Mięta (pieprzowa i polna) - opis substancji i lista leków

Mięta – roślina o właściwościach leczniczych, stosowana głównie w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Wyróżniamy kilka odmian mięty, lecz najbardziej znaną jest mięta pieprzowa. Właściwości lecznicze wykazują liście, w których znajduje się olejek eteryczny (w nim mentol), a także garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe. Mięta pobudzając czynności wydzielnicze wątroby i żołądka, zwiększa ilość żółci i kwasu żołądkowego. Dzięki temu poprawia się trawienie i wchłanianie składników pokarmowych w jelitach. Ponadto mięta działa rozkurczowo na mięśnie układu trawiennego. Stosowana głównie w postaci naparu w zaburzeniach przewodu pokarmowego takich jak niestrawność, ból brzucha, wzdęcia i uczucie pełności po posiłku.

Olejek miętowy stosowany jest w formie inhalacji oraz jako składnik tabletek do ssania na gardło ze względu na działanie przeciwbakteryjne. Znalazł również zastosowanie w kosmetykach, działając odświeżająco i pozostawiając uczucie chłodu.  

Możliwe działania niepożądane: występują niezwykle rzadko. Mięta w postaci kropli spożyta w zbyt dużej ilości może powodować wymioty, biegunkę, senność, ospałość i apatię, a w postaci naparu powodować działanie przeczyszczające. Użycie olejku miętowego na skórę, może wywołać skórne reakcje alergiczne, dlatego zaleca się jego rozcieńczenie.

Aktualności

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik