Konsultacja merytoryczna:

Norvasc ODT

Lek Norvasc ODT zawiera substancję czynną amlodypinę, która należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia.

Lek Norvasc ODT jest wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) lub bólu w klatce piersiowej, nazywanego dławicą piersiową oraz jej rzadko występującej postaci nazywanej dławicą piersiową Prinzmetala (dławicą naczynioskurczową).

U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym lek ten rozszerza naczynia krwionośne tak, że krew ma łatwiejszy przepływ. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, lek Norvasc ODT ułatwia dopływ krwi do mięśnia sercowego zwiększając ilość dostarczanego tlenu, co w rezultacie zapobiega bólowi w klatce piersiowej. Ten lek nie powoduje natychmiastowego łagodzenia bólu w klatce piersiowej, wywołanego przez dławicę piersiową.

Jaki jest skład Norvasc ODT, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amlodypina.
Każda tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu).

Pozostałe składniki to:
• Wypełniacz „Ludiflash” zawierający mannitol (E421), krospowidon, polioctan winylu, oraz powidon K 30
• Prosweet N&A FL PWD zawierający dekstrozę, naturalne oraz sztuczne substancje smakowe
• Aromat miętowy zawierający preparaty aromatyzowane, maltodekstrynę kukurydzianą, oraz cukier
• Sukraloza
• Krospowidon (Typu B)
• Krzemionka koloidalna bezwodna
• Ksylitol (E967)
• Żelaza tlenek żółty (E172)
• Magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Norvasc ODT – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka początkowa leku Norvasc ODT to 5 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększona do 10 mg raz na dobę. Tabletkę należy umieścić na języku w celu rozpuszczenia przed połknięciem, popijając wodą lub nie, w zależności od preferencji pacjenta.

Ten lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów. Nie należy przyjmować leku Norvasc ODT z sokiem grejpfrutowym.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci i młodzieży (6-17 lat) zazwyczaj zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę.
Maksymalna zalecana dawka to 5 mg na dobę. Amlodypina w dawce 2,5 mg nie jest obecnie dostępna, a dawki 2,5 mg nie można uzyskać z tabletek Norvasc ODT o mocy 5 mg, ponieważ tabletki te są produkowane w sposób uniemożliwiający przełamanie na połowy.

Ważne jest, aby stosować tabletki w sposób ciągły. Nie należy czekać do momentu zużycia wszystkich tabletek przed wizytą u lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie zbyt wielu tabletek może spowodować zmniejszenie lub nawet niebezpieczne zmniejszenie ciśnienia krwi. Mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie „pustki” w głowie, omdlenie lub osłabienie. W przypadku bardzo znacznego obniżenia ciśnienia może wystąpić wstrząs. Skóra staje się wówczas chłodna i wilgotna, a pacjent może stracić przytomność. W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Norvasc ODT, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Norvasc ODT – czy mogę spożywać alkohol?

Pacjenci stosujący lek Norvasc ODT nie powinni spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ mogą one spowodować zwiększenie stężenia substancji czynnej – amlodypiny we krwi, co w rezultacie może wywołać nieprzewidziane nasilenie działania leku Norvasc ODT, obniżającego ciśnienie tętnicze.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Norvasc ODT w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania amlodypiny w ciąży. Jeśli pacjentka podejrzewa ciążę lub planuje ciążę, przed zastosowaniem leku Norvasc ODT należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Karmienie piersią
Nie wiadomo czy amlodypina przenika do mleka ludzkiego. Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, przed zastosowaniem leku Norvasc ODT powinna powiedzieć o tym lekarzowi.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Norvasc ODT – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Norvasc ODT, 5 mg; 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Amlodypina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 22 razy

Rozmiar plku 96.48 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Norvasc ODT m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Norvasc ODT, 5 mg; 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Amlodypina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 414.13 KB

Cena - ile kosztuje Norvasc ODT?

Cena Norvasc ODT i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Norvasc ODT.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Norvasc ODT? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Aderma Exomega Control Intensiv Balsam (Opakowanie: 200 ml)Aderma Exomega Control Intensiv Balsam (Opakowanie: 200 ml) to odżywczy balsam pielęgnacyjny do skóry ekstremalnie suchej i skłonnej do atopowego zapalenia skóry. Łagodzi swędzenie i zmniejsza suchość skóry, przeciwdziała mikrozapaleniom i może być stosowany od pierwszych dni życia dziecka jako balsam wspomagający pielęgnację przy atopowym zapaleniu skóry. Nadaje się również…

74.99 

Zastosowanie Xls Medical Fettbinder naturalny preparat wiążący tłuszcze (Opakowanie: 60 szt.)Preparat Xls Medical Fettbinder wiąże aż do 27% tłuszczów pochodzących z pożywienia w żołądku, wchłaniając cząsteczki tłuszczu i tworząc kompleks tłuszczowo-błonnikowy. Zapewnia on optymalne wiązanie tłuszczów oraz uwolnienie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach do organizmu, co zapewnia ich optymalne wchłanianie. Nieprzyswojone przez…

133.99 

Zastosowanie Erdomed Muko 225 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Opakowanie: 10 )Erdomed Muko 225 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Opakowanie: 10 ) to lek mukolityczny, który stosuje się pomocniczo w terapii przewlekłych i ostrych chorób dróg oddechowych (np. stan zapalny nosa, tchawicy, krtani, płuc czy oskrzeli).

Lek stosuje się u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 lat.Efekt działania Erdomed Muko 225 mg proszek…

18.71 

Zastosowanie Fiorda spray (Opakowanie: 30 ml)Fiorda spray (Opakowanie: 30 ml) jest wyrobem medycznym przeznaczonym do stosowania w jamie ustnej i gardła. Preparat może być używany w przypadku problemów z odpowiednim nawilżeniem błony śluzowej gardła.

Spray przeznaczony jest do stosowania w przypadku występowania objawów związanych ze stanem zapalnym gardła czy jamy ustnej w związku z infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi.

Preparat…

16.29 

Zastosowanie Prezerwatywy CONAMORE WET nawilżone (Opakowanie: 12 )Prezerwatywy CONAMORE WET nawilżone (Opakowanie: 12 ) są mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym, który znacząco obniża ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę oraz zakażenia chorobą weneryczną. Są polecane w szczególności paniom cierpiącym na nadmierną suchość pochwy.Efekt działania Prezerwatywy CONAMORE WET nawilżone (Opakowanie: 12 )Prezerwatywy CONAMORE WET nawilżone (Opakowanie: 12 ) to prezerwatywy z dodatkową ilością środka nawilż…

7.44 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief