwi czarnej i węgiel aktywny. Działa żółciopędnie, żółciotwórczo i detoksykująco. Wspomaga również pracę wątroby oraz wzmaga ruchy perystaltyczne jelit. 
  • Cynarex – zawiera wyciąg z ziela karczocha. Lek pobudza wydzielanie żółci i wspomaga obniżanie cholesterolu i trójglicerydów.
  • Sylimarol – ma w swoim składzie ostropest plamisty, który wspomaga wątrobę i pomaga w jej rekonwalescencji. Ponadto lek jest pomocny po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków.
  • Boldaloin – substancjami czynnymi leku są aloes oraz boldyna. Połączenie składników sprawia, że produkt leczniczy wspomaga wydzielanie żółci i soku żołądkowego oraz wpływa na regulację wypróżniania. 

Pamiętaj, że preparaty na trawienie to rozwiązanie dobre, ale tylko na chwilę. Jeśli kłopoty z układem trawiennym pojawiają się regularnie i zaburzają codzienne funkcjonowanie, zastanów się, co może być ich przyczyną. Na początek spróbuj zmienić dietę i zacznij się ruszać. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ przyczyna może tkwić głębiej i świadczyć o chorobie.

Zobacz także listę leków:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.