Ostropest (wyciąg / nalewka / owoc / łuski)
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Ostropest plamisty – roślina lecznicza znana w ziołolecznictwie jako środek przeciwbólowy. Za działanie lecznicze ostropestu odpowiada jego owoc, który zawiera m.in. kompleks flawonolignanów (np. sylimaryna, sylibina), flawonole, olejek eteryczny, sterole i tokoferole. Roślina wykazuje przede wszystkim działanie ochronne na wątrobę, które polega na hamowaniu wnikania toksyn do wnętrza komórek wątrobowych oraz działaniu przeciwzapalnym. Ponadto spowalnia proces włóknienia wątroby i przyczynia się do homeostazy środowiska wewnątrzkomórkowego. Wskazaniem do stosowania ostropestu są stany rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby, które zostały spowodowane przez alkohol lub środki ochrony roślin oraz pomocniczo w leczeniu dolegliwości po przebyciu ostrych i/lub przewlekłych chorób wątroby. Ostropest stosuje się również w niestrawności po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.
Ostropest plamisty dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek, drażetek, ziół sypkich i owoców (ziarenka). Występuje również w wielu produktach np. wspomagających oczyszczanie organizmu czy utrzymujących prawidłowy poziom cholesterolu w połączeniu z innymi roślinnymi substancjami.
Możliwe działania niepożądane: Ostropest jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Po zastosowaniu może pojawić się biegunka oraz inne, łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.